| EraserHead a întrebat:

Voi fi nevoit sa ma mut recent in Germania, intrebarea este : Cand incep scoala acolo pot sa incep cu o luna dupa? Din ce am inteles eu scoala la ei incepe in Agust pe 5 iar eu nu voi putea incepe chiar in momentul acela. Crede-ti ca daca stau un an acasa sa invat limba va fi mai bine? Nu prea imi surade sa pierd un an + ca trebuie sa incep clasa a 7-a iar.(trebuie sa repeti clasa). Cu engleza ma descurc sa port o conversatie usor. Daca va ganditi sa dau la o scoala de romani, nu se poate.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, poți, dar trebuie sa ai motive bine întemeiate. Eu am început scoala in octombrie si ceilalți începuse pe 23 august și nu am avut probleme. Limba o înveți dacă îți dai silința. În medie, eu am învățat cam 2-3 cuvinte noi pe zi, iar după aproximativ 6 luni când creierul se obișnuiește cu toate cuvintele alea dubioase, vei învăța mult mai ușor. Încearcă sa fii pasiv, sa nu-ți pese de nimic ca asa va trece mai ușor perioada asta de un an. Trebuie sa ai noroc ca să vorbească nemții engleza cu tine. Profa mea, era un fel de diriga acolo, preda engleza și tot nu voia sa vorbească engleza cu mine. Sa nu disperi! Primele 2 3 luni e foarte greu, dar pe parcurs te acomodezi.
* "recent" îl poți folosi doar când vorbești de o acțiune petrecuta deja, cum l-ai folosit tu, e greșit. *

| EraserHead explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult. Eu n-am motive asa mari sa ma mut acolo. Pentru parinti o fac. ( pentru mama ) Singurul motiv pentru care m-as muta acolo ar fi pentru a fi cu bunici mei si pentru a zbura cu avionul. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru EraserHead):

Atunci îți asumi consecințele care vor urma în caz ca zic nemții ceva.