| anonim_4396 a întrebat:

Un prieten are dosar penal la 16 ani pentru inselaciune
Anul asta am colaborat cu el si am trimis mai multe componente de iPhone in tara prin olx care nu porneau. Eu am 40 si ceva de colete trimise si o suma incasata de 15.000 lei prin Fancurier, Cargus si posta, la sume de 300 lei iar el a trimis mult mai multe cu prejudiciu mare. Mai pe inteles, tot ce am spus ca trimit, am trimis. Adica in anunt aparea ca trimit placa, placa am trimis, dar toate nepornind. Eu nu am primit nici o citatie, avertizare, nimic, desi m-au amenintat ceva persoane ca se duc la politie, inclusiv astazi. Din august am intrerupt legatura si combinatiile cu el, fiecare vazandu si de coletele lui. M-a sunat astazi si mi-a zis ca maine dimineata la 08:00 trebuie sa se prezinte sa dea o declaratie in calitate de martor caci are dosar. In calitate de martor nu inteleg, probabil l-au chemat de pe la vreo teapa. In trecut a mai venit politia o data la el ca a trimis altceva in colet, mama lui a restituit banii (1000 lei) si nu s-a mai intamplat nimic. Voiam sa va intreb ca prin toate cele prezentate mai sus, daca se considera ca am constituit grup infractional cu el. Avem 16 ani amandoi. Probabil o sa ma denunte maine cand o sa dea declaratie, dar puteti sa imi dati mai multe detalii cu ce se poate intampla?

1 răspuns:
| Teo29 a răspuns:

In primul rand, ia si te linisteste cu tepele date pe net. Toate merg pana intr-un punct. In al doilea rand, ca sa va cheme la parchet sau la politie ori la judecatorie trebuie sa va vina citatie oficiala, nu va cheama el pur si simplu ca asa considera el.
In cazul in care primiti citatie oficiala, discutati cu un avocat care sa va ajute in problema. Ulterior, ca tot vine Craciunul, vizitati cu niste cadouri niste detinuti sa vedeti ce viata `placuta ` e la penitenciar, poate va linistiti pe viitor.