| anonim_4396 a întrebat:

Va rog ajutati-ma! Parintii mei vor divorta.Nu imi vine sa cred.Nu poate sa se intample asta!
Totul a inceput acum vreo 3 ore.Eu era la PC si i-am auzit certanduse in cealalta camera. Ei se certau foarte des in ultima vreme, iar apoi se impacau, deci nu mi-a pasat pentru ca eram deja obisnuita.
Dar dupa o ora a venit mama in camera mea si mi-a adus de mancare si am vazut ca avea ochii rosii, si am stiut ca a plans. Iar apoi ea mi-a zis "asa nu mai pot sa traiesc, azi sau maine ma duc sa fac actele pentru divort"cand am auzit asta am cazut pe pat si am inceput sa plang.
Tata a incercat sa o opreasca sa nu mearga, si eu i-am spus sa nu plece, dar nu m-a ascultat. A plecat.
Acum eu am ramas singura cu tata.
Eu am 15 ani.Nu sunt apropiata de tata, pentru ca el jumate de an este dus in Franta la lucru, eu cu mama ma inteleg foarte bine.
Cum o sa traiesc eu in continuare cu tata? el nici macar nu stie sa gateasca, nici macar nu stie sa faca un pat sau sa dea cu matura.
Am nevoie de mama cum am nevoie de aer.
Daca ei vor divorta mama vrea sa plece in strainatate la un verisor.
Daca mama pleaca eu nu voi avea nici un viitor, mama s-a ocupat pana acum de mine.
Cu tata voi avea o viata grea.Nu stiu ce se va alege de mine.
Va rog ajutati-ma!

P. S. fara raspunsuri gen "lasai, e viata lor","esti doar un copil" etc, este foarte serios, viitorul meu depinde de ei.

10 răspunsuri:
| Amy a răspuns:

Stiu ca este greu pentru tine si ar trebui sa ii spui problema mamei tale si sa vobesti deschis cu ea pentru a discuta despre viitorul tau
sau poate ca a fost numai o amenintare divortul si nu va depune actele
de asemenea daca vei ramane cu tatal pana la urma sa te obisnuiti si o sa deveniti cei mai buni prieteni...
numai bine!

| haiZI a răspuns:

Mama ta ar trebui sa fie mai intelegatoare si de dragul tau sa ramana cel putin prieteni, astfel sa se ocupe in continuare de tine.Decizia de a pleca si a te lasa singura mi se pare total egoista, ea gandindu-se la binele ei si nu, ca tu esti cea care are de suferit de pe urma lor.Prea multe nu poti sa faci din moment ce deja a decis sa depuna actele de divort. Ce cred eu din asta e ca chiar nu ii pasa de tine. Din pacate asa se intampla, parintii se despart si copii sufera.Incearca sa vorbesti cu amandoi parintii astfel incat sa gasesti o solutionare care sa te avantajeze, spune-le ca tu ai in continuare nevoie de suportul lor si nu vrei ca faptele lor sa te afecteze.succes si pa

| Dreamin a răspuns:

Ostiutiatie foarte naspa. nici eu cu tata nu ma inteleg deloc bine straight face mai bine fug de acasa decat sa stau cu el.
Mama ta stie ce este mai bine pentru tine, si se va intoarce este cateva ore ...sa dus sa se descarce la o sora sau la mama ei. Daca divorteaza este bine, pentru ca cred ca nu tiar face placere sai vezi mereu certanduse.si mai ales so vezi pe mama ta ca sufera. Daca o sa plece in alta tara straina, nu cred ca tear lasa singura cu taicatu... tear duce la bunicii tai la o sora sau frate dea ei. Fii tare! sper ca poate o sa se impace

| deniisa a răspuns:

Buna! In situatia aceasta nu stiu ce ai putea face, poate doar sa vorbesti cu ei sa le spui ce simti si sa ii intrebi ce se va intampla cu tine. Poate ca o sa se mai gandeasca putin avand in vedere ca este viitoarul tau in joc. Bafta :*

| BellaMarie a răspuns:

Imi pare foarte rau sa stiisad dar poate ca ei spuneau asa deoarece se certasera si poate se impaca cine stie a fost doar o cearta oricum
bafta:*happy

| ioandreii a răspuns:

Ei oamenii la suparare spun multe dar pana la fapte e mult. Daca astzi e convinsa ca va divorta nu insemna ca va fi si maine. Apoi tu ai un cuvant de spus deoarece ai peste 8ani si nici unul nu va dori sa renunte la tine. Un divort poate dura si un an de zile. Apoi dupa divort incepe partajul. Deci e doar o certa nu vor ajunge departe. Tu sa spui ferm ca ii vrei impreuna si ca vei merge cu cel ce nu isi doreste divotul. E greu cu treburile acestea dar cu intelepciune ii poti face sa treaca peste toate.

| EduardTPU a răspuns:

Daca sunt niste parinti "exemplari", ar putea sa tina cont si de parerea ta! Acum depinde din ce cauza au ajuns la decizia asta, sau mama ta mai exact, ca din ce am inteles ea a decis acest lucru. Certuri sunt in toate familiile, si nu asta ar fi un motiv de divort.Iti zic un caz pe care-l cunosc personal. Unchiul meu este casatorit de vreo 6 ani, si au impreuna 1 baietel care merge la gradinita. El este foarte bun la suflet, nu a jignit-o s-au batut-o niciodata si nu are nici macar probleme cu bautura.Problemele au inceput cand sotia lui a decis sa-si termine studiile si eventual sa faca niste cursuri in plus...de atunci ea s-a schimbat, probabil anturajul, nu stiu, dar de atunci a vrut sa divorteze, pe motiv ca nu-l mai iubeste.La presiunea, sau in urma discutiilor rudelor, parintilor, divortul nu a mai avut loc.Asta timp de un an, dupa care a inceput din nou, si a si inaintat actele de divort, acum pare ca nu mai este vreo cale de iesire.Sotia,Anca,era foarte simpatica, si parea "de treaba", dar dintr-o data s-a schimbat, sau cel putin perioada de acum un an.si cea din prezent, si ceea ce este cel mai grav e ca are un comportament inadecvat si pentru copil, mai ales ca s-a desis ca in viitor sa angajeze o bona in timp ce ea se distreaza.

Ca sfat ar fi sa vorbesti cu bunicii, rude sau prieteni, ca sa discute cu mama ta si sa-i explice ca nu este un lucru convenabil pentru nimeni, divortul, mai ales pentru tine.Nu-ti garantez ca are efect, dupa cum vezi in cazul de mai sus, nu a putut opri decat un an.

| ionalexandru98 a răspuns:

Fetito.Nu te speria inca.Daca maicata maga divorturmeaza un proces si poate ai timp so convingi sa se razgindeasca. Oricumcind eram mic ai mei se certau mereu da -au dat divort niciodata. Bucurate macar ca vei putea trai normal.

| ionalexandru98 a răspuns:

Nu te speria. daca tactu baga un avocat bun instanta poate decide sa refuze cererea de divort

| Stefy_4126 a răspuns:

Of, chiar imi pare asa de rau.si mie era sa mi se intample numai ca parintii mei au foarte multe in comun si nu s-a ajuns la divort? S'a rezolvat? Daca nu intrebai de ce au ajuns la o asemenea decizie si spune-le ca sunt egoisti... ei nu isi dau seama de tine?