| Karter777712 a întrebat:

Va rog spuneti niste informatii despre grigore vieru

Răspuns Câştigător
| Coconut a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Grigore_Vieru Sper sa te ajute:*. funda?:o3

3 răspunsuri:
| Rustin a răspuns:

A fost un mare vier

| dana24 a răspuns:

Grigore Vieru s-a născut în familia de plugari români a lui Pavel și Eudochia Vieru, născută Didic. A absolvit școala de 7 clase din satul natal, în anul 1950, după care urmează școala medie din orășelul Lipcani pe care o termină în 1953.

În anul 1957 debutează editorial (fiind student) cu o plachetă de versuri pentru copii, Alarma, apreciată de critica literară. În 1958 a absolvit Institutul Pedagogic „Ion Creangă" din Chișinău, facultatea Filologie și Istorie. Se angajează ca redactor la redacția unită revista pentru copii „Scânteia Leninistă", actualmente „Noi", și ziarul "Tănărul leninist", actualmente "Florile Dalbe".

La 8 iunie 1960 se căsătorește cu Raisa, profesoară de limba română și latină, născută Nacu și se angajează ca redactor la revista „Nistru", actualmente „Basarabia", publicație a Uniunii Scriitorilor din Moldova. Între anii 1960–1963 este redactor la editura „Cartea Moldovenească".

A fost un oaspete des al „Căsuței Poeziei" din Satul Cociulia, r. Cantemir. Tot aici scrie celebra carte pentru preșcolari „Albinuța".

Anul 1968 aduce o cotitură în destinul poetului, consemnată de volumul de versuri lirice Numele tău, cu o prefață de Ion Druță. Cartea este apreciată de critica literară drept cea mai originală apariție poetică. În chiar anul apariției devine obiect de studiu la cursurile universitare de literatură națională contemporană. Trei poeme din volum sunt intitulate: Tudor Arghezi, Lucian Blaga, Brâncuși, iar alte două sunt închinate lui Nicolae Labiș și Marin Sorescu. Asemenea dedicații apar pentru prima oară în lirica basarabeană postbelică. Grigore Vieru a fost membru PCUS din anul 1971. (Sper ca ti-am fost de folosbig grintongue)