| anonim_4396 a întrebat:

Vi se pare drept urmatorul lucru? va rog sa cititi tot! la matematica am o profa mai naspa deoarece, nu stie sa predea cum trebuie, nu da exemple de exercitii la tabla, ne punea pe noi sa le facem etc, pe parcursul semestrului nu prea ne-a pus note, mai pe la sfarsit asa, si la portofoliu, am avut in jur de 15 file ( 30 pagini) cu exercitii, teorie, exact ce ne-a cerut, mi-a pus 4, m-a ascultat la tabla pentru ca eram in stare de corigenta, mi-a dat un exercitiu care abia il facea cel mai bun la mate din clasa, mi-a pus 4, la un test care a fost mai greu decat testarea nationala sfarsitul clasei a 8-a mi-a pus 3, cea mai mare nota 5, vi se pare drept? la matematica, nivelul meu normal e 6, dar profesoara asta e tralala, si cea mai aiurea chestie din viata mea! parintii mei vor sa ma dea la pregatire la mate, pregatirea sa o fac cu profa asta! crying( ce sa fac?

4 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

Probabil ca nu excelezi la mate daca nivelul tau e 6 ( in ochii tai ).
Am citit totul despre note si pare intr-adevar genul " fioroasa".
Problema e ca tu o urasti ( ma rog nu o inghiti) si nu vad cum ai face progrese facind tocmai cu ea pregatire.
Parintii tai insa s-au gindit la altceva, la un soi de " mita eleganta", asta e motivul pentru care au ales-o pe doamna. Sigur ea va deveni mult mai binevoitoare cu tine daca vei face meditatii cu ea si nu vei mai avea probleme cu notele.Va fi si responsabilitatea ei sa arate ca deja esti mai bun si va plusa la note.
Nu stiu cit vei progresa insa cu adevarat pentru admitere, dar vei avea un an mai linistit.
Si una din colegele fetei mele a practicat asta ( tot din calcul) si din 3 si 4 a ajuns la 6 si 7.
Cam asta e de fapt tactica...

| AndreeutzaDragutzica a răspuns:

Cauta un profesor care stie sa explice, care are rabdare, cand nu intelegi o lectie la matematica, du-te cu cartea si caietul la profesor si zii sa iti explice, deoarece este obligat odata ce il platesti, eu iti recomand sa te duci la pregatire, pentru ca o sa te ajute mult, dar te sfatuiesc sa lucrezi din exercitiile pe care ti le da profesorul, daca lucrezi o sa ti se para usor si nu vei mai avea probleme.

| NoName000001 a răspuns:

Încearcă să-ți convingi părinții să faci pregătire cu o altă profă. Sau poate pentru cu nu faci pregătire cu ea ți-a pus notele astea. Cunosc o persoană care a fost obligată de profesor să facă pregătire (in jur de 50 de lei ședința), dacă nu o lăsa corigentă...

| kurtcobain a răspuns:

Eu zic sa nu accepti... Si eu am ceva de genu la fizica straight face Dar am reusit sa-mi indrept mediabatting eyelashes