| AndreiCosminwe a întrebat:

Va rog ma puteti ajuta cu ceva cum pot opri cresterea? Am 16 ani si 1.89 inaltime mi se pare mult, voua cum vi se pare? Toata lumea se uita la mine... Nu stiu ce sa mai fac. DAU FUNDA!

11 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Atâta timp cât ești sănătos nu ar trebui să îți pese de ce zic alții.

| ancaval a răspuns:

Și dacă lumea se uită, ce? Întotdeauna se v-a uita! Nu ai ce face! Important e să fi sănătos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam singura metoda la care m-as putea gandi pentru a te opri din a creste este sa devii subnutrit ( O IDEE FOARTE PROASTA ). Dar pot sa-ti spun ca nu toti crestem in inaltime pana la 20 de ani, sau nu crestem cu aceeasi viteza, la 16 ani aveam 1.88 iar acum am ~1.91. Probabil nu vei creste asa de mult nici tu (nu pot garanta totusi), cat timp ramai sub 1.95 e ok. Apropo, sportul nu iti va opri cresterea ( e un mit ).

| Celestina003 a răspuns:

Buna,cresterea in inaltime cred ca tine de organismul tau si este "programata" genetic. Activitatea fizica este buna pentru oricine dar cred ca asta e "secretul" ....am auzit ca baschettul te va ajuta deși nu prea cred!
Măcar să îți spun partea buna a lucrurilor, desi am o inaltime considerabila 1, 59 am un respect mare pentru tipii înalti (imi plac) si fetelor le place, nu e un lucru rau
. Conteaza si daca esti slab vei fi vizualizat mai înalt dar daca esti si putin mai plinut nu o sa te mai vezi chiar asa de inalt baietii cresc cam pana la 20 de ani

| Celestina003 a răspuns (pentru Celestina003):

As vrea sa iti trimit un mesaj in privat sa iti povestesc experiență mea cu înt
ălțimea.

| AndreiCosminwe explică (pentru Celestina003):

Am auzit ca daca ridici greutati se poate oprii cresterea e adv? A am o intrebare dupa tine ti se pare ca sunt inalt la 1.90 aproape?

| Celestina003 a răspuns (pentru AndreiCosminwe):

Da esti, exercitile si sportul ajuta la dezvoltarea oaselor si stimuleaza cresterea lor.

| AndreiCosminwe explică (pentru Celestina003):

Ms pentru sfat! Eu zic sa mai ma ingras cateva kg poate nu mai se observa asa mult!

| Celestina003 a răspuns (pentru AndreiCosminwe):

Câte kg ai?

| AndreiCosminwe explică (pentru Celestina003):

Am 75kg da nu par de atatea par mult mai slab! Da gen nu arat chiar atat de slab da zic ca mai ma pot ingrasa macar cateva kg