| anonim_4396 a întrebat:

TPU,va rog din suflet sa ma ajutati, ma simt foarte prost...Pana vineri am stat cu o colega in banca care pana atunci ma enerva(ii voi spune X), dar in momentul de fata regret ca am avut aceste sentimente fata de ea sad Eu i-am zis unei colege cu care ma inteleg foarte bine(ii voi spune Y)ca ma enerveaza si nu mai vreau sa stau cu ea in banca(adica cu fata cu care am stat pana vineri). Vineri am avut ora cu diriginta si din cauza unor colegi care au facut galagie la ora de engleza a hotarat sa ne mute din banci.Atunci Y i-a spus dirigintei ca nu mai vreau sa stau cu X.Si sincer sa fiu, nu ma prea asteptam sa-i zica.Imediat dupa aceea, doua dintre colege care au facut galagie la engleza au avut de ales cu cine sa stea in banca.Una din ele m-a ales pe mine, dar asta pentru ca cred ca nu a avut pe cine sa aleaga.Si stiu sigur ca nu vrea sa stea cu mine. Cealalta colega s-a mutat cu X.Astazi am inceput sa stam in banci dupa cum ne-a asezat diriga.Ei bine, cu fata cu care stau in momentul de fata nu am vorbit absolut deloc astazi in banca.Nici macar nu ne-am salutat.Nici ea nu vrea sa stea cu mine, nici eu cu ea.Penultima ora am avut un test la geografie iar fosta colega de banca a actualei mele colege m-a rugat sa ma mut inapoi macar o ora.Zis si facut.Eu insa atunci am intrebat-o daca pot sta si ultima ora in banca unde stateam pana vineri, si a fost de acord.Am facut acest lucru pentru ca m-am inteles super cu X astazi.Si X a zis ca nici ei nu-i place de noua ei colega si am vorbit sa incercam macar o saptamana sa vedem daca se va schimba ceva,si daca nu va fi asa,vom vorbi cu diriga sa ne mute inapoi.
Ei bine, acum urmeaza:
In seara asta mama m-a intrebat cum ma inteleg cu noua colega si i-am zis ca nici nu ne-am salutat(asta e adevarul). Atunci ea mi-a zis ca mai bine ramaneam in banca cu X, pentru ca este o fata foarte buna la invatatura si foarte cuminte.Chiar asa si este, insa aproape toti colegii isi bat joc de ea din cauza ca uneori se rasteste cand vorbeste si de faptul ca vrea sa se faca sora la o manastire.Si eu o barfeam, dar acum imi pare foarte rau.Chiar vineri Y si inca cateva colege a inceput sa o barfeasca dupa ora cu diriga,Y facand-o handicapata.
Acum vreau din nou sa stau cu ea, imi doresc chiar foarte mult! Chiar daca vineri m-a enervat deoarece mi-a cerut telefonul si a instalat o aplicatie fara permisiunea mea, si uneori imi mai cerea sa-i dau hotspot.Dar mama mi-a explicat azi ca este bine sa o ajut.Nu stiu,spun pentru a mia oara, imi pare foarte rau ca mi-am batut joc de ea, chiar daca nu pe fata...Am niste intrebari:
1.Cum o pot convinge pe diriginta sa ma mute cu ea inapoi?
2. Oare Y imi este intr-adevar prietena? Sau este doar o prietena falsa?
3.Cum ii pot demonstra lui X ca imi pare rau pentru ca i-am mai reprosat uneori cate ceva? Ea nu stie ca nu am vrut sa mai stau cu ea in banca...
Astept raspunsuri,nu ma insultati va rog,si asa ma simt destul de prost, nu mai am nevoie de alte reprosuri, mai ales din partea unor necunoscuti!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cata romanul pentru o colega de banca... Serios frate, asta e problema?!

| stop99 a răspuns:

1. O rogi frumos pe diriginta sa te mute inapoi cu X. Ii spui ca nu te intelegi prea bine cu noua colega. (cand ii spui asta, incearca sa vorbesti doar tu cu diriginta, fara sa te auda si ceilalti colegi)

2. Din cate mi-am dat seama in ce ai spus, Y, dupa parerea mea, nu iti este chiar prietena adevarata. Putea mai degraba sa iti dea un sfat cu ce sa faci, nu sa strige in gura mare ca tu nu vrei sa mai stai cu X in banca si in plus a mai si barfit-o pe X.

3. Lui X, ii poti cere frumos scuze. Ii spui ca iti pare rau etc.
Sper ca te-am ajutat happy

| Torra01 a răspuns:

In primul rand situatie trebuie rezolvata cu domnisoara X. Avand in vedere ca este una din subiectele de barfa a copiilor imaturi, ea cu siguranta te vede cu altfel de ochi, doar cere-ti scuze oricum nu cred ca are ceva cu tine.Pe fetele alea lasa le in pace nu conteaza ce cred altii, eu mana in clasa a 12 am dat de astfel de copii si am invatat ca nu ai ce sa le faci oricat ai incerca,crede ma si daca X ar incepe sa se aranjeze ca o printesa si sa spuna ca vrea sa dea la fashion desing tot ar avea ele cd comenta,ceea ce o priveste peY ina eu una cred ca si a bagat nasul unde nu ii fierbe oala, nu si-a avut rostul sa ii spuna dirigintei tale, eu cred ca nici macar nu o place pe X si pur si simplu nu vrea sa mai stai cu ea in banca pentru ca tu esti te intelegi cu amandoua, iar Y nu vrea sa comenteze colegii ca si ea umbla cu X, eu cred ca ar trebui sa nu iti schimbi relatia de prietenie cu X.Astfel de prietenii tin o viata intreaga, stiu din propria experienta.
Iar cu doamna diriginta rezolvi usor ii spui ca nu te intelegi cu noua colega de banca si ca vrei sa te muti inapoi (o rogi frumos), in cel mai rau caz vorbesti cu mama ta sa vorbeasca cu ea.
Lasa prejudecatile celorlalti si ramai prieten/a cu X, ea este o prietena adevarata si ca orice prieteni e normal sa va certati cateodata.
Sper ca te-am ajutat!