| anss23 a întrebat:

Va roog.Raspunde-ti cat mai repede! Credeti ca ar fi bine sa fac vaccinul impotriva cancerului de col uterin? Daca cineva a facut vaccinul impotriva gripei porcine are vreo legatura daca si-l face si pe cel impotriva HPV? Am auzit ca acest vaccin isi face efectul numai timp de cinci ani este adevarat? Voi l-ati face?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cele doua vaccinuri nu au nici o legatura, doar ca intre vaccinari trebuie lasat un interval liber, preferabil de 2-3 saptamani.
Eu cred ca e foarte bine sa-ti faci vaccinul anti-HPV si, daca as avea cea mai mica suspiciune ca de-a lungul vietii mele voi mai avea vreun partener sexual in afara sotului meu (care nu e infectat), nu as ezita o clipa sa-mi fac vaccinul.
Vaccinul are efect maxim timp de 5 ani, dupa aceasta perioada fiind necesara o revaccinare, revaccinare care se pare ca ofera imunitate definitiva.

| BlackMan a răspuns:

Nu pentru ca au murit o gramada de lume de el, chiar a aratat la stiri ca o femeie a paralizat din cauza acestui vaccind de col uterin, nu til face pentru ca nu este testat bine, si nu te ajuta cu nimic iti baga boala in corp!

| BabyRosse a răspuns:

Nu! In niciun caz a venit si la scoala la mine si am dat declaratie precum nu sunt de acord!

| Loriii a răspuns:

Buna! Eu am facut vaccinul impotriva canceruluui de col uterin, sunt trei vaccinuri care se fac la interval de 2-3 luni. Iti spun ca se merita sa-l faci. Eu am facut 2 dintre el in Spania, iar pe al 3 lea l`am facut in Romania. Parerea mea este ca ar fi bine sa il faci. Iar daca inca nu ti-ai inceput viata sexuala este si mai bine.

| cristinela a răspuns:

Eu zic sa il faci, sau cel putin eu daca as mai avea varsta ta, l_as face.Au fost foarte multe discutii, dar parerea mea e ca aia care l/au inventat nu sunt ceea ce sunt degeaba, deci stiu ei ce fac si nu ar supune atatea fete vreunui risc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Sincer, nu sunt de acord cu niciunul dintre aceste 2 vaccinuri, niciunul nu oferă protecție de 100% și nici reacțiile adverse nu sunt cunoscute cu adevărat.
Între două vaccinuri trebuie să existe cel puțin o lună de zile distanță, între cele două administrări.
Pa, pa.