| AlexDorinel a întrebat:

Vouă vă e rusine de parinti? De exemplu cand vreti ceva, va e rusine?

Mie unu imi e si mi-a spus toata lumea ca sunt parintii mei si ca nu trebuie sa-mi fie rușine de parinti.Mie imi era frica de parinti si cand eram mic si voiam o jucarie.

Ideea e ca vreau ceva si mi-e rusine maximă.Ma ofticam pe un coleg ca lui ii ia ce vreau si eu.Si l- am intrebat: mie de ce nu-mi ia?
Si mi-a zis ca eu nici nu am de unde sa stiu de ce nu-mi ia, daca eu nici nu i-am spus mamei/tata.

7 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Sunt mandru de parintii mei orice s-ar intampla.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, parintii nu pot ghicii cam ce ai vrea tu sa ti se cumpere.
Asadar, intrebarea ta nu face sens.
Probabil cand vei mai creste, vei intelege ca, trebuie sa deschizi gura si sa rostesti rugamintea/cererea, ca sa fii auzit si sa ti se cumpere ce-ti doresti.
Aici nu-i vorba de rusine ci de exprimarea verbala, care la tine nu exista fata de parinti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

și mie mi-ar fi rușine să le cer niște aiureli

| Alexandru250201 a răspuns:

Stiu bro cum e ca asa sunt si eu cun tata la unele lucruri din cauza ca, cand eram mic nu prea socializam cu el

| Jouliete a răspuns:

Roaga-ti frumos parintii si promitele ca vei face ceva pentru ei sau ca vei invata daca iti ia si sa nu iti fie rusine sa le spui fiindca daca nu ei nu au de unde sa stie ce iti doresti tu, si gandeste-te ca daca le spui nu ai ce pierde.

| SupMates a răspuns:

Adevarul fiind spus ca si mie imi e rusine sa le cer bani parintilor si o fac doar daca e 100% nevoie.
Urasc gandul ca cineva imi da ceva sau ma ajuta cu ceva. (De asemenea tata imi striga daca imi da ceva)

| Sbarcea_Pavel_1998 a răspuns:

Buna, si mie mi-era rusine si teama de parintii mei (teama ca se vor supara din cauza cererilor mele sau ca se vor necaji ca nu-si permit sa-mi ofere ce-mi doresc eu) si inca imi mai este cateodata. Dar trebuie sa-ti invingi teama si sa mergi la ei, mai intai la mama ta daca este mai blanda decat tatal tau si sa-i spui ca-ti doresti acel lucru. De multe ori parintii nu stiu cat costa acel lucru pe care ti-l doresti tu si nici de ce vrei atat de mult ca sa-l ai. Deci va trebui sa fii pregatit cu aceste informatii. Apoi alternative sunt in ziua de astazi la lucrurile noi (poti sa cumperi foarte multe obiecte la mana a doua sau la promotii sau reduse in magazine pentru ca-s dezambalate sau un pic zgariate, etc.). Vorbeste cu blandete si da toate detaliile cerute de parintii tai si vei afla daca ei isi permit sa-ti cumpere lucrul respectiv. Succes!