| MadaLinaX a întrebat:

Un verb la toate modurile( si personale si nepersonale).
Funda!

4 răspunsuri:
| AdElA96 a răspuns:

La moduri personale de ex. la indicativ prezent verbul a manca : eu mananc, tu manaci... la imperfect : eu mancam, tu mancai, el/ea mananca, noi mancam, voi mancati, ei / ele mancau, la perfect simplu: eu mancasi, tu mancai, el / ea mananca, noi mancaram, voi mancarati, ei /ele mancara, la perfect compul : eu am mancat, tu ai mancat, el/ea a mancat, noi am mancat, voi ati mancat, ei / ele au mancat, la mai mult ca perfect: eu mancasem. tu mancasesi, el /ea mancasera, noi mancasera, voi mancaserati, ei/ele mancasera, la viitor : eu voi manca, tu vei manca, el /ea va manca, noi vom manca, voi veti manca, ei/ele vor manca, la viitor anterior: eu voi fi mancat, tu vei fi mancat, el/ea va fi mancat, noi vom fi mancat, voi veti fi mancat, ei/ele vor fi mancat, la conditional-optativ prezent: eu as manca
tu ai manca
el/ea ar manca
noi am manca
voi ati manca
ei/ele ar manca
la conditional -optativ perfect:
eu as fi mancat
tu ai fi mancat
el/ea ar fi mancat
noi am fi mancat
voi ati fi mancat
ei/ele ar fi mancat
la conjunctiv prezent:
eu sa mananc
tu sa mananci
el/ea sa manance
noi sa mancam
voi sa mancati
ei/ele sa manance
la conjunctiv perfect toate formele sunt la fel eu sa fii mancat, tu sa fii mancat...
la imperativ prezent:
mananca la persoana a doua sg si pl. iar la plural: mancati
iar la cele nepersonale:
supin: de mancat
gerunziu: mancand
participiu : mancat
infinitiv: a manca.
Fundita?

| AdElA96 a răspuns:

Funda?

| cristinela_1018 a răspuns:

A lucra
Mod Indicativ, timp imperfect - eu lucram, tu lucrai...
timp perfect simplu- eu lucrai, tu lucrasi
timp perfect compus - eu am lucrat, tu ai lucrat
timp m. m. c. p. - eu lucrasem, tu lucrasesi
prezent - eu lucrez, tu lucrezi
viitor literar - eu voi lucra, tu vei lucra
viitor anterior - eu voi fi lucrat, tu vei fi lucrat
Mod CONJUNCTIV, timp prezent- eu sa lucrez, tu sa lucrezi
timp perfect - eu sa fii lucrat, tu sa fii lucrat
Mod Imperativ - persoana a II-a singular si plural - Lucreaza (tu)! Lucrati (voi)!
Mod Conditional-optativ, timp prezent- eu as lucra, tu ai lucra
timp perfect- eu as fi lucrat, tu ai fi lucrat
=> moduri personale

Infinitiv - a lucra
Gerunziu- lucrand
Participiu - lucrat
Supin - de lucrat
=>moduri nepersonale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A lucra