| grimalkiny a întrebat:

Vreau sa fac o petrecere in pijamale (o sa vina vreo 4 fete), Dar nu stiu ce "jocuri" sa fac. Idei?

3 răspunsuri:
| DarkJoice a răspuns:

Daca sunteti prietene apropiate, ati putea juca Eu niciodata.

| Pierce_Khaterine_1997 a răspuns:

Ati putea juca : sticluta, adevar si provocare, flori-fete-baieti, nu te supara frate, monopoly, Ati putea sa jucati ceva de genu "shopingul pasiunea mea" adica sa va dati o tema de exemplu "vara" si sa va imbracati pe tema asta. Ati putea juca ghiceste personajul.Si pe la sfarsit puteti sa va uitati la un film : Frozen (Disney); The Rise of The Guardians (Dreamworks); The Oz The Powerful; TED; Friends with benefits. Si multe altele. Sper ca te-am ajutat happy :*

| R_Ada_Ade_1996 a răspuns:

Pai...depinde ce varste aveti dar eu spun ca aceste jocuri merg la mai multe categorii de varste big grin : Adevar si Provocare (clasic), Jocul cu post-it
Cred ca nu asta e numele exact, dar pentru ca nu-l stiu, merge si asa. Nu conteaza numarul de jucatori, cu cat mai multi, cu atat mai bine. Fiecare jucator isi alege un personaj celebru si ii scrie numele pe un post-it pe care il lipeste pe fruntea vecinului din dreapta. Jocul incepe dupa ce toti au cate un post-it lipit. Fiecare jucator trebuie sa-si ghiceasca personajul, punandu-le intrebari celorlalti. Se raspunde numai cu "da" si "nu". Atata timp cat raspunsul e "da", jucatorul mai are voie sa puna intrebari. La primul "nu", vine randul urmatorului jucator. Castiga cine descopera primul personajul lui. Sau se joaca pana ramane o singura persoana care nu a ghicit, Mima
Minim 3 jucatori. Fiecare jucator scrie pe o hartie un nume de film, o expresie, un personaj celebru, sau pur si simplu un cuvant oarecare. Biletelele se amesteca. Primul jucator extrage un biletel si va trebui sa mimeze si sa-i faca pe ceilalti sa ghiceasca. Nu e voie sa se vorbeasca. Se pot stabili insa unele semne de la inceput. Se poate juca si pe perechi, Da si Nu Regula jocului: jucatorii nu trebuie sa pronunte "da" sau "nu". Orice alte cuvinte sunt permise. Se poate stabili un timp, spre exemplu un minut, in care sa nu se pronunte cuvintele interzise. Se alege un jucator care da raspunsul si altul care ii pune intrebari. Exemplu: "nu-i asa ca te cheama Andrei?". Cine pierde poate primi porunci sau se poate calcula un punctaj, Psihologul
Jocul ăsta necesită puţin mai multă atenţie iar pe cel pe care l-aţi/i-aţi ales "psiholog" trebuie să-l ducă puţin capul ca să nu vă plictisiţi până îşi găseşte întrebările.
Jocul ăsta are două feluri de reguli:
a)regulile pe care le ştie toată lumea şi care se vor respecta la fiecare tură adică:
psihologul poate întreba pe cine ce vrea
se răspunde numai cu da şi nu
toată lumea trebuie să spună adevărul
când cineva dă un răspuns greşit altcineva(care ştie că răspunsul dat e greşit) strigă "psihologul!" şi pacienţii îşi schimbă locurile pe scaun big grin, 3 lucruri
Un joc simplu, foarte fain care poate menţine atmosfera "încinsă" o noapte întreagă într-un cort în vârful muntelui (şi asta vă spun din propria experienţă). Regulile sunt simple: fiecare, când îi vine rândul, spune trei lucruri cât mai ciudate despre el... două adevărate şi unul fals iar ceilalţi trebuie să se prindă care dintre cele trei lucruri este cel fals. E interesant cum afli lucruri noi şi ciudate despre ceilalţi, totodată dându-ţi seama şi cât de mult vă cunoaşteţi, Joaca de-a Dj-ul
Ţin minte că ne-am jucat de revelion şi am cântat până am răguşit. Fiecare participant se aşează pe câte un scaun (scaunele să fie aşezaze în linie dreaptă) şi îşi alege o melodie. Cineva stă în spatele lor şi joacă rolul de DJ... adică pune mâna pe cap cuiva şi acel cineva începe să cânte melodia pe care a ales-o şi când DJ-ul îi ia mâna de pe cap se opreşte iar data viitoare când va avea mâna pe cap va continua de unde a rămas, între timp DJ-ul pune să cânte pe altcineva, astfel "mixând" melodiile şi ieşind cele mai ciudate şi uneori amuzante versuri. Cam atat stiu big grin big grin big grin big grin Sper ca te-am ajutat!winkingwinking