| victorviorel a întrebat:

TPU va rog ajutați-mă și pe mine, am o problema destul de mare. Vreau un sfat sa ma ajute și pe mine. Deci sa o luam cu începutul. In primul rand am o gândire foarte proasta, adică de multe ori când trebuie sa fac ceva mai important de exemplu sa scot niște bani sau sa ma duc la oraș sa rezolv niște probleme ma pierd, încep sa ma panichez, incep sa tremur, sa nu mai fiu atent la ce trebuie sa fac și plus de multe ori am niște gânduri ca as vrea sa plec departe, sa fiu singur. Ma afectează multe, de exemplu lume din jur sa nu mai comunic cu nimeni, sa nu vreau sa mai ies din casa. Sunt foarte retras, nu pot avea un dialog mai important, dacă ma cert cu cineva sunt foarte slab, dacă el nu are dreptate tot eu ma simt vinovat. Nu stiu ce sa mai fac, am aproape 20 de ani și nu ma mai recunosc, nu stiu ce sa fac, va rog ajutați-mă. Se poate face ceva în privința gândirii sa pot comunica cu oamenii, sa fiu mai tare la caracter? Va rog

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Probleme astea de gândire și tulburările tale emotionale le poti rezolva la un consult psihiatric. Un medic specialist în psihicul uman te va vedea si iti va face recomandările potrivite.

6 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Incearca sa respiri adanc si sa te concentrezi pe ce ai de facut.

Gandeste-te ca esti bun, esti descurcaret si ca nimic nu te poate opri.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce vrei asta? Pentru ce?
Să te clarifici tu pentru tine însuți, de ce, pentru ce.
Așa că să continui să ne spui de ce vrei asta și apoi te pot ajuta.

| victorviorel explică (pentru sadrian46):

Pentru casa de vfin o persoana mai curajoasa sa nu ma mai calce oameni în picioare sa fiu cum eram înainte

| anonimg a răspuns:

Donsavas a raspuns bine. Dar nu trebuie sa mergi la un psiholog pentru asta. Iti este de ajuns sa intri pe portile bisericii adventiste de ziua a saptea. Vei vedea cum de la sine echilibrul emotional va aparea in viata ta. Nu doar ca vei dobandi un caracter mai "tare"; ci oamenii vor admira caracterul tau, caracter pe care societatea nu-l va putea forma vreodata.

| Andreeush a răspuns:

În primul rând calmează-te, relaxează-te.
Nu trebuie să intri în panică atunci când ieși undeva, nu o să se uite nimeni urât la tine. Totul e în imaginația ta.
De ce zici că vrei să stai închis în casă și să nu comunici cu nimeni?
Crezi că te ajută cu ceva?
Dacă continui așa o să ajungi să îți fie frică de lume.

| victorviorel explică (pentru Andreeush):

Știu sunt conștient de asta dar asa simt nevoia și nu vreau dar nu pot de multe ori încerc sa ma calmez dar nu pot și nu știu ce sa fac și nu a-mi dauseama de la ce pornit totul