| anonim_4396 a întrebat:

TPU,e normal sa iti scada diriga-ta nota la purtare pentru ca ai injurat pe grupul clasei,(in care dirig nu se afla),in timpul liber si suntem toata clasa pe grup,dirig nici nu a stiut ca exista, a scazut 2 p la purtare la 5 colegi, printre care si eu

Răspuns Câştigător
| Deaad a răspuns:

In niciun caz nu mi se pare normal.
Nimeni nu are dreptul sa iti ingradeasca dreptul la libera exprimare atunci cand nu esti in unitatea de invatamant respectiva.
Mi se pare lipsa de respect din partea dirigintei tale, care si asa e vai de capul ei.

Eu m-as duce si mai departe, injuraturile nu sunt sinonime cu incultura, si n-as scadea nota la purtare nici daca as auzi din intamplare in clasa o pu**a, ci doar daca injuri profesori.

6 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Se pare ca aveti niste "turnatori" prin clasa.
Daca as fi fost in locul dansei si eu as fi scazut un punct la purtare pentru ca stiu cum pot sa vorbeasca unii dar scaderea a 2 puncte mi se pare *este cu siguranta * o pedeapsa exagerata pentru tipul asta de fapta.

Nu aveti ce sa faceti, este decizia dirigintei.

| Nitroblast a răspuns (pentru RainmakerX):

Cred ca ar trebui sa schimbi clasa, ca in ritmul asta pentru fiecare prostiuta o sa iti scada...si o sa iti scada pana cand dintr-a 9-a o sa faci scoala...acasa. Plus ca ai sifoane care abia asteapta sa patesti asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Diriginta nu trebuie sa aiba grija de comportamentul eleviilor care nu se afla in incinta scolii, deci nu ar trebui sa o preocupe astfel de lucruri.Ce faci tu cu colegii dupa scoala e strict problema voastra.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

(2) Pentru a putea fi sancţionaţi, faptele trebuie să se petreacă în perimetrul unităţii de
învăţământ sau în cadrul activităţilor extraşcolare. Pentru faptele petrecute în afara
perimetrului unităţii de învăţământ sau în afara activităţilor extraşcolare organizate de
unitatea de învăţământ, elevii răspund conform legislaţiei în vigoare.

| AlexCristi97 a răspuns:

Nu mi se pare deloc normal. Pana la urma in incinta scolii unde are ea responsabilitate ai un comportament decent (fata de ea macar). Ce e in afara scolii o vad ca libera exprimare.

| 6Anonim9 a răspuns:

Poftim? Aloo, poti vorbi cum vrei in afara scolii.
E adevarat ca ai fost un nesimtit, dar aia care te-au turnat sunt si mai nesimtiti.
Cu cat? 2 puncte? Fa-i reclamatie. Scoate-o afara din invatamant. Spune-le parintilor ca ai fost nervos si ai fost un prost, dar ce a facut diriginta nu e ok. Nu o priveste pe ea asa ceva. In primul rand e libera exprimare, in timpul liber, nu te supui regulilor de ordine interioara. Nu se poate asa ceva. Fa-ti dreptate. Du-te la directoare, la inspectoratul judetean. Daca ramai asa, esti fraier, sincer. Nu are legatura cu scoala.