| AdrianaB1 a întrebat:

Uneori pare prea greu să exprimi în cuvinte ceea ce simți...
N-am avut niciodată pe nimeni, doar o prietenă, căreia nu-i pot spune ceea ce simt, deoarece nu cred că m-ar înțelege.
Am 16 ani jumătate și nu am avut niciodată un prieten până acum, doar doar ceva de moment.
Atât de mult îmi doresc să am pe cineva, să-i spun ce simt, să-l îmbrățișez și să-l am aproape, însă am impresia că mie nu îmi este dat de acolo de sus să fiu fericită, să am pe cineva.
Acum aprox 1 an am avut ultima interactiune cu un băiat, apropo foarte frumos, care m-a făcut să înțeleg că merit mai mult.
Mă subapreciez enorm, n-am încredere în mine, nu sunt rea, din contră aș da orice și toată bunătatea din mine dacă aș găsi o persoană care să mă aprecieze și înțeleagă.
Referitor la fizic, că asta e cel mai,, important,, în secolul 21 nu? Am 1.70 aprox și 50 kg, sunt slăbuță, niciodată perfectă, dar ok.
Ce considerați că fac greșit? Apropo sunt foarte timidă.
Mă simt atât de singură...

Răspuns Apreciat de Editori
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu iti este dat de acolo de sus sa fii fericita? Hai serios...
Pai daca te uiti mai atenta, aici pe TPU sunt zeci, sute de astfel de intrebari de la alti copii de varsta ta sau aproximativ a ta.
Acum ca stim asta, poti sta linistita o clipa da? E clar ca e ceva de la perioada asta, nu?

Lucrurile se intampla cand trebuie sa se intample. O sa ai normal si logic pe cineva, ca toata lumea are. Sau ma rog, toata lumea care vrea asta.
Si acum, trecand peste asta, un baiat, iubit sau cum vrei tu sa ii spui, nu garanteaza ca o sa te inteleaga. De fapt nimeni nu o sa poata sa faca asta in viata ta. Normal ca e frumos si lucruri de genul, dar e mintea ta si numai a ta.
Acum ca vrei sa iti petreci tipul langa o persoana care te face fericita este altceva. E frumos. Si o sa se intample si asta. Doar ca nu e momentul acum.
Nu faci nimic gresit, ca doar nu asta e scopul tau in viata. Nu are legatura cu infatisarea ta, cu varsta sau cu mintea. Bine, doar cu mintea are. Ai rabdare, accepta timpul de acum si totul o sa se schimbe. Citeste cateva carti bune legate de asta.

2 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Nu dispera.
Esti tanara, esti ok.
Eu pot spune ca sunt in aceeasi postura, si crede-ma am am cativa ani in plus fata de tine.

Important e sa ai rabdare, si sa nu intrii intr-o relatie manata de dorita de avea o relatie, pentru ca, vezi tu, poti sa nimeresti intr-o relatie care mai mult te distruge decat te ridica.
Asa ca, ai rabdare, si asteapta persoana care te va ajuta sa te ridici, sigur va veni!

| Boblobobonti a răspuns:

Heii, te înțeleg perfect, știu ce simți. Este un sentiment nasol acesta, cred că te și frământă... Mai ales că nu ai avut un iubit, adică o persoană apropiată cu care sa te sfătuiești și să faceți totul împreună, un umăr pe care sa te sprijini când ți-e greu... Dar mai intervine și problema că dacă acea persoana joaca teatru, nu e chiar sinceră. După vei fi rănită și mai tare.