| gdm10 a întrebat:

Va rog sa imi dati subiect de teza la limba romana... semestrul 2, clasa a 6-a miercuri am teza si nu am gasit pe net subiect preferabil sa nu fie de pe didactic si repede. FUNDA + VOT!

1 răspuns:
| Kife a răspuns:

Nu pot sa fac poza asa ca o sa scriu. Iti da o poezie("Lacrimioare" de V. Alecsandri(4strofe))si iti da sa transcri un adverb de mod, un adj. pronominal si o conjunctie coordonatoare. Dupa din prima strofa trebuie sa scrii un adj. propriu zis si sa favi 2 enunturi in care sa indeplineasca pe rand doua fs diferite pe care sa le mentionezi. Sa mentionezi cazul unor subst insotite de prep care sunt subliniate. Sa analizezi un predicat verbal si un predicat nominal din text. Sa identifici subiectele din a doua strofa si sa scrii felul lor. Sa scrii 2 figurii de stil din a treia propozitie si sa le numesti. Sa scrii doi indici spatiali si sa explici semnificatia unor versuri. Dupa trebuie sa argumentezi ca textul apartine genului liric