| anonimus1485 a întrebat:

Vreau sa imi fac un iubit.Sunt destul de timida si nu am multi prieteni.Sunt la un liceu destul de bun si primesc o educatie buna.
Ideea este ca de cand eram mica le-am spus surorilor mele si parintilor ca eu nu vreau un iubit la liceu si asa mai departe.Si acum ca am crescut nu stiu cum sa ies din categoria in care m-am plasat cu ani in urma in ochii parintilor mei dar si surorilor mele.Doar ideea de a le marturisi ca as avea un iubit pare de-a dreptul infioratoare.Dar oricum acest gand pare improbabil intrucat mi se pare ca nu am nicio sansa sa imi fac un iubit pentru ca abilitatile mele sociale sunt minime,nu stiu cum sa atrag atentia unui baiat si in prezent nu plac pe cineva anume.
Cu toate acestea,as vrea sa imi fac un iubit, in special acum ca vine vara si nu mai sunt ocupata cu scoala, pentru ca sa am si eu o astfel de experienta de liceu.
Aveti vreun sfat?

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ai fi mai fericita dacă te-ai ruga zilnic lui Dumnezeu ca la timpul pe care El îl considera potrivit sa aducă în viata ta persoana care El știe ca ar fi potrivita pentru a te căsători cu ea. Nu e mare eroism sa ai un iubit, sa te desparti, sa suferi, sa îți para rău. Și eu sunt untroverta și ma consideram în adulescenta fără abilități sociale, îmi era extrem de greu sa am conversații cu persoane puțin cunoscute, mai ales dacă le și admiram. Dar asa a creat Dumnezeu oamenii, sa ne simțim atrași de cei diferiți de noi. A fost o mare usurarevcand soțul meu pe vremea când eram prieteni mi-a spus ca tocmai faptul ca eram mai interiorizat, mai tăcută i-a plăcut la mine, nu i-ar fi plăcut o nevasta care sa vorbească la fel de mult ca el.

| dullcat a răspuns:

Buna.Stai linistita, caci parintii si sora ta sunt perfect constienti de schimbarea deciziei tale si fara sa le-o comunici. laughing Trebuie sa fii prea ignorant ca parinte sa nu iti dai seama ca in adolescenta hormonii o iau razna si devii cat se poate de atras de sexul opus.

Cauta-ti un grup de prieteni cu interese comune, in felul asta ai mai mari sanse sa intalnesti pe cineva decat daca astepti sa ti se iveasca ocazia.In ce clasa esti acum?

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Relații în adolescenta nu țin, poate prea puține.
Pentru ca băieții sunt imaturi în perioada aia și vor doar distracție, fără să își dorească ceva serios.
Părinții tăi sunt conștienți de faptul ca erai mica și surorile tale la fel, asa ca, doar nu poți rămâne cu aceasta frica toată viata, ai putea face o gluma despre asta ( dacă ai o relație deschisa cu parintii) și vezi ce reacție au.
Îți poți face și dacă ești introvertita sau cum te ai descris, este destul de simplu sa saluți și sa întrebi pe parcurs " ce faci? ", lucruri despre el etc.
Persoana potrivita apare la timpul potrivit și nu grăbii asta.
Și nu trebuie sa ai o relație doar pentru ca asta vezi peste tot la persoanele de vârsta ta, ca ai tot timpul din lume și pentru relații, etc.

| VoidEternal a răspuns (pentru Alexia999997777777777777):

"Pentru ca băieții sunt imaturi în perioada aia și vor doar distracție, fără să își dorească ceva serios."

Iar fetele își caută direct mire de la 15 ani sau cum?

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru VoidEternal):

Fetele vor ceva serios în perioada aia, e normal sa ai și vise despre cum sa ramai cu persoana aia toată viata, chiar dacă nu se întâmplă așa.
Băieții în perioada aia, câți vor relație?
Azi cu una, mâine cu alta, e la moda, mai ales în ziua de azi.
Exista și excepții, pentru ambele cazuri prezentate.

| VoidEternal a răspuns (pentru Alexia999997777777777777):

In era curenta nu cred că mai speră (sau vrea) nicio fata să rămâna cu un singur băiat toată viața. Relație, as zice că vor multi, și băieți și fete, doar că nu pe viață din adolescență.

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru VoidEternal):

Fetele vor ceva mai serios în adolescenta, nu neapărat ca o sa și ajungă cu acel băiat la o căsătorie, etc.
În schimb băieții sunt mai imaturi, se maturizează mai greu comparativ cu o fata, de aia și vor mai multe, unii nici pe fete nu se axeaza de atunci, ci pe jocuri, sport, ieșiri cu prietenii ( și e normal), alte detalii despre diferențele de genul le poți găsii și pe internet.
E normal în adolescenta sa sperii la ceva serios când asta vezi în filme, seriale, carti, este perfect normal să speri la o persoana de genul, chiar dacă realitate este alta.

| TdrAnne a răspuns:

Asa ziceam si eulaughing))