| anonim_4396 a întrebat:

Voi fumați? Dacă da, de ce? De un timp am început și eu sa fumez dacă ma simt stresat sau obosit, dar nu zilnic, maxim 1-2 țigări la doua zile, mai ales noaptea/seara, când merg spre casa cu mașina, e plictiseala pe drum dacă sunt singur și îmi mai aprind o Țigara.dar mai mult nu și eventual la evenimente, depinde de eveniment. Credeți ca dacă continui asa ma voi apuca serios? Ce țigări fumați? Eu fumez Kent Click, lung, îmi place nu e nici tare nici slab

Răspuns Câştigător
| Pain03 a răspuns:

Salut!
Fumez de la 16 ani, eram in liceu, asa am început si eu exact ca si tine, o țigară in pauza, mai una la cafea, foarte rar la inceput.
Ambii părinți sunt fumători, in anturajul meu erau foarte multi fumatori, deci aveam tangente cu țigările.
Acum fumez din placere, aproape 1 pachet pe zi, la munca, acasă, la cafea, cand ies in oras. Exagerez cu țigările cand beau alcool.
Sfatul meu e sa nu mai fumezi deloc. La un moment te vei apuca si o sa fie greu sa le lași.
Nu mai fuma acum când ești inca la început și nu te deranjează daca nu fumezi, nu te enervezi ca nu ai țigări sau alte stări provocate de la nicotina.
Daca te vei apuca iti vei strica sănătatea si o sa ai un minus financiar foarte mare.
Deci mai bine iti găsești un hobby sau un sport, e mult mai sănătos si mai productiv.
O zi frumoasa!

9 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Nu, nu fumez si iti sugerez sa te lasi si tu pana nu e prea tarziu atunci vei fuma 1 pachet pe zi! iti distrugi sanatatea si mai ramai si fara bani... laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Pain03):

Mulțumesc mult, îți dau și funda imediat, hmm, un pachet pe zi? Pai e cam mult, nu crezi? Adica financiar vorbind, pana la urma e in jur de 500 și ceva de lei pe luna, respectiv peste 6000 lei pe an doar pe tigari. Voi încerca sa nu mai fumez, chiar dacă uneori mai simt nevoia, am auzit ca e greu sa te lași, dar stiu și prieteni care au reușit, dar cu greu... O zi buna

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Îți place acum. Nu este tare, etc.
Dacă te-ar obliga cineva să îți bage fum în plămâni să te tortureze de exemplu, ți-ar place? Te-ai obișnuit să îți placă ceva rău pentru sănătatea ta. Pe pachetele de țigări scrie tutunul dăunează grav sănătății, nu degeaba. Nu fac cancer de plămâni toți fumătorii, dar statistic da. Adică ai șanse mai mari dacă fumezi. Adică mori mai repede pentru o plăcere și o relaxare de acum. Dacă ai nevoie de această relaxare, caută altceva care să nu ducă la cancer.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Inteleg ce vrei sa zici, dar treaba aia știi de ce scrie "tutunul dăunează grav sănătății" sau apar pozele alea scarboase? E marketing, deoarece când vezi așa ceva pe un pachet de țigări, îți induce o stare mica de teama, frica, gen, frate, ce-i cu poza aia de pe pachet etc. scrisu ala, iar la nivel subconștient, creierul încarcă sa se retragă, intr-un loc placut, in zona de confort, Adica sa fumezi și respectiv sa cumperi și sa rămâi un fumător in continuare, lucurk asta p-a explicat un psiholog.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Motivul pentru care scrie este cel legal. Nu poți vinde în România țigări care nu au pe pacheta această inscripție. Sunt în USA oameni care au dat în judecată compania de țigări și au pretins milioane despăgubire. Dacă scrie pe pachet ai fost avertizat, nu poți
spune că nu ai știut.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Pai nu dai doi bani acum ca esti tanar. Si nu te doare nimic. Stai sa vezi mai tarziu cand n-o sa poti sa te mai lasi, si cand banii care ii dai pe tigari o sa iti arda buzunaru, si cand vei intalni o fata, si o sa-ti puta gura a scrumiera, a hoit, si te va respinge, o sa zici, hmm, cred ca am luat o decizie foarte proasta undeva in trecutu vietii mele, si o sa fie prea tarziu happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mare adevăr zici

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poate n-o sa iei in considerare acum, sa te lasi de fumat, ca asa am facut si eu cand eram de varsta ta. Credeam ca eu stiu mai bine, si n-a fost asa. Cat despre faptul ca iti pute clontu a tigara, nu-ti poti imagina cum e, decat daca o sa ai o prietena fumatoare.
Si va sarutati. Si o sa zici, wtf, asa am si eu gustu in gura cand fumez si pup pe cineva? ala o sa fie primul wake-up call.