| SunshineSunrise a întrebat:

Voi dacă ați avea 17 ani fara câteva saptamani și ati avea o relație de 1 an cu cineva, iar acel cineva are probleme financiare și ar rămâne fără casa, iar voi nu ați putea să luați persoana respectiva la voi acasă datorita mamei sau tatălui vostru ca nu e de acord sau ca nu vor din simplu motiv ca acea persoana v-a făcut sa suferiți, ce ați face în privința asta? Știind ca nu aveți superioritate în casa sa puteți sa va aduceti persoana iubita? Dar persoana iubita având un salariu de 14 milioane și zicandu-va ca nu are cum sa își ia chirie din banii ăștia ca nu se poate intretine și rămâne fără de mâncare și de altele? Asta pățesc eu, iar persoana respectiva ma judeca ca nu pot face chestia asta, iar eu chiar nu am cum din cauza maica-mii mai ales ca e scandalagioaica si comunista. Nu îl pot lua la mine. Chiar nu se poate intretine în chirie cu 14 milioane? Eu de muncit nu pot munci pentru ca am liceu și el îmi zice ca nu îl iubesc pentru ca nu ma duc la munca, dar asta ar însemna să mă duc după liceu și sa scap de la 22 23 și de învățat când? Sa ma simt vinovata aici?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| SkyPilot a răspuns:

Nu ai o astfel de obligatie. Esti minora, stai in casa parintilor, nu poti sa aduci pe cineva acolo fara consimtamantul lor. Tu trebuie sa iti vezi de carte si de viitorul tau. Relatia azi este, maine nu mai este, niciodata nu te lasi pe mana partenerului/partenerei. Termina liceul, daca poti fa si o facultate. Nu te duci la munca pentru a rezolva problemele altcuiva, chiar daca e deocamdata iubitul tau. Nu stii cat tine relatia, daca face asa ceva deja nu e OK.
Omul trebuie sa se descurce, nu tu i-ai creat problemele financiare.

Răspuns utilizator avertizat
| SkyPilot a răspuns (pentru SunshineSunrise):

Nu ai absolut nicio obligatie si nicio vina. Acum serios, ce fel de barbat este asta care asteapta de la o eleva de liceu sa il scoata din rahat?

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da... stiam ca tu esti oricum :/
Si zau asa. Te obliga? Ce legatura are iubirea cu asta. Te foloseste oarecum. O chirie e cam 200euro, sa zic 150 minim. Deci cam 1100 lei se duc pe toate astea inclusiv utilitati. Daca gaseste mai ieft8na e mai bine, dar depinde de oras. Daca te iubea nu ar trebui sa te pune intr-o astfel de postura. De ce ramane fara casa? Si cati anai are respectivul?

| Freya1 a răspuns:

Prietenul asta al tau vrea sa il ti tu si el sa nu faca nimic.
Din cate am vazut intrebarile tale iubitul asta al tau cred ca se drogheaza, joaca la aparate, freaca menta si asteapta cel mai probabil sa te duci tu la produs sa il intretii.
Daca asta e viata pe care tu ti-o doresti stai in continuare langa el si fa cum iti spune el, daca vrei sa iti faci un viitor stai acasa si vezi de scoala.

| RainmakerX a răspuns:

Daca ai fi fost mai mare ar fi fost chiar complicat raspunsul dar asa e clar.

Tu ai numai 82 de lei pe luna, restul banilor pe care ii primesti reprezinta cadoul parintilor pentru tine.
Te-ai gandit vreodata de ce iti dau atatia bani si te tin in casa lor? Da, poate ca nu primesti bani dar sa stii ca si mancarea/hainele costa. Cu banii aia ar putea sa mearga intr-o excursie pe an. Totusi, ei au ales sa te aiba pe tine. De ce?

Parintii tai (comunisti cum spui tu) tin la tine si vor ca tu sa inveti si sa ajungi mai mult decat au putut ei sa ajunga. Daca si-ar fi dorit sa ajungi un nimeni nu s-ar fi complicat atat cu tine.

E normal ca dansii sa-l deteste pe tip intrucat el te trage in jos.
Ei iti dau resursele necesare avansarii in viata iar tu vrei sa arunci totul, sa-ti strici studiile pentru un tip care nu are cine stie ce calitati.

Sfatul meu ar fi sa renunti cat mai repede la respectivul si sa-l eviti pe cat posibil. Tipul este nociv.
Sincer, daca as fi in situatia lui nu stiu cum as cere ajutorul... as muri de rusine iar el are tupeul chiar sa-ti reproseze ca nu-l ajuti.