| anonim_4396 a întrebat:

VA ROG RĂSPUNDETI
DAU FUNDA!

Deci sunt in clasa 10 a, profil mate info. Ma tot bate gandul sa ma transfer la filologie, fiindca consider ca nu m-am apropiat foarte mult de colectivul clasei in care sunt, adica la filologie sunt majoritatea fostilor mei colegi din gimnaziu, eu fiind singur cand am intrat la mate-info si acomodandu ma destul de greu. Dar problema mea e ca ma si atrage chestia cu IT si imi place, dar as vrea si sa am mai multi prieteni, adica sa fiu cu ei in clasa. Tin sa amintesc ca relatia cu ei e din ce in ce mai indepartata, adica vb din ce in ce mai putin...
VA ROG ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Dragule. uite care este faza. Ai 2 variante, ori induri putin 2 ani, asa mai,, singurel" ca dupa sa-ti faci bine treaba si sa intri pregatit la facultate, ori te duci frumusel cu prietenii tai in clasa si dupa aia cand ajungi la facultate, colegii tai o sa fie cu mult in fata ta si va trebui sa-i ajungi din urma. Alege.
Ideea este ca, tu cu ei te poti vedea si in pauze sau dupa ore. Care-i diferenta? Daca ati fi in aceeasi clasa ce? ca oricum trebuie sa fiti atenti la ore. Uneori e mai bine asa deoarece daca ai avea un coleg de banca cu care te-ai intelege super bine, sunt sigur ca ati rade si barfi toata ora, ceea ce rezulta ca nu mai sunteti atenti la ora si o sa va treziti cu un 3 in catalog pentru ca deranjati ora profesorului.
Daca vrei neaparat, du-te, nu e nicio problema, oricum la o facultate de IT poti intra si daca ai facut filologie, dar tine minte ca o sa incepi facultate cu un dezavantaj.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

IT poate fi viitorul tău. Prietenii îi poți întâlni după masă.

| LPCTSTR a răspuns:

Sugerez sa nu te joci cu transferuri... oricat de mult ai vrea tu sa-i ai pe fostii colegi in clasa, la filo este alta mancare de peste, una cam prea de tot.
In fond, vei avea prietenii langa tine, dar degeaba ii ai daca nu te descurci cu materiile in sine.

| Andra9pk a răspuns:

Pai si pentru tine e mai important sa fii intr-o clasa cu persoane pe care oricum poate nici nu le vei mai vedea dupa ce termini liceul..decat sa iti aranjezi viitorul? Ce o sa faci cu filo laughing? Ramai pe mate-info ca e mai bine, iti spun din experienta. Si eu am fost singura care a intrat la mate-info. prieteni iti faci in timp. crezi ca ei vor mai conta cand tu vei realiza ca trebuia sa ramai la profilul tau? laughing