| cryssu2008 a întrebat:

Voi ce parere aveti despre Educatia Sexuala? Ar trebui studiata in scoala?
Completati va rog chestionarul de mai jos si spuneti-va parerea: https://asociatianeos.ro/chestionar-perceptie-educatie-s exuala/

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca ar trebui predata... dar atat timp cand exisa BOR nicio sansa

| Mosotti a răspuns:

Eu l-am completat am fost complet pro educatie la copii cam din clasa 3-a (Ca deja pe la 13 ani in ziua de azi incep relatiile unii, asa ca sa stie ce si cum pana atunci) si am fost pro acceptare lgbt.
Adica la aia "daca copilu meu aflu ca e gay", am zis ca l-as sustine si l-as intelege.

Foarte binevenita educatia sexuala in scoli, si trebuie facuta fara acordul parintilor, nu cer acordul unor neavizati. Hotarasc psihologi, specialisti in domeniu, nu habarnisti.

| Catrice a răspuns:

Da

| AC4S4 a răspuns:

S-a introdus educatia sexuala si s-a schimbat numele cu educatie sanitara. Se face cu acordul parintilor.

Sa vedem ce se studiaza:

Ciclul primar:
- Eu şi familia mea Roluri în familie;
- Diferenţele între fată/băiat (relaţii sociale)
- Percepţii reciproce ale băieţilor şi fetelor;
- Modificări corporale la pubertate;
- Cum am apărut eu pe lume?

Clasele 5-6:
- Sentimentul de iubire faţă de cei apropiaţi şi ataşamentul faţă de familie;
- Prietenia şi iubirea: factorii care influenţează deciziile de implicare/neimplicare în relaţii interpersonale

Clasele 7-8:
- Ceasul organismului feminin, ceasul organismului masculin;
- Comportament sexual responsabil: atitudini faţă de debutul vieţii sexuale;
- Mituri legate de sexualizare/comportament sexual (reacţii comportamentale faţă manifestările anatomo-fiziologice ale pubertăţii);
- Infecţii cu transmitere sexuală – comportamente cu risc în transmiterea HIV/SIDA;
- Planuri de viaţă: familie, relaţii sociale, impactul vieţii sexuale asupra viitorului;
- Concepţia şi sarcina – riscurile sarcinii în pubertate şi adolescenţă pentru mamă şi copil; Sarcina nedorită şi avortul – servicii sociale: planificare familială, consiliere;
- Violenţă în sexualitate, abuzul sexual

Clasele 9-10:
- Comportament sexual – valori, toleranţă, normalitate şi devianţă;
- Planificarea familială. Concepţie, contracepţie;
- Comunicare şi responsabilitate în relaţia de cuplu;
- Parentalitate – avort, abandon, pruncucidere; Consilierea pre şi post-testare HIV/SIDA

Clasele 11-12:
- Disfuncţii sexuale la femeie şi bărbat;
- Diagnoza prenatală;
- Identitate şi orientare sexuală;
- Legislaţia privitoare la sexualitate; Pornografia şi prostituţia

--

Imi pare ca se acopera cele mai importante capitole ce tin de aspectul sexual si nu se exagereaza in nicio parte.

As tine totusi sa ramana materie cu acordul parintelui. De ce? Pentru ca multi parinti isi aduc copiii la scoala doar pentru educatie generala. Aspectele sexuale decid ei cum sa le explice acasa.

Deci nu vad o problema. Doar cine vrea studiaza aceasta materie.

| cryssu2008 explică (pentru AC4S4):

Stii cati studiaza aceasta disciplina de care zici? aproximativ 8% din nr total de elevi... asta spune totul.

| AC4S4 a răspuns (pentru cryssu2008):

De asta e bine sa apara discutii. Sa nu dam din extremismul de a nu vorbi deloc despre boli, sanatate si sexualitate la extremismul de a impune parintilor ceva cu ce nu sunt de-acord.

Nu stiu daca le-a fost prezentata parintilor programa, sau pur si simplu li s-a spus titlul si gata. Cred ca parintii vor o asigurare ca la scoala copiii nu vor primi o educatie contrara celei de acasa. Poate o familie isi invata copilul ca esti ori femeie, ori barbat, iar apoi apare sectiunea "Identitate şi orientare sexuală" unde nu stiu ce se discuta mai in detaliu.

Si chiar daca programa arata in regula. Nimic nu ii asigura ca nu o sa se adauge progresiv la ea. Toata lumea are internet si vede cum se studiaza in occident educatia sexuala. Pur si simplu materia asta si-a creat un nume controversat, incat trebuie sa ne asteptam la o dorinta aproape obsedata a parintilor de a sti ce se preda la aceasta materie.

Doar rational se poate rezolva problema. Nu prin extremisme.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AC4S4):

Da, rational cum se rezolva cu mizeria aia sinistra care se studiaza la orele de imbecilizare crestina, unde maxim 2-3% sunt aia care NU le urmeaza...

| FantasyBoy a răspuns:

Foarte buna initiativa, speram sa se concretizeze cumva, sa ajungem in randul lumii civilizate, in anul 2021, unde ar trebui sa fim.