| PumpkinDoll a întrebat:

Un subiect destul de delicat,cred eu.Ce parere aveti despre vorba asta "Frumusetea din interior conteaza" sau "toti suntem frumosi in felul nostru"? Eu unul cred ca-s doar niste rahaturi menite sa faca persoanele care se simt urate si care chiar is urate in pana mea sa se simta mai bine,de ce nu vor unii sa accepte ca pur si simplu exista urat si frumos/estetic,sau cand o persoana spune ca e urata si e impacata cu idea vin altii s-o minta spunandu-i ca-i frumoasa chiar daca nici ei nu cred asta si cred ca aspectul fizic chiar conteaza in proportie de 90, 95% si pana la urma cu aspectul fizic faci prima impresie,daca cineva v-ar pune in fata doua feluri de mancare identice,unul aratand mai bine decat celelalt,fara sa gusti e clar ca-l alegi p'ala care arata mai bine, nu? Vreau sa stiu parerile voastre

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Omul uraste realitatea, ba nu conteaza banii,ba nu conteaza fizicul,ba nu conteaza alimentatia,conteaza totul in viata, aspectul fizic sa fim sinceri conteaaza,primul lucru care te atrage la un om este astectul fizic, asa am evoluat timp de milioane de anii,barbati prefereau fetele tinere fertile iar fetele barbati maturi, nu am devenit pananormali in timpul evolutiei, selectia sexuala inseamna aspectul fizic, da conteaza si personalitatea, barbatul vrea sex rapid iar femeia o garantie spre un viitor cu un barbat matur, de asta monogamia a dus la slabirea speciei umane, practic nu prea ne mai adaptam la mediu iar multe femei se compromit din interes cu uni barbati care poseda calitati proaste genetice

5 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Din punctul meu de vedere nici un om nu e urat. Asta pentru ca mereu va fi cineva care il va considera frumos. Frumusetea oricum sta in ochii privitorului. Poate mie mi se pare frumos un om care tie ti se pare urat.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Frumusetea din interior conteaza"E impropriu sa o numesti frumusete sau cel putin e impropriu din punctul meu de vedere.Dar da, conteaza.As adauga si "frumusetea din creier". Problema la expresia asta e ca e menita sa sugereze ca numai ea ar conta sau ca adevarata frumusete(aia permanenta, nu trecatoare)e la interior, ceea ce e deja aiurea.In fond, dupa 2 secunde poti spune daca o persoana e frumoasa sau nu (fizic), dar n-are nicio legatura cu "interiorul" ei. Exteriorul iti confera prima impresie.
"Toti suntem frumosi in felul nostru"N-are sens sa mai spun ce e gresit aici.
95% e mult prea mult. Undeva pe la 50% ar fi mai potrivit))

| PumpkinDoll explică (pentru anonim_4396):

Am exagerat si eu cu 95%, 50% mi se pare cam putin...ar fi mai potrivit 65-70% maxim, acum asa cred eu

| ClarissaIssuta a răspuns:

Eu am o alta parere. Pentru mine fiecare om e frumos. Si fiecare e frumos in felul lui, unii mai au nasul borcanat, altii au urechile clapauge, altii au fruntea mare etc. pentru ca natura ne-a facut sa fim diferiti. Cum ar fi daca toti am avea aceleasi trasaturi? Ar fi prea monoton, nu? Si de aceea ii cert pe toti care se cred urati. Bine, sa zicem ca esti. Dar ar trebui sa te impaci cu ideea, ba chiar mai mult, trebuie sa te simti frumos. Pana la urma e corpul tau, chipul tau, cu astea vei trai o viata, nu ti le poti schimba. Si nu vorbesc despre cei grasi, care pot slabi. Vorbesc despre oamenii care au mici imperfectiuni, ca toata lumea, si din cauza aia se cred „urati". Si foarte mult conteaza daca esti menit sa fi prieten cu o persoana, dar si gusturile. Poate tu si prietenii tai vedeti o fata, de exemplu, iar aceasta are imperfectiuni. Unii o vad frumoasa, altii urata. Poate faci cunostinta cu cineva, care la inceput iti pare urat. Dar pe masura ce veti deveni prieteni mai buni ti se va parea o fiinta frumoasa. Sau eu am intalnit o fata. Ea este foarte frumoasa, dar cum am cunoscut-o mi s-a parut tot mai urata. Adica cum ii vezi inima si ce are in cap, cu atat o asociezi cu fizicul, pentru ca asa e mintea umana. Asta e parerea mea.