| IonutValeriu a întrebat:

Va incepe Rusia razboiul cu Ucraina? Noi vom fi implicati? Vad ca Rusia mobilizeaza multe forte militare la granita cu Ucraina. Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă miza la ruletă nu-i un om ci o planetă, nu te grăbești să gândești astfel.
Să analizăm în pași mici.
Pasul 1. Rusia invadează Ucraina. De ce o face, care este scopul final? Anexarea unei țări întregi la Rusia, desființarea țării?
Crezi că aceasta este posibil fără o reacție din partea NATO?
Pasul 2. NATO Intervine și pe teritoriul Ucrainei, trupe NATO luptă cu trupe rusești.
Știi ce înseamnă asta? Două puteri nucleare, Rusia și NATO ( respectiv USA) în război deschis, direct? Ce urmează? Își spun eu. Utilizarea armei nucleare, adică distrugerea reciprocă a NATO și a Rusiei.
Asta înnseamnă pasul 1 plus pasul 2 din scenariul dtale, suma lor.
Crezi că governele și conducătorii celor două mari puteri nu știu asta, ce responsabilitate își asumă dacă ar declanșa pasul 1 și pasul 2 din scenariul dtale?
Din cauza acestei analize resultă că ceea ce scrii dta mai sus nu este posibil.
Așa că al 3-lea război mondial nu începe. Ultima bombă atomică în război a fost cea de la Nagasaki. Ea a stopat apariția celui de al 3-lea război mondial. Al doilea a fost ultimul.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu va începe, că e început deja. Se va termina. Crezi că numai tu vezi ce face Rusia? Vede cine trebuie.

| IonutValeriu explică (pentru sadrian46):

Dar mai nou numai despre asta se vorbeste. Va incepe un al 3-lea razboi mondial datorita lor? Sau vom avea de suferit?

| sadrian46 a răspuns (pentru IonutValeriu):

Nu va începe al 3-lea, doar că al 2-lea nu s-a prea terminat, ba că a fost război rece, ba un pic de Corea, de Vietnam de Irak, de Kosovo, de Crimea. Ei și? Important e trandafirul c-est la rose, crois moi. Ce e prin Africa, când se căsăpesc pe acolo pe capete, câte o juma de milion de căciulă, nu se pune.

| IonutValeriu explică (pentru sadrian46):

Dar din toata chestia asta vom avea noi, Romanii, de suferit?

| sadrian46 a răspuns (pentru IonutValeriu):

Direct și imediat, nu prea văd de ce.

| IonutValeriu explică (pentru sadrian46):

Deci tot este o posibilitate. Ma tot gandesc ca Rusia ar invada Ucraina, apoi America si NATO vin in aparare, apoi China, India vin pentru Rusia si uite asa incepe razboi mondial.

| sadrian46 a răspuns (pentru IonutValeriu):

Dacă miza la ruletă nu-i un om ci o planetă, nu te grăbești să gândești astfel.
Să analizăm în pași mici.
Pasul 1. Rusia invadează Ucraina. De ce o face, care este scopul final? Anexarea unei țări întregi la Rusia, desființarea țării?
Crezi că aceasta este posibil fără o reacție din partea NATO?
Pasul 2. NATO Intervine și pe teritoriul Ucrainei, trupe NATO luptă cu trupe rusești.
Știi ce înseamnă asta? Două puteri nucleare, Rusia și NATO ( respectiv USA) în război deschis, direct? Ce urmează? Își spun eu. Utilizarea armei nucleare, adică distrugerea reciprocă a NATO și a Rusiei.
Asta înnseamnă pasul 1 plus pasul 2 din scenariul dtale, suma lor.
Crezi că governele și conducătorii celor două mari puteri nu știu asta, ce responsabilitate își asumă dacă ar declanșa pasul 1 și pasul 2 din scenariul dtale?
Din cauza acestei analize resultă că ceea ce scrii dta mai sus nu este posibil.
Așa că al 3-lea război mondial nu începe. Ultima bombă atomică în război a fost cea de la Nagasaki. Ea a stopat apariția celui de al 3-lea război mondial. Al doilea a fost ultimul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-avem de ce să ne implicăm. Doar dacă vrem pagube așa pe gratis.