| Hangover a întrebat:

TPU... sunt chiar speriata acum. Acum doua luni am fost la control la un cardiolog pentru ca simteam ca am probleme cu inima.(intr-o intrebare anterioara am mai multe detalii) Cardiologul mi-a zis ca ceea ce mi se intampla mie e normal, din cauza varstei si a hormonilor. Extrasistoli a spus ca am, adica batai de inima in plus insa ceea ce mi se intampla mie este total diferit, nu este normal si de fiecare data cand mi se intampla ma sperie chiar rau ceea ce e ciudat ca la 13 ani sa ai probleme cu inima. Nu mananc nesanatos, nu sunt obeda si fac sport cand am timp.sad Inainte samerg la cardiolog si mama a fost ingrijorata din cate i-am zis eu, ea ar fi crezut ca poate am vreun vas infundat(Doamne fereste!)
Acum fenomenul pe care il patesc eu: Cand stau linistita ca de exemplu simt ca inima se forteaza si se umfla mai tare ca de obicei asta doar de doua ori sau trei. In acel moment se umfla atat de tare incat simt o durere, nu stiu o intepatura mai bine zis :-s ca si cum s-ar crapa. Nu stiu cum a ma exprim dar sunt foarte speriata sad mi se intrampla in fiecare zi, mai ales can fac efort. Atunci bate si repede(ceea ce e normal) dar se umfla la maxim, si ma doare pe deasupra. Ori in timpul zilei mai simt dureri in zona inimii. Nu stiu ce naiba am, bnu stiu ce mi se intampla dar nu pot controla chestiile astea, iar cand am fost la doctor nu avea de unde sa stie el ce mi se intampla pentru ca episoadele acelea de durere si cand se umfla inima nu apar cand vreau eu. Azi stateam pe o parte si incercam sa dorm. M-a s-a umflat inima atat de tare incat m-am trezit din somn, m-a si durut si in loc sa-si revina la normal imediat a stat vreo doua sau aproape 3 secunde asa. Chiar ma ingrijoreaza treaba astasad Va rog imi cer scuze pentru roman insa am nevoie de autor. Daca aveti ceva cunostinte in treaba asta sau sunteti doctor ceva sfatuiti-masad promit ca dau funda si multa sanatate va dorescsad

3 răspunsuri:
| GregHouse a răspuns:

Imi pare rau pentru tine.
Ipoteza mea (nu stiu daca e corecta, nu stiu daca e posibila) este ca fie unul sau mai multe vase de sange care pleaca de la inima sa aiba peretii ingrosati (arterele aorta, pulmonara si coronare), fie sa exista o problema in interiorul inimii (intre atrii si ventricule exista pereti despartitori cu valvule ce nu se deschid decat intr-o singura directie, dinspre atrii spre venticule - ma gandesc la acele valvule ca fiind problema).
De asemenea, o senzatie similara ti-ar putea da-o contractarea nenaturala a miocardului.
Te sfatuiesc sa faci investigatii. Numai bine!

| EUReKa a răspuns:

Daca ai fost la cardiolog si a zis ca e ok, nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi

| Hangover explică (pentru EUReKa):

Cum naiba sa nu ma ingrijorez? cand m-a controlat el nu mi s-a intamplat sa mi se umfle inima... este doar episodic...de 3 sau 4 ori pe zisad