| ardei795 a întrebat:

TPU, habar nu am ce sa fac laughing
Vorbesc de cateva zile cu o fata care e in depresie pentru ca iubitul ei s-a despartit de ea, punandu-si un prieten sa-i trimita mesaj ca nu mai vrea sa fie cu ea dupa ce si-au tras-o. Nu vreau sa fiu vulgar, asta e motivul. Pentru fata asta, sexul inseamna mai mult decat sa ti-o tragi cu cineva, de fapt. Chestia e ca maine o sa ma vad cu ea si nu vreau sa se mai taie, sa mai planga, sa mai fumeze si sa mai cerseasca bani ca sa isi cumpere tutun si alcool. Un prieten mi-a dat ideea sa ii fac un cadou. Si e o idee foarte buna, deoarece asa poate isi va da seama ca exista oameni care chiar o inteleg si ca nu e pierduta pe veci. Pierduta in sensul ca acum isi bate joc de viata ei. Vreau macar sa ii aduc speranta, iar cele doua intrebari ale mele sunt: ce cadou semnificativ as putea sa ii dau sau ce altceva as mai putea face ca sa o inveselesc. Chiar sunt dispus sa o ajut si dau funda celui mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

E trist ca fetele se lasa inselate de astfel de puslamale de baieti. Sunt atatea cazuri d-astea in zilele noastre, incat au ajuns o banalitate. Mereu atrag atentia prietenilor cu care ma mai intalnesc (fete ori baieti) de chestia asta, dar le intra pe o ureche si le iese pe alta.

Eu iti recomand sa faceti cat mai multe plimbari impreuna. Daca ai masina, mergeti si vizitati ceva, iesiti in natura, faceti o drumetie etc. Deci fa-i cadou un rezervor plin de benzina, si mergeti de va plimbati.
Daca ai bani puteti manca intr-un local, mai faci o glumita etc.

I-as recomanda sa se spovedeasca, ca sa-si ia povara de pe minte si inima. Dar probabil ca nu le are cu Biserica.

Toate cele bune!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O fată inocentă și naivă într-o lume murdară, nu o va ajuta la prea mult dacă nu are principi și un caracter puternic. Faceți diverse activități împreună (plimbări, vedeți un film, vorbiți, ieșiți la suc). Spune-i de la început care sunt intențile tale pentru că le poate interpreta greșit și compara cu fostul. Este frumos că vrei s-o ajuți să aibă momente frumoase, dar trebuie s-o faci să înțeleagă că modul pe care la ales să-și exteriorizeze tristețea este greșit și dăunează pe timp îndelungat. Periculos nu înseamnă să vii acasă la 00:00 noaptea mirosind a fum de țigară și băutură. Pericol este atunci când ei decizi și alegeri care îți vor afecta viața pentru o perioada îndelungată de timp sau pentru totdeauna. Uneori trebuie să ne comparăm suferința cu a altora pentru a înțelege că nu trăim suferința supremă. O fată ca ea are nevoie de: răbdare, atenție, afecțiune, înțelegere, protecție, sprijin, iubire. Este un suflet rătăcit dar nu pierdut. Nu o poți ajuta într-un timp scurt să treacă peste, durează o periadă de timp, totul trebuie treptat. Încearcă să comunici foarte mult cu ea pentru că în perioada asta este una dificilă pentru ea. Să experimentezi momente nefolositoare(pentru nimic) și nefavorabile organismului nu înseamnă că vei trece mai ușor, problema nu se va rezolva de la sine. Ea se afundă în prăpastia pe care fostul a săpat-o (inițial fiind o groapă) i-ar ea contină. Învaț-o să aibă principi, demnitate sa nu se lase folosită de alții. Nu de fiecare dată când dă de greu să vrea să moară. Viața e libertate moartea e eliberarea de libertate. Viata este frumoasă depinde cum o traiești. Nu mereu va fi 'roz' sunt perioade, momente din viața fiecăruia om mai puțin plăcute care trebuie abordate cu maturitate. Să-și asume faptele să suporte cosecințele. Să învețe din suferință, nu să se adapteze suferinței (dacă a trăit ceva neplăcut nu trebuie să trăiască în suferință). Prezintă-i avantajele și dezavantajele fiecărei fapte (Ex: când fumezi nu câștigi nimic, plămâni tăi au de suferit, mai devreme sau mai târziu dacă nu încetezi devi depedentă de o substanță). Fă-o să înțeleagă că nu toți băieții sunt la fel, trebuie să învețe să facă diferența între ei în funție de caracter, să nu-i catalogheze, important este să știe de care să se ferească și de care nu. (Dacă fostul era important/însemna ceva pentru ea, nu țoți sunt la fel, fiecare este unic la fel și caracterul). Este foarte vulnerabilă, ai mare grijă în prezența ei, să nu spui o prostie și să-i amplifici starea de suferință. Nu-i reproșa, mulți băieți văd femeia ca pe un accesoriu/obiect neînsuflețit. Consideră că li se cuvine să profite/folosească de ea. Dacă s-ar putea femeia să considere acest lucru un privilegiu că a fost folosită. Cu timpul va învăța să nu mai acorde importanță fostului și evenimentului neplăcut, n-o va mai afecta și va privi totul ca pe o lecție de viață. Cumpără-i flori și ciocolată. Baftă!