| anonim_4396 a întrebat:

Va rog ajutati-maa! Cum sa ii convig pe ai mei sa imi ia televizor in cameraa? Imi doresc demult si ei imi zic ca daca o sa il am in camera o sa imi distraga atentia la teme sau la invatat dar eu nu cred ca o sa fie asa pentru ca eu cand imi fac temele sting tot si ma concentrez ca sa le fac repede sa scap si dup-aia ma uit la tv sau stau la calculator. Va rooog dau fundita daca reusiti sa imi spuneti ce sa la ziiiiiic!

2 răspunsuri:
| rater1994 a răspuns:

Uite ce-ai putea sa-i zici despre incredere
Ceva de genu:"Mami tuh de ce nu ai incredere in mine"
Punete si in genuncilaughing la mine a merslaughing incearca sa -i vb despre incredere ca poate nu are destula incredere in tine. Sper ca reusestiwinking

| bellaellaella a răspuns:

Salut! Parintii tai au dreptate. Acum esti motivata sa inveti si sa te concentrezi doar ca sa scapi mai repede de teme, insa mai tarziu vei avea mai multa incredere in fortele proprii si vei lasa putin cate putin garda jos spundandu-ti ca nu o sa fie nimic rau daca iti faci temele ascultand muzica. Ascultand muzica vei vrea sa vezi si videoclipul si sa nu ramai in urma cu noutatile si uite asa ai sa iti pierzi din interesul pentru teme spunand ca iti vei copia de la colege maine, ceea ce nu e cel mai bun rationament. Si mai este ceva. Televizorul in camera inseamna sa te culci mai tarziu, ti-o spun din proprie experienta, ceea ce duce la insomnii si randament mai scazut in orice activitate. Nu m-am mai uitat la tv decat ocazional si asta nu mai mult de 20 de minute si de 3 ani. Si stii ceva? nici nu ii duc dorul. In afara de Animal Planet, Discovery si National Geografic nu e nimic interesant. Parintii tai incearca sa impiedice sa se intample acest lucru, desi isi pun acea masca de oameni insensibili care nu au incredere in fortele tale proprii si care nu te lasa sa 'evoluezi''. Asculta-i pana cel putin vei prinde putin mai multa maturitate si o motivatie mai corecta decat aceea de face cat mai repede temele sa scapi. Parerea mea! Succese!