| Sadic a întrebat:

Unde pot găsi expresii, şi cuvinte, destul de des întâlnite în Japonia? Aş vrea să mă apuc să învăţ japoneză şi nu ştiu unde...

2 răspunsuri:
| Reiko a răspuns:

Ai putea sa-ti cumperi carti de la librarii sau de pe net, eu asa am facut. Daca esti incepator, cumpara-ti o carte cu exercitii si un dictionar. Daca vrei, pot sa te ajut si eu cu invatatul limbii ^^ Nu-s prea buna ( si eu is tot incepatoare ) dar ma bucur sa gasesc lume interesata de cultura japoneza si dornica sa invete o limba straina destul de grea as zice. Daca vrei, vorbim prin mesaj privat. big grin

Uite ceva de inceput :
Buna dimineata : Ohayo gozaimasu
Buna ziua : Konnichi wa
Buna seara : Konban wa
La revedere : Sayonara
Pa :Bai-bai/ Mata ne / Ja ne/ Dewa mata.
Noapte buna : Oyasumi nasai
Pe maine : Mata ashita
Scuze : Gomen
Imi cer scuze ( mai politicos ) : Gomen nasai
Imi pare rau ( foarte politicos ): Sumimasen
Cand intrerupi pe cineva sau intri intr-o camera, spui : Shitsurei shimasu ( ma scuzati )
Ma bucur sa te cunosc : Hajimemashita
Yoroshiku onegai shimasu : nu are o traducere exacta, ceva in genul " Incantat de cunostinta " dar mai formal, de exemplu cand cineva iti prezinta profesorul cu care vei face engleza timp de 4 ani ( in general cand te adresezi cuiva superior )

Adverbe de timp :
Kyo : Azi
Ashita : Maine
Kino : Ieri

Numerele :
1-Ichi
2-Ni
3-San
4-Si /Yon
5-Go
6-Roku
7-Shichi
8-Hachi
9-Kyu
10-Ju
20-Ni-ju
30-San-ju
100-Hyaku
1, 000-Sen
10, 000-Man
100, 000,000-Oku

Daca mergi in Japonia e bine sa stii anumite expresii, de exemplu :
Nihongo Wakarimasen : nu inteleg japoneza

Wakarimasen este forma conjugata a verbului "wakaru" cu terminatia de prezent, "masen" :

Wakarimasu : Inteleg
Wakarimasen : Nu inteleg
Wakarimashita : Am inteles
Wakarimasen deshita : Nu am inteles

Acestea sunt conjugarile formale. Daca vorbesti cu cineva apropiat, discutia va fi informala, prin urmare cu urmatoarele conjugari :
Wakaru : Inteleg
Wakaranai : Nu inteleg
Wakatta : Am inteles
Wakaranakatta : Nu am inteles

Acesta este doar un exemplu, nu-s prea buna la verbe neregulate deci ti-am dat unul regulat.

Alte expresii :
Mo sukoshi yukkuri onegai shimasu : Mai rar ( cu sensul de " Vorbiti mai rar " )
Hitsuyo dewa arimasen : nu este necesar.
'Dewa arimasen' este negativul de la "desu"
Exemplu : Kyo wa samui ( Astazi este frig )
Kyo wa samui dewa arimasen ( Astazi nu este rece )

Desi mai sunt si alt fel de negatii, nu neaparat "dewa arimasen ", depinde de cum te adresezi ( formal / informal )

Exista multe expresii pe care trebuie sa le inveti dar se face tarziu si nu mai am timp sa scriu cine stie ce.

Culorile:
Akai : Rosu
Kuro : Negru
Shiro : Alb
Midori : Verde
Murasaki : Mov
Ao : Albastru

Zlele saptamanii :
Getsu- Luni
Ca- Marti
Sui- Miercuri
Moku- Joi
Kin- Vineri
Do- Sambata
Nichi- Duminica

Inainte de masa se zice : Itadakimasu
Dupa masa : Gochisosama ( sau cam asa ceva, nu stiu sigur )

Asta e tot, nu mai am timp sa-ti scriu acum, scuze pentru greselile de ortografie ( daca am ) si cum am zis, daca vrei sa afli mai multe, trimite-mi mesaj. Ar fi trebuit sa mai adaug cateva lucruri destul de importante.dar mi-e somn xD

Sper sa te fi ajutat! ~

P.S: In unele locuri mi s-a corectat automat textul sad

| Gekkō a răspuns (pentru Reiko):

Wowowo, nu bombarda asa din prima pe om, nu o sa inteleaga nimic. ia-o mai usor, si in plus, din punct de vedere fonetic nu sunt scries corect unele notiuni de mai sus.