| Anonimul4ik a întrebat:

Vă rog ajutați-mă cu sfaturi. Cum să mă abțin de la masturbare, cum sa o înving?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ocupandu-ti mintea si mainile cu altceva mai interesant, muncind ceva, citind carti de istorie, geografie si altele care nu te excita.

| doctorandus a răspuns:

Dorinta ta este anormala. Discuta cu un psihiatru. Nu o spun ca sa te jignesc, este spre binele tau.

| CostinAlamariu a răspuns:

Limiteaza-ti accesul la internet și ocupa-ti timpul cu școală, voluntariat, gătit, instrument muzical, sport etc.

Stai afara fiindca afara nu exista acest pericol.

Nu te du cu telefonul la baie niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu autorul Lui Dumnezeu, având voință pentru asta. Întrebarea este dacă îți dorești cu adevărat.
Roagă-te și postește în primul rând, apoi ocupă-ți timpul cu pasiunile tale, ieși cu prietenii... dacă ești la școală/ liceu/ facultate, învață și dă tot ce ai mai bun...lucruri de genul. Succes! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti foarte relaxat si de multe ori fara ocupatie vei face asta mereu.
Dar daca te motivezi si esti atent la ce se intampla cu tine si chiar te feresti de lucruri care te provoaca vei reusi.

| flaviusvampirdeiasi a răspuns:

De fiecare data cand iti vine incearca sa ignori sentimentul si daca ignori de mai multe ori poate te dezobisnuiesti de masturbar'e si trece sau at least o faci mai rar sper ca te am ajutat pup