| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să îmi schimb rasa. Anul trecut eram ortodoxa, dar m-am plictisit de asta şi acum aş vrea să fiu chineza sau rusa. Aveţi idee cum se schimbă rasa?

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Rasa" NU se schimba, cu ea te nasti si tu cu aceeasi mori ( fiind in genele tale, mostenite de la parinti).
Dar se pot schimba: religia, sexul, hainele, incaltamintea samd.

| Andreeush a răspuns:

Nu se poate așa ceva.

| Theo94 a răspuns:

Troll.

| tzionut a răspuns:

Deci sa intelex. Anul trecut aveai religia ortodoxa, dar te-ai pictisit si acum vrei sa ai cetatenia chineza sau rusa. Rasa nu se schimba, sexul da. Cred ca ar trebui sa ceri un transplant cu un cap de bovina.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru tzionut):

Nici sexul nu se schimba stai tu linistit. Cine se naste cu cromozomii XX sau XY asa va ramane toata viata. Orice operatia asa zisa de "schimbare de sex" nu e altceva decat maltratarea si intentionata mutilare a organelox sexuale. Aceasta practica a fost cat se poate de extinsa in societatile barbare si primitive dar vad ca a revenit cu acelasi avant primitiv si barbar in ziua de astazi

| Tina12345 a răspuns (pentru tzionut):

rolling on the floor

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tina12345):

Draga tina12345, tu confunzi rasa cu papusile.
Eu spun sa ramai la papusi, daca tot esti atat de micuta si nu poti face diferenta intre anumite categorii sociale, rase sau religii, macar pana mai cresti.

| Violleta2022 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

De fapt, sexul se poate schimba daca:
- esti hermafrodit (nascut cu ambele sexe)si parintii tai au ales un anume sex si tu, cand esti mare vrei sa alegi celalalt sex.
Sunt tari care au creat si adoptat (chiar oficial) in certificatul de nastere, buletin si pasaport, o a treia rubrica cu sexul: "femeiesc, barbatesc si neutru", special ca hermafrodiți sa poata folosii "neutru".
- se mai poate schimba sexul daca esti baiat si doresti taierea penisului si formarea vaginului.
Sunt cazuri putine de acest fel, dar sunt, ele exista, unde se iau hormoni femeiesti ani de zile, apoi se purcede la operatia de eliminare a penisului si ulterior la constructia vaginului.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Violleta2022):

Exact asta ziceam...
Nu iti poti schimba sexul. Nu exista "constructie a vaginului". Ce se construieste acolo nu e un vagin ci o gluma nesarata la adresa corpului uman care de cele mai multe ori se infecteaza.
Asta se numeste mutilarea organelor genitale si atat.
Nici hormonii nu iti schimba sexul ci iti modifica dezvoltarea normala a corpului si te fac o abominatie bolnava si dependenta de medicamente si chimicale.
Orice hormoni ai lua si oricum ti-ai mutila organele genitale nu iti poti schimba sexul care e dat de cromozomi.
Despre hermafroditi nu are rost sa vorbim fiindca alea sunt cazuri speciale.

| Violleta2022 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu are importanta ca tu-l consideri "gluma nesarata", dar medical poarta termenul de vagin si procedura este clara.
Multilare este pentru unii, care nu inteleg cat de multa avansat medicina, pentru altii este constructia unui organ nou, care functioneaza si-i satisface.
iar despre hermafroditi avem de ce sa vorbim, tocmai pentru ca sunt nascuti cu ambele organe genitale si foarte usor pot elimina un organ, folosindu-l pe al doilea, mai ales ca sunt destul de multi in lume.
Statisticile spun ca sunt la fiecare 1500 de nasteri, se naste 1 hermafrodit! In Romania sunt in jur de 12.000 de hermafroditi.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu neg ca procedura este clara si ca medicii au proprii lor termeni. In schimb rezultatul este o abominatie. Nu vorbesc din pix si din pareri personale. Am citit serios si m-am interesat despre operatiile de schimbare de sex. Foarte multi oameni care au trecut prin trauma acestor operatii spun ca sunt profund dezamagiti fiindca se asteptau sa se intample o minune, dar minunile nu se intampla. In schimb ce s-a intamplat au fost infectii, scurgeri de puroi si de sange, caricaturi nenorocite pe post de organe genitale si asa mai departe.
Nu pricep de ce oamenii aleg sa se deziluzioneze in loc sa se intereseze mai mult pe subiect. Nu degeaba exista internetul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu cred ca-i cazul sa scriem aici despre reusita operatiilor sau ce reprezinta ele pentru tine, ci de faptul ca aceste operatii de schimbare de sex exista!
Eu personal am vazut un documentar medical, facut in Tailanda, unde sunt multi barbati care chiar ajung sa-si schimbe sexul si sa-si faca vagine si implanturi mamare, sau sa le creasca sani.
Fusesem cu cateva luni inainte in concediu in Tailanda si am fost la un spectacol muzical cu talente locale, unde am aflat la sfarsit de spectacol ca toti erau trans-sexuali si m-a socat, fiindca cel putin jumatate din ei aratau a fii fete foarte-foarte frumoase.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu am zis niciodata ce reprzinta pentru mine. Domnisoara cred ca nu m-ati inteles. Nu e vorba de ce reprezinta pentru mine ci e vorba de ce sunt ele in realitate.
Intereseaza-te ca de aia ai acces la internet. Ignoranta si lipsa de educatie nu mai e o scuza.
Sexul e determinat de cromozomi. Daca ai XY atunci esti barbat. Poti tu sa ai cati hormoni si vaginuri false vrei tu, ADN-ul nu minte. Doar ADN-ul poate sa-ti spuna cine esti in realitate si asta e un adevar biologic, medical.

| Violleta2022 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu sunt copil, sunt adult trecut demult de prima tinerete cu destula experienta de viata si destule cunsotinte medicale.
Faptul ca tu nu accepti ca exista hermafroditi cu un set de cromozomi extra este problema ta, dar ei sunt realitate si sunt destul de multi printre noi.
Eu nu vorbesc de cei care isi fac modificare de sex la alegere ci de cei care se nasc cu ambele organe sexuale, functionale, sau cazuri separate, unul predominant si unul mai putin functional.
Uita-te la statistici ca sa intelegi asta si uita-te la poze cu hermafroditi umani, ca sa vezi pe real cum unii au ambele sexe la fel de dezvoltate si functionale.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu nu vorbeam de hermafroditi fiindca stiu ca exista. Eu vorbeam de transgenderi, cei care se nasc barbati sau femei in toata regula si vor sa tranzitioneze.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Asta este "evoluția".
Biblia spune ca ce este a mai fost si va mai fi.

| tzionut a răspuns:

Domni si doamne, ca sa evitam pe viitor discutii inutile despre transplantul sexual. Eu am facut exact ce a facut si cel care a postat intrebarea. Nu sexul trebuie schimbat ci doar țeasta.

| DoctorDark a răspuns:

Eu recomand să ți-o schimbi într-un bichon maltez sau ceva... Nu prea e mișto ideea cu chineza sau rusa, te plictisești repede.