| GokuUltraInstinct a întrebat:

Trebuie sa plec la tatal meu in Italia ( el acolo lucreaza si plec si eu intr-o vacanta ceva ) dar problema este ca : - trebuie sa plec singur deoarece mama mea are niste probleme de sanatate si nu poata sa vina, nu stiu daca pot sa ies singur avand in vedere ca am 16 ani )
- nu stiu daca trebuie procura sau acord de la ambii parinti eu cred ca da, dar problema este ca tatal meu fiind acolo nu cred ca poate.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atat tatal tau cat si mama ta, trebuie sa faca cate o decalartie notariala unde isi dau consimtamantul sa poti calatorii la celalalt. Bineinteles ca trebuie sa fie mentionata persoana care te insoteste pe drum si specificata in declaratia notariala.

| mihai69 a răspuns:

Poate și tatăl tău să scrie o declarație notarială în fața oricărui notar local, apoi ți-o trimite și tu o traduci și o legalizezi aici. Ai nevoie și de la mamă, desigur.
Singur-singurel nu poți pleca, legea spune că ai nevoie de un însoțitor major (care trebuie nominalizat în declarațiile sus-menționate). Doar că dacă pleci cu autocarul sau avionul, unele companii oferă și serviciul de însoțire minori.

| iknoweverything a răspuns:

Nu poti iesi din țară fără un major si procura de la tutore.
Indiferent cu ce mergi.