| WonderGirl7 a întrebat:

Va rog din suflet, ajutati-ma...
Cum sa scap de timiditate si anxietate?
Din cauza asta sufăr foarte mult si totuși nu reușesc sa ma schimb.
Partea cea mai nasoala este ca am deja 16 ani si din cauza asta nu am putut avea un iubit, deoarece nici nu am avut primul sărut (si imi este ft rușine sa nu iasa si sa il fac pe băiat sa se simtă prost), imi este frica de intimitate si de fiecare data când cineva pe care il plac, începe sa ma placa, eu il întorc, desi nu imi doresc asta.
De ce ma intimidează băieții?
Acuma pe bune... Ma gândesc in capul meu ca ei vor doar..., dar poate ii judec.
Nu știu ce sa ma mai fac...
Am cautat pe net si cică ar putea fi ceva de genul"lithromantic", o orientare asemănătoare celor asexuali.
Sper sa nu fiu asa.
Ce naiba sa fac?
Sa aștept sa ma maturizez sau sa stau in continua frustrare?
Mi-e frica ca o sa mor singura asa...
Daca continui asa 100% am șanse.
Is adolescenta am timp de băieți, dar totusi...

10 răspunsuri:
| WonderGirl7 explică:

Stai liniștit, ca nu i am ascultat sfatul. Știam si eu ca nu se iau antidepresive pentru situația mea.
eu trebuie sa ma rezolv singura, cred ca nici psihologul nu ma poate ajuta, decat doar eu.
Vai de capul meu...

| anonim_4396 a răspuns (pentru WonderGirl7):

Dacă mai ai nevoie de sfaturi, poate să mai vorbești dă-mi un mesaj dacă poți prin TPU.

Am fost la fel ca tine. Vorbind poate-ți vor mai trece din emoții, timiditate. Mult succes, sper că te-am încurajat atât cât am putut prin câteva rânduri.

| Trustmotorcy a răspuns:

Ai doar 16 ani, calmează-te. Nu-i deloc grav dacă până acum nu ai avut vreun iubit sau o relație reală.
Anxietate are toată lumea, timiditate la fel, sunt lucruri cu siguranță trecătoare.

Ești la vârsta în care fiecare adolescent trece prin astfel de faze emoționale, nimic anormal cu tine.

Schimbările în bine mereu încep de la tine, oferă ceea ce vrei să primești. Îți place de cineva? Perfect, comportă-te drăguț, oferă îmbrățișări și observă cum persoana respectivă va reacționa.

Nu este rușinos să oferi afecțiune, în viață vei înțelege că este bine să gândești cu inima, fără să ai regrete că nu ai încercat.

Găsește un băiat cuminte, poate la fel de timid... care să nu-și dorească doar sex. Un băiat simplu va oferi din toată dragostea lui, pentru că altceva nu ar mai avea. Caută să aveți pasiuni comune.

Cei mai mari sau răi cu anturaj nu sunt de multe ori ok. Nu te arunca în brațele unui băiat oarecare din dorința de a nu rămâne singură.

| WonderGirl7 explică (pentru Trustmotorcy):

Faza e ca băiatul habar nu am cu era, dar e foarte frustrant ca l am plăcut tare mult.
Crezi ca o sa scap de porcăria asta odată?
mor psihic asa. Sunt ft timida si introvertita...
Mulțumesc mult!?

| Trustmotorcy a răspuns (pentru WonderGirl7):

Evident că vei scăpa. Ai nevoie să pui doar în practică, să realizezi că nu-i așa de greu. Iubești pe cineva? Dovedește-i acest lucru așa cum ți-am spus mai devreme, arată-i afecțiune cum ai vrea să primești.

Nu-ți ia nimeni capul dacă recunoști că-ți place un om, este firesc și normal.

Dacă reacționează plăcut este minunat. Poți să-ți recunoști sentimentele pentru cineva, nici nu ai idee ce bine poate evolua situația, chiar să ajungeți împreună. Suntem ființe emoționale, trebuie să ne exteriorizăm.

| WonderGirl7 explică (pentru Trustmotorcy):

Mulțumesc ca ti ai rupt din timp sa vb cu mine.

| DanTeSkies a răspuns:

E total normal ce ți se întamplă, există oameni introvertiți si oameni extrovertiți, ambele categorii fiind la fel de folositoare si la fel de bune. Timiditate si anxietate sunt lucruri foarte comune în ziua de astăzi, nu trebuie să-ți faci griji, încearcă doar să îți exersezi comunicarea discutând cu un băiat pe diferite subiecte cotidiene ( de la ceva banal, legat de scoală, până alte subiecte care îți fac placere și îți oferă o siguranță în comunicare) și nu grăbi procesul, o să reușești, nu uita ca așa este firea ta si nu este absolut nimic greșit cu asta.

| Anomaly080 a răspuns:

Pot sa spun ca si eu am fost intr o depresie/anxietate la pana acum ceva timp. Ma taiam, am incercat de mai multe ori sa-mi pun capat vietii. Daca vrei sa ti invingi o frica trebuie sa te confrunti cat mai mult cu ea si eventual creierul se obisnuieste cu frica aceea si devine un obicei. Incearca sa gasesti un baiat care crezi ca e potrivit(primeste sfatul parintilor in legatura cu asta) si vorbeste mult cu el, iesi afara cu el, petreceti timp impreuna chiar daca te simti timida si o sa vezi ca o sa fie bine.

| WonderGirl7 explică (pentru Anomaly080):

Nu mai pot. Tot il am in gând in fiecare zi si minut si deja ma doare capul.
mi frica ca nu o sa mearga relația si mi frica ca o sa ma fac de ras el fiind si extrovertit si înalt (n am experienta deloc, nici sa sărut nu știu) si alta faza e ca dacă nu o sa o fac, mi frica ca o sa regret după sau ca o sa raman ca o muta si la 20 de ani.
Nu știu ce sa fac?
is blocata in 2 lumi:sa o fac sau sa nu o fac...
Nu ii nici graba, dar imediat fac 17 ani si ii ciudat...

| Anomaly080 a răspuns (pentru WonderGirl7):

Primul sarut e foarte ciudat, si la mine a fost dar nu trebuie sa ti fie frica, pur si simplu fa-o, baietilor le plac fetele hotarate. Pm.