| ruxandraaaaioanaaaa24 a întrebat:

Urmeaza ca saptamana viitoare sa incep cursurile de legislatie rutiera pentru scoala de soferi. Stie cineva mai exact in ce vor consta cele doua saptamani de curs? Adica doar ni se va preda, sau vom rezolva chestionare? Si trebuie sa invat foarte bine intreaga legislatie, adica Ordonanta si Regulamentul de aplicare al Ordonantei? Sau voi putea sa mai invat si in timpul celor doua saptamani de curs?

2 răspunsuri:
| jora92 a răspuns:

laughing eu am invatat 2 zile cartea aia verde si am dat cu 26 din 26 si am fost de 2 ori la legislatie.

Si da, practiv mergi acolo si iti explica legislatia regulile, nu ti le preda sa le scrii in caiet, ci iti explica logic astfel incat sa intelegi regulile nu sa le inveti masinal.De exemplu: un semn de circulatie poate fi intalnit in anumite cazuri, dar in altele nu si iti explica bazele.

| Lacoste a răspuns:

O sa rezolvati chestionare pe la sfarsitul celor 2 saptamani,mie nu mi s-a predat deloc, doar ne explica profesorul de legislatie regulile de circulatie, indicatoarele, mecanica etc.Invatam acasa din niste carti date de el,unele foarte simple si bine structurate. Poti sa inveti si in timpul celor doua saptamani de curs,nu trebuie sa inveti chiar toata ordonanta aia, acum tu nu te pune sa tocesti, macar citeste de 2 ori sa stii despre ce e vorba macar. Poate iti da sau iti recomanda el niste carti.Acasa poti sa faci teste de pe site-ul www.drpciv.ro ->site-ul Politiei, aici sunt chestionare exact ca la Politie si sunt corecte, sa nu faci chestionare dupa tot felul de site-uri.Iti recomand cartea de legislatie rutiera de la Editura National.