| vlad210 a întrebat:

Voi credeti in Dumnezeu? Eu cam pun la indoiala existenta acestuia. Adica uitati ce se intampla in lume. Daca Dumnezeu este atat de bun de ce mor atatia oameni nevinovati? Sa va spun ceva : Tatal meu a avut un prieten care nu fuma, nu bea, nu se dogra, nimic, era credincios. S-a casatorit avea un copil si o nevasta si intr-o buna zi a aflat ca are cancer. A murit de curand. Vreau sa imi spuneti si mie ce a facut acel om ca sa merite asta. Si asta e numai un exemplu. Cred ca v-ati uitat si voi la stiri sa vedeti cate crime si cate jafuri sunt in fiecare zi. Eu incep sa imi pierd credinta in acest Dumnezeu si nu am fost influentat de nimeni. straight face

Răspuns Câştigător
| Sapphire a răspuns:

Vad ca ai 13 ani. Nu ma mir ca gandesti in felul asta. Daca vezi numai rautate, asta nu inseamna ca Dumnezeu nu exista. Dumnezeu ne-a lasat liber arbitri. Adica putem sa facem ce vrem noi, daca suntem in stare.
Nu exista oameni nevinovati in lumea asta. Nu exista oameni nepacatosi!
Cancerul poate fi mostenit si pe cale genetica.
Spui ca incepi sa iti pierzi credinta in Dumnezeu. Vezi? Tot ce se intampla te influenteaza. Asta e un fel de test. Dumnezeu te pune la incercare. Vrea sa vada de cat esti tu in stare sa suporti...

14 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Tu nu stii ca copacii drepti sunt primii trazniti de fulger? Nu e Dumnezeu, e fizicabig grin
Daca nu crezi, e alegerea ta, insa niciodata sa nu iti bati joc de cei care cred.Am mai zis si mai zic, credinta e un lucru personal. Da, toti ne nastem intr-o anumita religie dar nu sunt si credinciosi.Chiar am vazut o fata care intreba daca e pacat sa isi schimbe religia.Cum sa fie pacat? Acel Dumnezeu se presupune ca e Judecatorul Suprem si Justitia Totala.Ar codamna un om doar pentru ca nu e crestin? Nu cred
Tu judeci dupa exemple concrete.Insa daca ai vedea trecutul omenirii ai ramane uimit cate crime sunt justificare in numele unui personaj.Djihadul este deja celebru pentru asa ceva

| Libelle a răspuns:

De ce il judeci tu pe Dumnezeu? iti dai seama ce pacat faci? nu ai niciun drept in primul rand, sa nu crezi ca lucrurile astea nu au sens.
se intampla pentru ca asa trebuie. daca Dumnezeu hotaraste sa ia pe cineva la el. exista marea posibilitate ca acesta sa considere ca acel om era prea bun pentru lumea asta.sau fiecare cu pacatele lui, cu faptele lui bune.
ma apuc si eu sa citez pe-aici``intortocheate sunt caile Domnului``nu ai motiv sa il acuzi. El ne-a creat. el face ce doreste cu noi.ne incearca ne rasplateste ne pedepseste.
crezi ca lucrurile astea nu sunt de remarcat? ca sufera degeaba oameni? ca mor bebelusi arsi, ca sunt inundatii, secete, alunecari de teren, cutremure? pai de-aia si sunt.sa ne puna la incercare.sa vada ce facem noi, daca ne pierdem credinta.si asta e ultimul lucru pe care trebuie sail facem. Dumnezeu e unicul care te poate ajuta.si daca tu uiti ca exista...si el poate sa uite ca existi tu.asa ca ai grija, gandeste la rece, nu mai trage concluzii pripite si fii mai atent la religie.ca nu degeaba o ai la scoala.
nu ai fost influentat de nimeni? ba te influenteaza.dracu.cum ne influenteaza pe toti, sau cel putin incearca.ca nu reuseste cu toti.

| kattya96 a răspuns:

Deci... niciodata sa nu te indoiestid e dumnezeu ca este un mare pacat. Biblia... nu uita de ea, este dovada cea mai depret si sfanta in care te poti increde. Da ai dreptate omul acela nu a gresit cu nimic, dar nu Dumnezeu l-a omorat, Doamne fereste, a sosit momentu in care a fost chemat la ziua judecatii, pun pariu ca acel om a ajuns in Rai si este foarte fericit si isi priveste sotia si copilul de acolo de sus. Noi adica Romania este tara sfanta aleasa dupa Ierusalim, Iisus Hristos a spus ca ne vor astepta chinuri grele pentru ca suntem cei alesi. Este vina noastra ca suntem pacatosi si ne gandim numai la distractii. Dumnezeu n-are nici o vina, el este iubitor de oameni si este dezamagit de noi insa nu-si intoarce fata. Se spune ca daca un copil care moare pana in 7 ani inseamna ca infarsit si-a terminat de ispasit pacatele interioare si ajunge inger. Noi toti asta incercam sa ajungem. Trebuie sa crezi in Dumnezeu el nu te obliga insa daca ai citi Biblia ti-ai da seama ca ai gresit atunci cand ai spus ca nu exista. Deci eu ti-as propune sa te gandesti si la toate sarbatorile sfinte si la toti sfintii care au fost martiri pentru credinta in Dumnezeu. Si sa nu-mi spui ca tu nu ai auzit niciodata de un miracol. De ICOANA SFANTA A FECIOAREI MARIA CARE PLANGE sau de multe altele. Eu am fost odata salvata de Dumnezeu, era cat pe ce sa ma calce o masina insa nu stiu cum nu am putut sa ma misc sa mai fac un pas in plus si in momentul acela a trecut masina prin fata mea cu o viteza foarte mare.
Sper ca acum macar cu o faramita mai mult te-am facut sa crezi in Dumnezeu.
El exista si ai sa vezi ca daca il rogi ceva cu tot sufletul tau, vei reusi sa vezi ca el este "unul de oameni iubitor"

| Aiwendil a răspuns:

Da.Cred in Dumnezeu.Si crede-ma Dumnezeu e alcatuit numai din parti pozitive:iubire, dragoste, bunatate, pace etc.Noi creem raul. Dumnezeu a creat decat binele. E imposibil sa nu existe ceva divin.Gandeste-te ca tu esti trup si suflet.Trupul e ceva fizic, dar sufletul e ceva spiritual, divin.Sufletul acesta e trimis de cineva.In plus pana si Albert Einstein a recunoscut ca e prea multa ordine in univers ca sa fim singuri.
Bye!

| maryyyaaa a răspuns:

Sunt de acord cu majoritatea... iar tu, elyutzapisicutza, degeaba te consoleaza ideea ca mai sunt si altii care gandesc ca tine... si daca tu nu gasesti aceste raspunsuri asta nu inseamna ca Dumnezeu nu exista shame on you

| Andruta a răspuns:

Orice rau ti s`ar intampa sa nu iti pierzi credinta in El. uite`te putin in jur. trebui sa te consideri norocos ca traiesti, cei care sunt handicapati, cei care sunt nenorociti pe viata ce sa mai zica. ei nu si-au pierdut inceredera.nu mai gandi asa! ce ti-a lipsit... deci nu pot sa cred ce zici?!?! cum sa nu existe, cei care nu au ce sa manance, cei care nu au casa, cei care sunt distrusi, ce sa mai zica? cu ei D`zeu nu a fost asa de bun cum a fost cu tine.gandeste`te potin. oricum, bafta!winking

| evelin_1888 a răspuns:

Dumnezeu m-a ajutat de foarte multe ori si cred in El.gandeste-te ca nimeni nu stie ce este dupa moarte, poate fi o lume de 100000000 de ori mai buna ca asta pe care noi nici macar nu ne-o putem imagina. poate ca moartea a fost un fel de rasplata pentru acel barbat... El stie de ce s-au intamplat toate acestea.
iar acele chestii rele care se intampla sunt un fel de teste pentru noi. daca vei avea credinta iti vei da seama ca DUMNEZEU EXISTA
bafta:*

| Laryysuka a răspuns:

Dumnezeu face ce vrea cu noi, nu vezi ca lumea asta e prea rea?
De aceea ne pedepseste D-zeu!
Ca suntem prea rai! Prea egoisti, nu credem in el, nu ne rugam, nu ii multumim pentru cate face pentru noi!
Majoritatea numai merg la biserica! De aia ne pedepseste!
Sa ne indreptam.
Si omul acela care a murit, asa a vrut D-zeu...
Poate a vrut sa il ia caera un om bun si nu avea de ce sa traiasca in lumea asta atat de rea!
Sau poate ca in trecut a fost un om rau, poate a facut rau la randul lui, si l-a pedepsit D-zeu!
Chiar daca facem ceva si D-zeu nu ne pedepseste pe loc, tot o sa ne pedepseasca daca nu ne rugam sau nu ii multumim!
Sa crezi in Dumnezeu ca e cel mai mare pacat daca iti pierzi increderea in EL!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pfff. Dumnezeu exista si te ajuta de fapt ne ajuta pe toti fara sa ceara nimic in schimb. si uite cum ii multumesti tu. straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA km spui tu noi care credem in el suntem creatiia lui! dar se vede ca tu ai evoluat din maimuta sau inca nu ai evoluat! uitate nu ai cumva curu rosu...
ca asta expica totu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti istet la virsta ta, bravo,iti propun sa privesti ce se intimpla pe in toata lumea si sa citesti asa zisa biblie sa vezi daca si in ce masura oamenii respecta biblia, adica, de exemplu niciunul, bine multi sint ingusti la minte si nu sint capabili sa vada adevarul, dar eu am o intrebare pentru aceei oameni... taxele care se platesc, impozitele si crimele economice si imbolnavirea controlata a oamenilor in scopul de ai face sa munceasca pentru sanatatea lor sint scrise in legile lasate de dumnezeu? in univers nu sintem singuri daca iti place arheologia si istoria veche a omenirii,pe net sint documentare o sa decoperi singur adevarul despre rasa umana, apropo iti dau un detaliu biblia a fost scrisa ca pe un basm de catre oameni iar pe linga unele adevaruri sint si multe minciuni, adevarul il descoperi doar daca iti este dat sa-l afli, a si inca ceva ca sa te fac curios iti pot spune ca inca din antichitate sint ramase inscriptii, desene, statuete si chiar schelete de humanoizi care nu sint paminteni asa cum ii numesc unii extraterestri o civilizatie adica mai bine zis mai multe civilizatii extraterestre, am fost creati de ei, nu trebuie sa fii ingrijorat ca uneori te simti diferit in gindire fata de ceilalti, din contra pot sa iti spun ca ai gindirea necontaminata, in niciuncaz cei ce ne-au creat au creat toate rasele umane diferite in fuctie de clima zona etc. adica hmmmmmmmmm. ADAM SI EVA au reusit sa creeze toate rasele umane de pe glob? sau mai bine zis cite grupe de singe aveau cei doi? stiind ca un om are o singura grupa sanguina deci cine are cap sa gindeasca si sa caute sa vada adevarul, imagineazati marimea terrei in comparatie cu universul adica un virus in corpul uman sa spunem ca terra e ca un virus atunci te intreb ai sa reusesti sa vezi cu adevarat totul? exact deci afli adevarul pina la un punct atit cit iti este dat sa vezi adica doar cine ne-a creat, caci creatorul creatorilor tai nu o sa il cunosti niciodata pentru ca acest joc dureaza fara sfirsit, insa nu stiu daca o sa fii prea incintat cind o sa intelegi ce se intimpla in jurul tau adica la nivel global

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Ne-a lasat liberi. Putem face tot ce vrem.Dar vom plati pe lumea de dincolo. Daca globul este umplut de prosti, asta nu inseamna ca Dumnezeu trebuie sa intervina.Ne-a lasat libertatea, sa profitam de ea.Nu prea are sens.Ar fi ceva in genul. Daca tu spargi moaca la unul, ar trebui sa vin eu cu trusa medicala, sau invers.Ne ajuta dar nu ne influenteaza deciziile.Si eu incep sa-mi pierd credinta dar totusi, fie ca exista sau nu, n-are nici o vina ca s-a nascut cancerul societatii.

| CryChristiAN a răspuns:

SI devina este Dumnezeu. Nu stiai ca SINGURA FIINTA care-si distruge ''habitatul'' este chiar OMUL?!

| ValiTCM a răspuns:

Sunt prea multe pareri pentru a trage o concluzie. Uite o parere despre biserica si credinta:

http://www.jurnaluluneimame.ro/......-Dumnezeu/