| ateeenagegirl a întrebat:

Trec a9-a si vreau sa ma duc pe mate-info, dar am probleme cu limbile straine. Franceza nu o stiu deloc, dar ma apuc in August de meditatii, iar engleza vreau sa o invat pentru mine. Insa provin dintr-o clasa slaba in care fizica si chimie nu am facut, iar la istorie si geografie ne luam notele mai pe nimic. Am avut media din 5-8 in jur de 9, 32... si in examene am luat 9, 20 cu 9, 70, iar la romana desi am luat aceasta nota nu am tocit nimic. Cum imi dau seama daca invat logic? Adica la istorie si geografie nu pot invata logic sau la biologie, dar la matematica, geometria o inteleg foarte bine, asta inseamna ca am o gandire logica? Si pot face fata la liceu?

5 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey! Iti dai seama ca inveti logic atunci cand odata ce observi ceva (precum un aparat de la fizica) esti in stare sa il compari cu altceva (un obiect pe care deja il cunosti)
Sincer, la biologie, istorie si geografie nu inveti logic mereu, sunt lectii care se pot invata mot a mot foarte usor.
Trebuie sa-ti explici lucrurile sa te intrebi de ce s-a intamplat lucrul x daca vrei sa inveti logic.
Eu unul cred ca poti sa faci fata lejer la liceu atata timp cat nu esti batut in cap si intelegi totusi ce ti se preda. (Nu am vrut sa jignesc, scuze.)
Sunt lectii potrivit de usoare...la aceste materii. Daca te descurci cu limbile straine si cu matematica si daca inveti formulele la fizica atunci nu ai probleme, eventual doar cu informatica. Daca ai intrebari despre programa sau orar sau orice alt ceva despre acest profil atunci iti stau la dispozitie...ma poti contacta prin mesaj.Materia nu este grea. Faci fata cu brio.
Succes!

-Blytz-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iti recomand sa te duci la mate-info. E pacat sa te duci la un profil mai slab, avand in vedere ce ai niste note foarte bune la evaluare nationala. Stai calm, cu limbile straine poti recupera din mers...cat despre geografie si istorie te anunt ca mate-info e un profil real si nu prea se da importanta acestor obiecte. Acuma daca alegi mate-info simplu sau info intensiv e alegerea ta. Pana la urma este o chestiune de gust... FUNDA?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca*
calma*
Mi-am dat abia seama ca esti fata happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuia sa fie asa ''Mi-am dat abia acum seama ca esti fata''. Asta asa ca sa nu spui ca-s un analfabet sinistru...nu stiu ce am azi

| AnarchyUK a răspuns:

Înveți logic atunci când te poți duce la un neștiutor, la un om simplu de pe stradă și îi poți explica o lecție de matematică sau fizică de clasa a opta.
Înveți logic atunci când poți asocia anumite teoreme de la o lecție cu ceva făcut anterior, sau poți deduce de unde o anumită definiție s-a creat.
Înveți logic atunci când creierul tău face conexiuni. De exemplu: „oh, dacă avem x aici și y acolo, le pot egala și..."
De asemenea, mai mult o opinie personală, însă înveți logic atunci când înveți de plăcere. Pe românește, nu îți vine să te dai cu capul de toți pereții când lucrezi la matematică și ești dispus să încerci probleme grele, chiar dacă nu crezi că le vei rezolva.
La un liceu matematică-informatică îți dai seama, e de la sine înțeles de altfel, că nu se face așa de multă istorie, geografie și limbi străine (decât dacă ai ales un liceu intesiv sau bilingv engleză/franceză/germană/ș.a.). Dacă însă te duci la mate-info simplu, limbile străine nu sunt așa o problemă - dacă vrei să le înveți pentru tine, foarte bine! Îți oferă un suport imens în viitor.
Spui că la franceză faci meditații... pentru engleză însă, uite-te la acest site: http://engvid.com/
Este destul de folositor.
Faci față la un liceu de mate-info dacă îți place matematica, ești dispus să înveți programare și fizica și chimia nu te intimidează.
Spor!