| anonim_4396 a întrebat:

Vorbesc cu o fata de 16 ani, de vreo 1 săptămână. În aleea 1 săptămână s-au intamplat multe, ii plăcea la fata de mine, după câteva zile ne certam non stop. Fata mi se pare puțin șmecheră nu ii cunosc trecutul. E foarte vorbareata, ii place sa fie in mijlocul atenției. Ea a decis să rămânem prieteni, mi-a spus că momentan nu vrea relatie, vrea sa ne cunoastem mai bine. Eu eram disperat si am vorbit recent cu ea la telefon si mi-a pus ca rămânem prieteni dacă vreau, ne cunoastem mai bine, dar cand poate numa ea, ca pentru ea liceul este pe primul loc este liceul si cariera. si nu prea are timp sa ne vedem. Cand ne întâlnim ii bine, cand nu aia e. Ea a spus că nu vrea relatie cu nimeni, doar cu mine si-ar dori. Am întrebat-o si ce reacție ar aveea dacă i-a si spune ca mi-am facut prietena, si ia a spus că s-ar preface sa totul e ok si gata. Mie sincer mi se pare ciudat ce a spus Ea, adică nu stiu vrea sa ma ia de prost sau chiar gândește așa libertin fata. Voi ce parere aveti?

11 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

Ce e libertin? ca se gandeste la scolala inainte sa se gandeasca la tine?
relatie _ poti detalia ce astepti exact de la ea?

| anonim_4396 explică (pentru Ara997):

Nu astept de la ea foarte multe. Pur si simplu tin la ea. Ea are 17 ani aproape eu am 22. Ea e o fata mai serioasă. Azi am vorbit cu ea. Ea e o fire mai libertină da. Si nu pentru bani sau gen ca nu e cazul. Ea vrea sa fim prieteni la început si dupa dacă e cv e bine dacă nu nu. Dar si ia imi da semne de viață, dar exagerat!

| anonim_4396 explică (pentru Ara997):

Vreau sa spun ca si ia mai da semne de viață dar nu exagerat. Adică pe primul loc pentru ea este cariera ei, viitorul ei. Ea cred ca vrea sa o luam cu încetul. Sau poate ca nu e nici foarte hotărâtă inca. De exemplu i-am scris azi ca tin la ea si ia mi-a spus că si ea tine la mine dar ca nu a aratat o in ultima perioada. Ea e mai rece așa de fire, cred eu.

| Ara997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai bun, ea vrea prietenie mai intai si pe urma in functie de cum vede ea ca merg lucrurile, poate va fi ceva mai mult.
na. ce sa zic ai dat peste o fata care -si vede intai de carte pe urma de partea cu baietii asa cum ii sade bine unei eleve de liceu ..si te vede cam matur si cam grabit. merge graba dar cu una de varsta ta, ea poate vrea sa faca o facultate sa-si aranjeze un viitor si e posibil sa nu ramaneti impreuna intelegi. si sa-ti cada la pat nici nu se gandeste. vrea scoala, cariera, iubire, de ce nu familie etc. asta peste vreo 5. 6ani, ori tu ai sa te cam " plicti" pana atunci.
deci pe permen scurt prietenie doar, iar pe termen lung i-ati gandul.
ori e f.desteapta ori are sfatuitori buni, ori amandoua.

| anonim_4396 explică (pentru Ara997):

Asa e mersi. Eu m-am gândit la toate posibilitățile, mai vorbesc cu ea, sa sa nu pierd nimic. E ok. Mersi mult. Respect!

| Ara997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti un tip ratzional si asta o sa te ajute mult. Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru Ara997):

Sincer sa iti spun m-am gândit foarte bine la tot. Șansele de succes sunt 30 la sută. Dacă o iei din toate punctele de vedere. Mai ajutat si u cu raspunsul tau. Acum nu stii niciodata de iti rezerva viitorul stii!? E aiurea da asta e. Mergem mai departe orice ar fi. Nu sunt cel mai optimist, dar câteodată trebuie sa vezi realitatea. Imi pare bine ca mi-ai raspuns. Situatia mea e complicată, faza e că meu sunt un băiat mai sufletist, în ziua de azi nu e prea bine sa fii asa! ea e mai cu gura mare, tupeista. De aia zic, sunt multe minusuri de care sunt conștient. Nici părinții ei nu sunt de partea mea, iti dai seama... Si mai apare o persoana, 2, stii cum e o vrajeala ceva, repede se schimba si ia. Aia e

| Ara997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Parinii unei fete vor fi "de partea ta" numai atuni cand tu vei fi "de partea" fetei lor a se citii (de partea intereselor fetei lor ) adica daca ea sau ei vor "scoala " atunci ala e interesul. ca e schimbaoare asta e si datorita varstei si datorita influentelor celor din jur etc. tu vrei sa fi cu ea asa, ca sa nu pierzi ocazia, ea te tine in rezerva -asa ca sa aiba si ea pe cineva dar fara sa se implice
deci nu e vorba de o dragoste din aia care rupe lanturi si prejudecati si ia fata din treaba ei si ti-o arunca tie in brate. nu. pentru ea e un pic de joaca isi ascute gherutzele, invata sa tina la distanta un baiat sa negocieze (ceea ce nu e rau) pentru tine e. o ocazie.
cam asa vad eu treaba. si chiar daca o castigi, va fi pentru scurt timp.
asa ca mai bine te reorientezi fara tristeti, suferinti si altele.

| anonim_4396 explică (pentru Ara997):

Asa e. Momentan sunt puțin confuz ce sa fac cu ea, adică sa o las in pace, sau sa mai incerc mai departe. Dacă ea ținea la mine cum zice ea, nu făcea din astea, adică nu ma ținea la distanță, si ca o rezerva pusă bine. Aia e. Mersi oricum. Respect maxim ca ti-ai pierdut timpul cu Mine! Multă sănătate și succes în viața!

| Ara997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mi-a pierdut timpul. poate scapi de confuzie.
p.s. rezerva ei precum si declaratiile nu trebuie sa -ti strarneasca orgoliul si nici sa te bage in ceata. o simpla declaratie nu inseamna in definitiv mare lucru. numa bine!

| cyupaku a răspuns:

Poate vrea banii tai?