| anonim_4396 a întrebat:

Trec si eu de anul viitor la liceu nu prea m-am inteles cu colegii in generala si mie cam frica sa nu fie la fel si la liceu, gen sa am "prieteni" care sa faca misti de mine sau sa-si bata joc si chestii d-astea.

Răspuns Câştigător
| lovecats123 a răspuns:

Depinde de liceul in care intri. Cu cat este mai slab cu atat sansele sa intalnesti pitipoance si fitosi cresti, pentru ca acolo se iau unul dupa altul. Nici daca liceul este cel mai bun din oras nu este bine deoarece(i s-a întâmplat unei prietene) toti vor sa fie primii, iar batalia pe note e foarte stransa. Nimic numai conteaza, ei nu isi fac prieteni, ei nu pun sentimente, lor le pasa doar de competitie. Clasa in care vei nimeri tine mult de noroc. Poti nimeri intr-o clasa cu copii cuminti asa ca tine, care si ei poate ca au suferit in trecut sau Poti nimeri ibtr o clasa in care toti au bani iar tu sa fii luat in ras.
Exista si posibilitatea sa intri intr-o clasa unde majoritatea sunt de alta etnie sau religie si sa va de a pe restul la o parte.
Pana la urma, nu exista clasa in care sa nu fie cel puţin un fitos, conteaza doar sa nubii dati importanta. Si crede-ma ca e imposibil sa nu iti faci cel puţin 1/2 prieteni cu care te asemeni. Incearca vara asta sa lucrezi la introspectie si sa capeti o atitudine mai pozitiva si mai puternica. Nu uita ca nimeni din noua ta clasa nu iti cunoaste trecutul. Iei totul de la capat si tine doar de tine cum incep sa evolueze lucrurile. E o noua sansa, nu o rata. Cel mai tare conteaza la inceput sa fii cat mai vorbaret, fara timiditate. Atunci toti vor vrea sa se imprieteneasca cu tine. Anii de liceu chiar sunt cei mai frumosi, pentru ca acum iti vei intalni adevarata iubire, vei face, cele mai nebune chestii de aceea nu este loc de teama. Traieste ca si cum, ai fii intr-un vis...

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Schimba-ti comportamentul. Asta inseamna ca problema este la tine, nu la cei din jurul tau.

| AFR81 a răspuns:

Exista o posibilitate sa patesti la fel. Nu e mare diferenta intre elevii de scoala si cei de liceu ca si intelect sau ca si comportare. La facultate, intr-adevar, vei scapa total de chestiile astea, dar la liceu nu. Partea buna e, totusi, ca o sa faci parte din alt colectiv.

| neutrino a răspuns:

Asemenea colegi vei intalni peste tot iar tu trebuie sa te intrebi de ce se intampla asa ceva. Oare nu si din cauza comportamentului tau?

| seth2016 a răspuns:

Buna omagad,

E OK sa-ti fie teama. Teama e buna pentru iti spune ce pericole exista si iti arata ce lucruri sunt importante pentru tine. Asculta cu atentie ce iti spune pentru ca asa vei stii ce sa faci. Teama trece cand pericolul nu mai exista in mintea ta sau in realitate.

In plus incearca asta:

In primul rand nu da vine pe tine.

Nu o sa fie la fel. Schimbi contextul si asta iti ofera o sansa de care trebuie sa profiti.

Poti merge in vizita la noua ta scoala. Daca nu te lasa inauntru vezi imprejurimile si ce e prin curte.

Fii atent la body language:
- mergi drept, nu aplecat in fata cu ochii in pamant
- uita-te in ochii altora si nu evita privirea lor
- zambeste cand se uita cineva la tine, raspunde la un zambet de la altcineva

Imbraca-te asa ca sa te simti bine cu tine.

Gaseste-ti un loc intr-o banca mai in fata, unde sa te vada lumea. Nu te aseza in spatele clasei.

Intra in vorba cu noii tai colegi. Nu exagera si poarta-te cat mai obisnuit. Nu te plange ca nu te-ai inteles cu colegii din generala. Nu trebuie sa faci cine stie ce conversatie. E de ajuns sa saluti, sa te prezinti si sa-l intrebi pe celalalt cum il cheama. Pune o intrebare cand ai ocazia: de unde ai cumparat asta, la ce scoala ai fost, cati pokemoni ai prins.

Bafta!