| offline a întrebat:

Voi ce parere aveti despre persoanele care poarta ochelari? Eu trebuie sa port ochelari permanent straight face si nu vreau. Ce imi recomandati? Cum e cu lentilele? Sau ar trebui sa las deoparte rautatile colegilor si sa fac ce e mai bine pentru mine? happy love struck

19 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Si eu vreau sa imi pun ochelariihee hee
Mie mi se par foarte simpatice persoanele cu ochelari.Au un aer culttongue

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Oamenii normali nu-i discrimineaza pe cei cu ochelari si ma astept ca dupa primele glumite, colegii tai sa treaca peste asta ca si cum n-ar fi. Cred ca mai degraba problema e la tine, tu erai obisnuita sa-i discriminezi pe cei cu ochelari si nu te vezi acum in postura de a purta chiar tu ochelari. Daca porti de-acum ochelari permanent, poate la 18-19 ani, ai sa treci la lentile de contact (daca vei mai vrea, tinand cont ca sunt scumpe si greu de intretinut).

Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu ador ochelarii. Port ochelari de la 14 ani si am multe perechi cu diferite rame si lentile, albe, verzi, heliomate. Ochelarul este un accesoriu cu care eu sunt intotdeauna la moda.Vad si fara ei, dar nu-i las niciodata. Ii asortez la tinute, la vreme...Aici pe site am vazut intrebari de la fete care vor sa poarte ochelari fara dioptrii, ca sa fie mai cool, mai interesante, mai misterioase... Lasa-i pe cei din jur, fa in asa fel ca sa-ti fie tie bine!

| JustMe a răspuns:

Stiu exact ce simti. Si eu ar trebui sa port ochelari permanent, dar nu imi plac! Nu e vorba de colegi sau prieteni la mine, pur si simplu urasc ochelarii! Nu ii purtam si acu un an mi-am convin mama sa imi faca lentile de contact. Eu ma descurc ft bine cu ele, ochii mei le suporta si nici nu le simt.De pus si de scos mi se pare foarte usor, imi ia cateva secunde. Daca iti iei lentile, la inceput o sa ti se para ft ft ciudat si mie imi era si frica sa le pun sau scot. Dar dupa vreo saptamana m-am obisnuit si le puneam fara probleme. Oricum, trebuie sa mergi la oftalmolog sa iti recomande cel mai bun tip de lentile pentru tine, si s-ar putea deasmenea ca ochii tai sa nu suporte lentilele. El iti va da mai multe detalii legate de ingrijirea si folosirea lor.
P. S.: am 14 anitongue

| Aηηy a răspuns:

Daca ti s`a recomandat sa porti ochelari fa bine si poarta`i. Eu am purtat vreo 2-3 ani si nu a ras nimeni de mine, mie nu imi placea cum aratam dar am avut noroc pentru ca pe vremea aia cam toti copiii aveau ochelari. Nu trebuie sa-ti pese de ce spun ceilalti, oamenii cu ochelari par mai maturi, inteligenti. La inceput poate unii dintre copii o sa te faca toilar/a dar nu lua in seama rautatile colegilor. Sa zicem ca in prima saptamana o sa comentzeze si apoi o sa se obisnuiesca cu tine happy trebuie sa te simti bine pentru. ca daca te simti bine arati bine :*.

| Veve :X a răspuns:

Si eu port ochelari permanet (dar ii mai scot pentru poza si la unele iesiri in oras whistling ) si in prima saptamana ma simteam ciudat, aveam impresia ca toata lumea se holbeaza la ochelarii mei si ca nu`mi sta bine, pana cand pofesoara mea preferata m`a luat de manuta si m`a duc la clasa la care era dansa diriginta (asta era anul trecut cand d`na profesoara avea clasa a8a ) si avea mia multi baieti in clasa. si mi-a fost foarte foarte rusine pana am intrat in clasa, m`am dus langa tabla, si s`a ridicat un baiat si a spus ca imi sta super cu ochelari dupa care toaat clasa l-a aprobat iar eu le-am multumit si de atunci sunt mai sigura pe mine. desigur ca au existat zile in care mergeam pe strada si se trezeau unii desteptii si imi spuneau ``ochelarista`` iar eu puneam la suflet exact in primele luni mai apoi ii bagam si`i scoteam de numa numa laughing nu pune nimic la suflet ca nu meritabatting eyelashes uita`te la televizor si vezi cate vip`uri poarta ochelari si le sta chiar bine. happy

| Yang a răspuns:

Mai copii de ce puneti voi atata pret pe ceea ce zic altii? Poarta ochelari si stii ce poarta i cu o asa mandrie incat sa-si doreasca probleme de vede ma intelegi?laughing glumesc acum faza e ca nu are importanta ce vb ei in plus nu e necesar sa iti iei ochelari din aia cum poarta woody allen daca ii stii(ca fundurile de borcanlaughingDaca ai posibilitatea materiala mergi si probeaza niste ochelari draguti, eventual lentile care isi schimba culoarea va fi ca si cum ai purta ochelari de soare.Alege-i in functie de forma fetei, ramele pot fi din alea detasabile asa poti schimba culoarea lor, sau negre merg cu orice bineinteles iti poti permite sa nu ii porti mereu, la o ocazie, petrecere, aniversare etc ii poti lasa sau "uita" acasa si cred ca lucrul cel mai important este sa ai grija de tine si sanatatea ta, dioptriile se micsoreaza purtand ochelari si exista posibilitati ca tu sa iti indrepti vederea deci merita un mic sacrificiu nu crezi?

| VoiceWithin a răspuns:

Nu cred ca stii dar iti voi spune eu acum, unii oameni poarta ochelari de forma din aceeia cu lentile pentru vedere, serios, si tu acum iti faci probleme ca vor rade de tine?!, conteaza sa iti formezi vederea din nou sa o ai ca inainte, lasa-i pe colegii tai sa rada cat vor ca la un moment dat se plictisesc si se obisnuiesc happy conteaza sanatatea happy si lasa lentilele ca nu-s bune mai mult iti strica ochii

| demonangel37 a răspuns:

O persoana cu ocelari arata super bine si in primul rand da o impresie ca este inteligent/a al doilea rand in general ochelarii siunt mai buni decat lentilele pentru ca dupa lentile poti lua anumiti microbi atunci cand le scoti si le bagi inapoi

| rey a răspuns:

Pai nu prea am o parere, prima prietena si cea mai longeviva relatie am avut-o cu o fata ce purta ochelari si nici macar odata nu m-au deranjat.
Sincer sunt indiferent daca o fata poarta ochelari sau nu, ma intereseaza gandirea nu alte extrem de mici detalii, poate cei care vor doar sa o faca with you se leaga de acest mic amanunt ceea ce e un punct in plus pentru tine.
Eu zic sa nu te complici cu lentile ci sa porti ochelari, daca sunt buni si vezi bine chiar nu are nicio importanta ochelarii si sa nu iti provoci frustrari din cauza lor.
nu trebuie sa te simpti marginalizata din cauza asta, ochelarii sunt un detaliu nesemnificativ.
Have a nice day.

| ambutisare a răspuns:

Mai bine lasa rautatile colegilor deoparte, pentru ca e vorba de sanatatea ochilor tai.

| Sorin_Sorin_1975 a răspuns (pentru ambutisare):

Da

| Sorin_Sorin_1975 a răspuns (pentru ambutisare):

Poarta ochelari. E bine pentru sanatatea ta. Lasa-i pe ceilalti.

| Goofy77 a răspuns:

Pune fata ochelari fara sa te intereseze de ceilalti si dupa 18 ani incearca sa te operezi ( cum am facut eu) si ai terminat problema

| dynasmile21 a răspuns:

Ce este mai important pentru tine? Sanatatea ta sau ce spun ceilalti? Cum au spus si cei de dinaintea mea, acei oameni care te judeca pentru ca porti ochelari nu sunt demni de atentia ta. Si eu a trebuit sa port ochelari si nu am avut "probleme", ba din contra.
Cat despre parerea mea, pai eu am o slabiciune pentru oamenii cu ochelari, pistrui si oamenii sasaiti
Stii in mare parte atitudinea pe care o afisezi influenteaza parerea oamenilor despre tine asa ca ai incredere in tine si nu uita sa zambesti mereu, orice ar fi big grin

| ikram a răspuns:

Nu mai tine cont de parererile celor din jur, ia si poarta ochelari pentru ca dupa aceea iti vor creste foarte mult dioptriile. Nu inteleg de ce trebuie sa-ti pese de altii, incearca sa iti gasesti un anturaj in care sa te simti bine asa cum esti tu. Nu trebuie ca sa te schimbi tu pentru ceilalti din jur. Aste o cea mai mare prostie.

Incearca sa iti alegi o pereche de ochelari care sa iti placa si sa iti stea bine. Poti sa iti alegi o rama de ochelari rimeless (adica fara rama, lentilele prinse cu surub).

Lentilele dauneaza foarte mult ochilui, si oricum tu cred ca esti prea mica pentru lentile de contact. In timp vei avea mari probleme cu ochii.

| asdfghgiklgk a răspuns:

Ochelarii pot arata foarte bine daca iti iei unii potriviti pentru fata ta. Lentilele sunt foarte ok, dar ai grija daca iti iei colorate, caci pot arata foarte fake.

| myha_8968 a răspuns:

Pai si eu trebuie sa port ochelari permanent da nu ii port numa la calk laughing j n-am nimic
laughing ink nuju da eu nu-i port
laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine un baiat cu ochelari m-o intrebat daca asta il impiedica la un sarut (normal sau french)
Va rog raspunsurihappy