| Choasmakerangel a întrebat:

Voua de ce va este teama? Mie mi s-ar parea naspa ca atunci cand mor sa fiu in moarte clinica si sa ma trezesc dupa ce am fost ingropat sau daca o sa fiu incinerat sa ma trezesc fix in momentul in care sunt bagat in cuptor

11 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

In momentul in care mori ca sa fii ingropat sau incinerat trebuie ca doctorii sa confirme faptul ca esti mort si nu in moarte clinica din cauza faptului ca unele persoane au fost ingropate fiind in moarte clinica.

| danay72 a răspuns:

Când ești mort, nu te mai trezești.Concentrează-te asupra lucrurilor pozitive și evita sa citești sau sa te uiți la TV la astfel de emisiuni, pentru ca îți fac mai mult rău.

| Choasmakerangel explică (pentru danay72):

Nu ma uit, dar pur si simplu am auzit ca au fost cazuri, de unde stiu ca nu exista sansa sa mi se intample si mierolling on the floor))))

| danay72 a răspuns (pentru Choasmakerangel):

Dacă te îngrijorezi oricum nu rezolvi nimic. Deci mai bine bucura-te de ce poți face cat trăiești.

| WaterDrop a răspuns:

Paii, putem spune doar una sau mai multe?

- imi este teama sa nu ma sufoc cu verdeturile din ciorba
- imi este teama ca voi intalni o persoana atat de proasta incat voi suferi un atac cerebral doar ascultand`o
- imi este teama sa nu se rupa prezervativul pentru ca au marit pensiile alimentare
- imi este teama ca gropile din asfalt vor depasi numarul populatiei si ne vor cuceri eventual

| Alexandr1457Antonia a răspuns:

Nu te mai gândi la asa ceva nu ai cum sa intri in moarte clinica si sa te îngroape cand esti mort abia atunci te îngroapă. Traiesteti viata si nu te mai gândi la asa ceva Dumnezeu are grija de totii

| Choasmakerangel explică (pentru Alexandr1457Antonia):

De totii, mai putin de copiii care mor de foame si care sunt omorati

| Alexandr1457Antonia a răspuns:

Nu este adevarat dumnezeu are grija de ei cine esti sa il judeci pe Dumnezeu

| Nemessys a răspuns (pentru Alexandr1457Antonia):

Da... asa este. Cine este el sa-l judece pe Dumnezeu rolling on the floor)))?
Mor cand va vad pe voi, astia, care nu aveti nici cea mai mica indoiala ca exista dumnezeu... :/ Ai tu dovezi ca exista dumnezeu? :/ Totul este o mare prostie, religia este o forma de manipulare asupra oamenilor de a fi mai buni in viata. De a trai toata viata cu teama ca se vor duce in iad daca nu fac lucruri bune. Eu zic ca e mult mai bine sa fii liber si sa iti traiesti viata decat sa stai zi de zi in genunghi, sa te rogi la nimic, chiar daca nu o sa primesti nimic si sa mai stai cu acea teama. Si aparet cu,,frica" asta, tot raul predomina. Daca exista dumnezeu, nu erau oameni care mureau de foame, nu erau crime, violuri etc. Cica,,el are grija de toti". Da de unde? Unul care se roaga zi de zi, nu are o viata mai buna decat unul care nu se roaga. Unii oameni sunt milionari, chiar miliardari si eu nu cred ca se roaga. :/ Si cand vezi un om sarac pe strada care el crede in dumnezeu si inca mai spera la o viata buna, ei bine, surpriza, nu primeste nimic.

Este prea multa manipulare cu religia asta. Gandeste-te si tu putin logic, cand imi citesti asa. Pune-ti si tu intrebari. Chiar daca probabil nici nu ai citit pana aici un mesaj scris de,, omul diavolului". Si iti zic un mic sfat. Ai dreptul sa gandesti. Nu cred ca ti-ai pus niciodata intrebarea daca exista sau nu si nici macar nu te-ai documentat, nici macar nu ai cautat un raspuns... Tu te-ai invatat de mica cu,, dumnezeu" si ai crescut cu gandul asta. Deoarece atunci cand esti mica, esti usor de manipulat.

Daca nu gasesti raspunsul la intrebarea,, cine ne-a creat pe noi", asta nu inseamna ca trebuie sa bage lumea diferite ipoteze. Dumnezeu este una dintre variantele raspunsului, dar aparent chiar daca nu aveti nicio dovada, este singura si aparent,, cea reala"

Cum a fost facut omul?
Dumnezeu
Cum a fost creat sistemul solar?
Dumnezeu...
Pentru mine, asta-i raspunsul prostului. Sincer, numai prostii raspund asa pentru ca nu stiu adevaratul raspuns.

Acuma probabil ca o sa imi bagi romane despre minunile pe care le-a facut Iisus, dar putin imi pasa. :/ Din moment ce nu ai nicio dovada, nu cred ca e nevoie de asa ceva sau sa te iei de opinia mea.
Daca mai si zici ca extraterestii nu exista, esti culmea... Nu exista extraterestii dar exista dumnezeu, nu? Ce insteata esti.
Si stinta macar are dovezi si se aseamana foarte bine cu ceea ce vedem noi astazi. Dar religia nu.

O zi buna!

| Choasmakerangel explică (pentru Nemessys):

N-are rost sa ne luam acum la cearta, asta e ...fiecare alege sa creada ce vrea el, eu aleg sa nu cred pentru ca nu mi se pare logic cel putin si pe langa faptul ca nu mi se pare logic, bonus nu exista nici dovezi. Oricum nu cred ca se va termina chestia cu religia prea curand sau niciodata din pacate

| Alexandr1457Antonia a răspuns (pentru Nemessys):

Eu cred in dumnezeu nu ma manipulat nimeni, cand am nevoie de ajutorul lui el ma ajută dar sigur, ce sa crezi tu crezi in diavol bravo tie. In lumea asta trăiesti bine dar dupa. Nu vreau sa imi bat capul cu unul ca tine fara pic de religie si cultura. Treaba ta tu ai de pierdut nu Eu. Crezi in diavol de fapt diavolul e in, tine te manipulează esti o papusa manipulată de diavol. Tu vei vedea cand vei muri, la judecata de apoi si cu asta am spus tot nu am chef sa ma cert cu unul ca tine.