| VladM15 a întrebat:

Trec in clasa a 9 si nu m-am hotarat la ce profil sa ma duc.As vrea sa nu fac multa matematica pentru ca nu-mi place.
Ce parere aveti despre:economic,comert,turism si alimentatie, protectia mediului care e cel mai usor? Daca ati putea sa-mi spuneti si ce materi se fac ar fi OK.
Multumesc!
Dau funda celui mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic nu e greu când vrei să-ți atingi visul vieții tale. Întreabă-te serios care vrei să fie locul tău de muncă pe care vrei să-l obții după ce termini școala. Acum pare un viitor îndepărtat, dar să știi că o să treacă foarte repede.

În 2002 eram unde ești tu acum. Îmi ziceam că vreau să devin învățător... dar mi se părea că e atât de mult timp până atunci. happy Am mers pe mate-info pentru că terminasem cu media 10 clasele I-VIII și aveam un frate mai mare acolo. Am descoperit că e tare Informatica, așa că la final am continuat cu facultate de 3 ani în Informatică. În 2009 eram la catedră! happy

În 2010 am ajuns profesor la școala la care am terminat clasa a VIII-a cu 8 ani mai înainte. Timpul a trecut foarte repede. E o plăcere să fiu coleg cu unii dintre foștii mei profesori.

Recomandarea mea e să nu fugi de partea grea a vieții. Nu e nicio plăcere să faci numai lucruri ușoare. Dimpotrivă, e mult mai palpitant să faci lucruri grele - să găsești acele activități pentru care să devii de neînlocuit. E drept că lumea are nevoie și de mediocri, dar a fi expert e mult mai nobil.

Revenind, nu e nicio problemă că nu te atrage matematica. Nici eu nu-s mare fan, deși am terminat inclusiv master de Matematică Aplicată în Informatică. Mi s-a acrit de câtă matematică am studiat, dar adevărul e că făcând matematică, faci un tip de exercițiu intelectual care îți dezvoltă mintea.

Hotărăște-te singur ce anume ți-ar plăcea să lucrezi. Care ai vrea să fie job-ul tău... Iar apoi întreabă-ne ce liceu merge pentru respectivul loc de muncă. happy Sau spune-ne ce anume îți face mare plăcere să lucrezi. Care sunt hobby-urile tale.

De exemplu, eu desenez. Dacă cineva m-ar fi orientat probabil că aș fi putut deveni arhitect bun... Oricum, sunt autodidact și continui să mă dezvolt și pe latura asta: desenez pentru cărți de copii etc. Cânt și la chitară. Poate și tu ai atracție spre muzică.

Fiecare om e unic. Școala ne cam bagă într-o oală timp de câțiva ani, ca apoi să ne scoată iar și să ne împartă care pe unde. Dar nu ești obiect, nu te lăsa manipulat ca o marfă... ci implică-te singur în propria soartă. Pentru că viitorul ți-l faci singur în mare măsură.

Succes! happy

| VladM15 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc! Acum stau si ma gandesc...

| anonim_4396 a răspuns (pentru VladM15):

Cu plăcere. Cred că contează mai mult clasa în care nimerești decât profilul. Poate ajută să te gândești: la ce profil sunt oamenii cu care mi-ar plăcea cel mai mult să fiu coleg - în sensul că vei avea un cadru educațional bun timp de 4 ani.

Succes! happy Oricum, întreabă pe cât mai multă lume. Ajută mult să primești sfaturi diverse.

4 răspunsuri:
| aandraa98 a răspuns:

La turism si alimentatie faci matematica mai putina.

| Luiz_David_1905 a răspuns:

Vlad ceea ce vrei sa faci depinde de tine.Alegeti un domeniu care sa iti placa.
Cel mai usor este alimentatia si turismul. Sper ca ti-am fost de folos