| Emimotarlan a întrebat:

Va salut cu respect pe toti! Daca exista cineva care are cunostinte in asa ceva si imi raspunde i-aș multumi tare mult, am urmatoarea problema:
Hiperhidroza este o afecțiune caracterizată printr-o transpirație abundentă anormală, mult peste ceea ce este necesar pentru reglarea temperaturii corpului. Este asociată deseori cu o calitate scăzută a vieții din perspectivă psihologică, emoțională și socială. Transpirația excesivă poate afecta întregul corp, sau doar anumite zone, în special tălpile, palmele, axilele sau fața.[1]

Clasificare
Modificare
Hiperhidroza poate fi generalizată sau localizată în anumite zone ale corpului. Mâinile, picioarele, axilele, abdomenul și spatele sunt cele mai afectate de transpirația excesivă datorită numărului mare de glande sudoripare. Când transpirația excesivă este localizată (ex: tălpi, palme, axilă, față) se referă la hiperhidroza primară sau focală. Când vorbim de o transpirație abundentă la nivelul întregului corp avem de-a face cu hiperhidroză generalizată sau secundară și care poate fi și rezultatul unei condiții medicale. Hiperhidroza primară sau focală poate fi clasificată în mai multe tipuri, în funcție de zona care este afectată:

palmă-plantară (transpirație simptomatică numai la nivelul mâinilor sau picioarelor),
hiperhidroza gustativă (transpirație excesivă la nivelul feței și pieptului după consumul anumitor alimente),
hiperhidroza axilară (transpirație excesivă la subraț, care este cea mai răspândită formă de hiperhidroză).
Hiperhidroza se mai poate clasifica și în funcție de debut, congenitală (prezentă la naștere, o condiție moștenită) sau dobândită (debutând mai târziu în viață).

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Asa ai scris Tu, oricum cel mai bine stie un diagnostician autorizat. Nu tu si nici Eu, un necunoscut. Mergi la medic!

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Da,de cele mai multe ori hiperhidroza asta are cauze psiho-emotionale, ascunzând o tulburare psihică. Spun de cele mai multe ori fiindca suferință psihică e deseori întâlnită în ziua de azi si asta e una dintre manifestări. Ar trebui să mergi la un consult psihiatric sa vezi ce spune un medic si sa faci consiliere emotionale la un psihoterapeut, daca e asa cum zici, o problemă pe stres, pe griji si alte stări psihopatologice.

| Emimotarlan explică (pentru Donsavas):

Domnule,imi transpira palmele 6 din 7 zile ale saptamanii, zona axilara la fel, talpile picioarelor de asemenea, nu cred ca este vorba de ceea ati spus dumneavoastra insa nici nu va contrazic!

| Donsavas a răspuns (pentru Emimotarlan):

Asa ai scris Tu, oricum cel mai bine stie un diagnostician autorizat. Nu tu si nici Eu, un necunoscut. Mergi la medic!