| browneyes99 a întrebat:

Voi ce parere aveti despre adolescenti sau chiar si copiii din ziua de azi care fumeaza, injura, beau si se drogheaza(chiar daca se drogheaza cu droguri legale)? despre cei care se cred cei mai "mari" si cei mai "tari", si care cred ca pot face totul mai bine decat altcineva si pe care nimeni "nu ii poate intrece". despre cei care ascult manele de la romeo fantastik(laughing )...eu una nu ii mai suportx-(x-(unii copii si'au pierdut copilaria nu credeti?

5 răspunsuri:
| Hmmmm a răspuns:

Ei fac ceea ce fac din teribilism.
stii? e foarte greu sa iti dai seama ce sa faci cu tine in adolescenta, atunci cand toti sunt impotriva ta(cel putin tu asta simti). unii din acei copii se refugiaza in droguri.
o alta cauza e spiritul de turma. a devenit foarte cool sa fumezi la varste fragede, a devenit foarte cool sa injuri si sa bei.majoritatea adolescentilor asta fac. iar daca nu te droghezi macar o data? nu poti fi numit adolescent! daca auzi zilnic asta oriunde mergi, mai ales in gasca de prieteni(sa nu uitam ca un adolescent petrece mult mai mult timp cu gasca decat acasa)la un moment dat cedezi.nu e usor sa faci fata unei astfel de presiuni, mai ales atunci cand incepi sa fii catalogat drept demodat sau ti se urla in fata faptul ca le strici cheful altora prin faptul ca tu nu vrei sa bei un pahar cu ei sau sa tragi pe nas cu ei.
pana cand tine asta? pana in momentul in care acel adolescent se va trezi la realitate si isi va da seama ce este mai bun pentru el.nimic nu tine la nesfarsit, iar la un moment dat si aceste lucruri inceteaza sa se mai intample.la un moment dat acel adolescent isi da seama care este rostul lui si ce vrea sa faca si inceteaza sa se mai dorgheze sau sa bea.in cel mai rau caz parintii sunt cei care se panicheaza si isi interneaza copilul.
sa te enerveze? de ce? cu ce te afecteaza pe tine ceea ce face el? pana la urma este viata lui, traim in democratie, iar fiecare este liber sa isi traiasca viata asa cum vrea.nici un om nu iti va cere vreodata sa te enervezi din cuaza lui, sa iti fie mila de el sau sa te degusti din cauza lui.tot ce ti se va cere este intelegere.gandeste-te daca tu ai fi in locul unui astfel de adolescent. ti-ai dori sa fii inteleasa sau sa ii enervezi pe cei din jur? si pana la urma... daca nu poti sa ii intelegi de ce nu ii ignori?

| Insurgent a răspuns:

Pooi.
este sh faza ca adolescenta sa incerci cheestii noi sh care par misto pentru ca vezi la tv o gramada de varsta ta care sunt 'jmecheri' sh chestii sh vrei sa ajungi sh u ca ei sau pur si simplu din cauza anturajului
Aia care asculta manele sunt niste cocalari, dar asta e daca lor le place n-avem cum sa schimbam asta
Cat despre aaia care deja intrec masura sh se iau de tine adica smecherii aia cred ca sunt niste ratati care vor prea multa atentie sh cum nu poat sa si-o arate cumva, si'o arata folosindusi prostia!

laughing

| DE3a94 a răspuns:

Parerea mea:
-cei care fumeaza:fumeaza ca sa nu se plictiseasca, unii au luat exempu de la parintii, altii s-au luat dupa prieteni etc... si eu am fumat si m-am lasatwinking fumam din obisnuinta si din cauza ca toti colegii mei fumau
-cei care beau:mi se par pff nu stiu, nu ii suport, in general mie nu-mi plac oamenii care beau
-cei care se drogheaza:fac asta ori din plictiseala ori din curiozitate si eu nu cred ca acesti adolescenti se cred mari si tari
se cred mari si tari sub influenta alcoolului sau al drogurilor.Pana la urma fiecare face ce vrea cu viata si corpul lui! si eu am trecut prin chestiile astea dar am realizat ca nu ma ajuta la nimic si am renuntat.

| OreoCookie a răspuns:

Salut! Pai eu cred ca acei "copii"sunt anormali si ma mai si gandesc la ce o sa pateasca de la fumat si drogat eu nu o sa fiu ca ei crede-ma sunt prosti mla cap anormali. I urasc pe aia care fac asa ceva!

| emokida_6513 a răspuns:

Pai ce parere sa am.
ei fiind stresati sau nervosi isi gasesc un refugiu prin asta, sau pur si simplu au incercat o data si dupa au devenit opsedatzy.