| Denisa6348 a întrebat:

! URGENT!
Hello! Subiectul acesta este delicat, şi aş vrea să primesc răspunsuri cât mai serioase dacă este posibil.
Am 15 ani, iar la 16 ani am gândul si dorința de a pleca de acasă din următoarele motive: Trăiesc într-o familie religioasă, abuzivă atât psihic cât si fizic şi narcisistă..nu mă pot înțelege cu ei sub nicio formă posibilă, nu pot avea o discuție cu ei fără să mă judece, abuzeze sau după să mă manipuleze mintal sau clasicul, fără al băga pe "Dumnezeu" în subiect. Tata e o persoană toxică, agresivă, abuzivă căruia îi place să fie în control mereu şi să abuzeze de acest lucru. să nu discutăm de urlatul lui şi amenințările cu bătaia. Mama, la fel, a fost manipulată de tata si e la fel de "christian" like şi abuziva şi spălată pe creier. Nu pot face nimic, fiecare acțiune pe care o fac e judecată de ei şi ei cred că totul e un păcat când vine vorba de lumea "de afară".
Am doi frați mult mai mari decât mine, dar nu pot face mare lucru şi ei îmi interzic în mare parte să îi vizitez fiindca până şi pe ei, părinții îi consideră "păcătoşi" iar ei consideră că mă vor duce pe o cale rea iar după ajung în "iad", la fel i-a abuzat si pe ei ca în cazul meu. Am înregistrari cu momentele în care ei urlau la mine, sau poze cu lovituri/vânătăi cauzate de părinți, am vrut să apelez la protecția copilului dar am fost sfătuita atât de dirgintă *la ea am apelat legat de abuz* cât şi de frați să nu risc cu protecția copilului. Sănătatea mea mintală se duce derâpă, nu mai am motivație iar notele de la şcoală sunt sub average, şi mă simt pur şi simplu pierdută şi lipsită de putere-- Am o prietena bună din alt oraş şi cu mama ei mă înțeleg superb, ele m-au ajutat mult si m-au susținut de 3 ani incoace de când ne-am cunoscut, şi aş putea apela la ea legat de unde aş putea locui când plec. Plănuiesc să strâng cât mai mulți bani posibili, să fac planuri din înainte, de la 16 ani dupa ce trece un timp de când am fugit, să ma angajez şi sa continui studiile. Evident, sunt conştienta cât de greu va fi dar sunt devotata să lupt din greu ca să ies din situație. Întrebare mea este următoarea: Dacă parinții apeleaza la poliție si poliția mă găseşte ei pot să mă i-a cu forța înapoi acasă? Aş putea face ceva legat de statul la mama prietenei mele bune şi să nu o bag în probleme? Ce mă sfătuiți să fac? Apelez la orice sfat care m-ar putea ajuta pentru că sunt disperată să scap din situație! Sending lots of love!

Răspuns Câştigător
| anamaria82726 a răspuns:

Asta nu inteleg...degeaba sunt credinciosi daca au acest comportament. Poate cred ei in Dumnezeu, dar asta nu ii face niste persoane bune, daca nu ne comportam frumos cu cei din jurul nostru. Da, ei gresesc. Nu este ok sa stai intr-o familie in care esti abuzata. Dar nici sa fugi nu este o solutie. Se intelege daca iti este frica sa vorbesti cu ei despre acest subiect si sa incerci sa le explici fiindca ei dau in tine. Ziceam ca de cat sa fugi in alt oras si sa astepti sa te gaseasca politia, trebuie sa vorbesti cu politia de acum. Daca te-ar gasi si le-ai spune de ce ai fugit, cel mai probabil nu te vor duce inapoi acasa fiindca ar interveni protectia copilului. Dar este mai bine sa ii anunti de acum, daca tot ai o familie care te asteapta si ei te pot adopta.

| Denisa6348 explică (pentru anamaria82726):

M-am gândit să anunț autoritățile/protecția copilului. Îmi este doar frică de ce plasament mă vor duce să stau cât timp cazul meu e deschis. Am auzit că în plasamentele in care se află copii/adolescenții orfani nu sunt condiții prea bune. Şi oamenii de acolo nu sunt okay.

| peperonies a răspuns (pentru anamaria82726):

Din pacate cel mai probabil conform lor fac ce trebuie. stii cum se zice bataia e rupta din raiwinking. Din pacate biblia e destul de violenta luata ad litteram deci probabil in capul lor e justificat sa isi abuzeze copilul.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca parintii apeleaza la politie, da, este posibil ca Politia sa te aduca acasa la ei.
Daca refuzi sa te intorci acasa, Politia te preda Serviciului Social al copilului si ei te pun intr-un camin de copii, unde vei sta pana la 18 ani.

PS Te sfatuiesc sa Invati sa scrii DOAR romaneste, cand esti pe site-uri romanesti, ca-ti vor prinde bine in viata.

| Andreeush a răspuns:

Mai bine apelează la protecția copilului decât să fugi de acasă.
Dacă fugi și te găsește poliția ai toate șansele să te aducă înapoi la părinții tăi.

| peperonies a răspuns:

Din pacate nu ai multe optiuni. Atata timp cat nu ai un venit e foarte greu sa te pui pe picioarele tale si daca nu ai 18 ani e si ilegal. Sa muncesti si sa studiezi in acelasi timp e foarte greu si deja ai zis ca te chinui cu notele. Sunt destul de sigur ca pot sa vina sa te ia legal de la mama prietenei tale daca nu ai 18 ani.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| DuckDodgers0 a răspuns:

Ce fel de oameni religiosi sunt acestia, nu stiu ca Dumnezeu e iubire? Oricum daca pleci si vir anunta politia, politia te va gasi si te va inapoia parintilor tai. Suna la telefonul copilului si discuta cu ei 116111 e gratuit, cei de acolo cu siguranta te vor ajuta. Succes!

| Denisa6348 explică (pentru DuckDodgers0):

Mulțumesc de sfat! Am să sun când ştiu că sunt singură acasă! happy