| Mayaaaaaaa14 a întrebat:

Trebuie să trimit niște pachete in alta țara. Cu ce le pot trimite? Sa merg sa vorbesc la posta?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poșta e cea mai ieftină.
Pentru UE, mergi la Poștă.
Pentru alte țări, mergi la vamă.

| Mayaaaaaaa14 explică (pentru sadrian46):

În Norvegia am de trimis, deci am de mers la vamă. Oare conteaza cand sunt de mari sau grele? Si oare cat am de plătit? Mulțumesc mult.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mayaaaaaaa14):

La vamă este un funcționar, ofițer vamal.
Inafară de cazuri speciale, nu cred că va trebui să plătești taxă de export.
După ce el verifică coletul să vadă că nu ai în colete lucruri interzise la export, alături de el este un oficiant al poștei române care procesează în continuare coletul. Acesta îți aplică tarifelle poștale pentru trimiteri internaționale, care depind de zona geografică. Le găsești afișate la oficiile poștale, sau pe situl Poștei Române.

3 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Doar prin posta le poti trimite.