| lipitoOarea a întrebat:

Unde pot gasi cartile Twilight? Povestiti-mi si mie(cine a citit) "zori de zi" mai detaliat si bineinteles frumos. Dau funda cea mai frumoasa redare.

Răspuns Câştigător
| Lilllith a răspuns:

Http://www.onread.com/reader/191108/ funda va rog:X

4 răspunsuri:
| Bojthe a răspuns:

Le poti gasi la librarie sau la biblioteca

Dupa ce Edward ii cere mana Bellei tatalui ei, are loc nunta. Alice este cea care are grija atat de tinuta Bellei, cat si de organizarea petrecerii. Astfel Bella are parte de o nunta superba. Imediat dupa nunta cei doi miri pleaza intr-o excursie pe insula Esme. Acolo isi petrec o perioada foarte placuta, pana intr-o zi cand Bella realizeaza faptul ca ramasese insarcinata, iar sarcina nu era una chiar obsnuita.
Faptul ca toti sunt de parere ca un copil i-ar pune viata in pericol, o face pe Bella sa se imprieteneasca si sa caute un sprijin in Rosalie pentru a pastra copilul.

Din viziunea lui Jacob lucrurile sunt foarte complicate.Vestea ca Bella este insarcinata duce la destramarea haitei. Jacob paresteste haita, iar dupa cateva zile il urmeaza si Seth si Leah. Sarcina Bellei este foarte diferita fata de una nbormala, copilul dezvoltandu-se mult ma repede si fiind foarte puternic. Jacob sufera ingrozitor cand vede starea in care se afla Bella, dar cu toate astea nu se desparte de ea.
In cele din urma Bella naste o fetita, pe Renesmee, iar Edward reuseste sa o salveze desi era pe moarte.

Inca din primul moment Bella da dovata de mult curaj si autocontrol. O cunoaste pe Renesmee si este incantata de fiica sa. Jacob o gaseste pe Renesmee irezistibila, de fapt realizeaza ca ea era sufletul pereche pe care il cauta. Charlie afla cu ajutorul lui Jacob ca se intampla lucruri ciudate in acel orasel si este de acord sa nu stie prea multe, atata timp cat o va putea vedea pe Bella. O cunoaste si pe nepoata sa pe care o indrageste imediat.Renesmee era pe jumatate vampir, dar, la fel ca mama ei, reuseste sa se stapaneasca sa nu-l muste pe Charlie.

Irina era suparata pe familia Cullen datorita aliantei dintre ei si varcolaci, dar in cele din urma hotareste sa le faca o vizita. Din greseala ea o vede pe Renesmee si crede ca e vampir. Cum copii vampiri erau un lucru interzis se duce direct la Volturi. Acestia la aflarea vestii incep sa-s faca pregatiri pentru a se duce si a-i nimici pe membri familiei Cullen. Alice vede lucrul acesta si ii pune in garda. familia Cullen isi invita toti prietenii vampiri din toata lumea pentru a fi martori la nevinovatia lor. Bella descopera faprul ca e scut, adica se poate proteja pe ea de puterile celorlalti vampiri dar nu numai. ea poate sa protejeze mai multi vampiri impreuna cu ea. Exerseaza si reuseste sa extinda scutul.

Volturii vin la data anuntata in previziunile lui Alice. Desi Volturii sunt depasiti numeric de baricada adversa hotarasc sa-i provoace. Asa ca o omoara pe Irina pe motiv ca ii indusese in eroare. Acest lucru nu duce la nimic asa ca ei supun votului daca sa atace sau nu. In ultimul moment Aro se hotareste sa nu atace si pleaca lasandu-i pe Culleni in pace

NU AM MAI CONTINUAT DEOARECE SPER SA ITI FI CAPTAT ATENTIA SI SA LE CITESTI SI TUhappy
EU LE-AM CITIT RECENT SI MI-AU PLACUT
CEAOwave

| AndreeaCristina96 a răspuns:

Breaking Down(Zori de zi) spune continuarea povestii de dragoste dintre Isabella Swan si Edward Cullen. Dupa cum cred ca stii in "Eclipse"Isabella(Bella) a acceptat sa fie sotia lui Edward, asa ca ei au facut nunta si mama lui Edward i-au dat insula Esme.Bella fiind insistenta, Edward nu i-a putut rezista asa ca au avut prima noapte de dragoste.Isabella nu s-a simtit bine cateva zile si a constatat ca este insarcinata, dar Edward a aincercat sa opreasca asta.Bella fiind m-ai desteapta a apelat la ajutorul lui Rosalie, iar ceasta nu a alsat pe nimeni sa se apropie de Bella sau de copilul ei.Copilul creste foarte repede facind ca o sarcina de 2 luni sa para ca una de 8 luni.Pentru a ramane in viata ea si copilul a fost nevoita sa bea sange deoarece copilul o epuiza pe Bella fiind jumatate om jumatate vampir.Bella a fost supussa la o nastere foarte sangeroasa si dureroasa, aproape de moarte.Dar norocul sau ca chiar in ultima clipa Edward a transformat'o.Dupat toate aceste evenimente Bella trebuia sa o minta pe tata si mama pentru ai proteja.Ea era un nou nascut si un nou nascut nu se putea abtine prea mult. Jacob este sortitul lui Renesmee si afland asta Isabella l-a atcat ep Jacob aproape ucigandul.
Voulturi au aflat si ei despre aceste evenimente si au venit in numar mare pentru a afla ce se intampla. Ajunsi acolo calnul Cullen era deja informat de sosirea acestora asa ca au avut de partea lor m-ai multe clanuri din intreaga lume.Renesmee are darul de a transmite ceea ce s-a intamplat prin atingere, iar bella are darul de a intinde un scut pentru a proteja.Cu acestea Aro si-a dat seama ca legea nu era incalcata si i-au lasat fara a lupta.

Autoarea Stephany Meyer s-ar putea sa m-ai faca o a-cincea carte care se va numi"Midinght Sun" care va fi din perspectiva lui Edward.

Sper ca ti-a placut rezumatul meu si daca vrei m-ai multe informatii despre Twilight poti intra aici:
http://twilightnewss.blogspot.com

Pup!

| AndreeaCristina96 a răspuns:

@bibi ai luat asta de pe net x-(
Macar de ai fi originala...

| CatalinaaM a răspuns:

Le gasesti la diverta:*