| estiunscump a întrebat:

Vreau sa ma destainui in fata voastra, intr-un anumit fel.Ce sunt prietenii? De ce e nevoie sa avem prieteni? Nu am inteles niciodata acest lucru.Eu consider ca, cuvantul "prieten" nu exista, oricat de mult ti-ai dori sa crezi acest lucru.Cateodata iti dai seama ca esti tradat de perosanele dragi si ma refer strict la cei care au acelasi sange ca al tau.Prietenii te mint, pentru ca sa le fie lor bine.Nu ma refer acum la prieteni, ci la perosanele din jurul meu, de la scoala(colegii mei si colegele mele). Fetele nu invata si mereu se dau bine pe langa mine pentru a copia o tema sau chiar mai multe.Ele isi petrec timpul cu baitei si nu le mai ajunge pentru scoala.Se machiaza au fite si vorbesc toata ziua numai de baieti.Baietii tanjesc mereu dupa imbratisari si dupa saruturi, doar pentru ca ei sa fie impliniti si pentru a sti ca au trait acel moment din plin.Se uita dupa mai multe fete si mereu ma gandesc la aceeasi vorba inteleapta :"cine fuge dupa doi iepuri, nu prinde nici unul". Fetele observa mereu ca se uita dupa mai multe fete si ca vor sa obtina acele momente trande si pline de satisfactie de la oricare dintre ele, doar sa existe.Adica nu stiu daca toate fetele observa, dar eu una am observa de mult asta.Eu stiu ca daca iti place de o fata iti place nu doar de ea ca aspect fizic, ci si ca suflet, mai laes pe interior.Ei nu realizeaza.De ce oare baietii sunt atat de... nici nu stiu cum sa le zic, sincer.Le-as putea spune egoisti si indiferenti fata de soarta lor nevrand sa fie curati pana atunci cand isi vor gasi persoana cu care sa intemeieze o familie si sa-l iubeasca pe Dumnezeu asa cum se cuvine.Referitor la subiectul de la care am pornit aceasta "mica neposibilitate de a afla", voi ce parere aveti despre lucrurile acestea? Voi aveti prieteni? Sincer, eu prefer sa stau undeva singura decat sa ies "cu fetele".Au niste intrebari care te iau mereu prin surbrindere, nu se gandesc inainte :"Oare e bine sa intreb asa ceva?", nu.Ele te intreaba de viata sentimentala, de lucruri stanjenitoare.Nu mi-as permite sa pun asemenea intrebari nici mamei mele, cu care ma inteleg destul de bine, nici surorii mele daca as fi avut una.Eu nu am incredere nici intr-un caine, te gandesti ca e animal si te poate lua prin surprindere oricand, muscandu-te sau facandu-ti ceva rau. Oamenii sunt si mai rai si mereu invidiosi.Chiar si eu am simtit odata in inima mea cum incolteste putina invidie, dar nu stiu de ce.Eu de obicei nu vreau sa fiu asa si nici nu sunt.Mereu cand iau o nota mare si ma uit in jur toti sunt posomorati si imi mai spun(fetele, ca pe baieti nu-i prea intereseaza acest domeniu):"Bravo!", "Felicitari!".Am invatat sa recunosc invidia depe fata oamenilor. Oare putem avea un prieten adevarat si loial? De unde sa-l luam? Eu de exemplu nu am putut sa spun micile sau marile mele secrete unei fete pe care o consideram prietena mea.Ea imi zicea multe, dar eu pastram distanta, cum s-ar zice.Am mai avut inca una, o vecina de-a mea cu doi ani mai mica.Ea e mai "neincoltita" decat mine. Uitati cum s-a intamplat:Ma intelegeam destul de bine cu ea si vorbeam chiar si de baieti cu ea si ea imi zicea ca X ma place, ca Y ma place si ca Z am place.Ok. Poate ca intr-adevar ma plac.Eram oarecum satisfacuta prin aceste vorbe ale ei pentru ca mie imi placea de X, dar nu vroiam sa ii zic asta.De fapt eu niciodata in viata mea nu am spus cuiva pe cine plac, doar ei atunci can am avut primul iubit.De atunci incoace mereu imi spune despre el ca e urat, dar stiu ca ii placea si ei la vremea respectiva de el.Imi reprosa intr-un fel.Nu imi pasa.Imi placea ca imi zicea de X si ma facea fericita pe interior.Nu i-am zis nimic pentru ca o cunoasteam acum.Imi zicea cum ne visa sarutandu-ne si chestii de astea.Nu eram sigura daca el ma place sau nu.El e un baiat care nu arata ce simte la fel ca ceilalti, desi imi dadeam seama incetul cu incetul ca el ma placea dupa cum se uita.El are alta religie(penticostala).Eu sunt ortodoxa.Imi placea sa cred ca si el ma place.Totul a fost roz pana intr-o zi cand am mers la biserica.Ea a venit mai tarziu, eu eram afara pentru ca era cald inauntru.Ne-am salutat si am mai vorbit putin, dupa care ea intra in biserica, putin morocanoasa.Ce o fi apucat-o? Nu imi prea pasa, e viata ei si pe ea o priveste.Cand am mai iesit o data afara am iesit cu colega mea de banca.Ea a iesit dupa noi cu verisoara ei mai mare decat noi(de 17 ani). Sincera sa fiu nu am prea bagat-o in seama pentru ca ma cam enerva verisoara ei, de maidemult.Mi-am zis:"De ce sa vorbesc cu ea? Ce va zice versioara ei? Va crede ca ma bag in seama".Am stat cu colega aceasta a mea, care imi este si prietena.Nu i-am dat importanta vecinei mele.Eu o ajutam pe colega mea cu esarfa sa si-o aranjeze si radeam pentru ca nu i se aseza bine.Ele probabil credeam ca radem de ele, dar era cu totul vorba despre altceva.In fine.Am mers pana la ea spre seara, avand in vedere ca era Craciunul.Nu era acasa.Era verisoara sa si se comporta cam nasol.Ma intreba daca nu am sunat-o inainte sa o vizitez, iar eu ii spuneam ca am sunat-o si nu a raspuns.Chiar asa a fost, am sunat-o de trei ori, sincer.A zis ca e dusa cu prietenele ei la plimare si cu o alta verisoara a iei. Apoi imi punea intrebari referitoare la colega mea:"Cine e ea? Unde locuieste? Cum ma inteleg cu ea? Cu cine te intelg mai bine cu ea sau cu verisoara mea?". Erau multe intrebari si i-am raspuns cu calm.I-am zis ca ma inteleg la fel de bine cu amandoua.Pana la urma am plecat, putin trista ca nu m-a invitat si pe mine cu ea.Nu imi pasa! Putea face ce vroia si fara mine.M-am intors acasa, iar dupa vreo doua zile imi trimite bilet prin sora ei si zice ca era suparata pe mine pentru ca nu am vorbit cu ea cand am iesit afar din biserica si ca verisoara ei ii tot spunea ca nu sunt o prietena adevarata, si ca nu trebuie sa vorbeasca cu mine si alte chestii.A zis ca a fost suparata pe mine, dar acum i-a trecut.Ne-am intalnit atunci seara si am discutat.Mi s-a parut foarte nedreapta fata de mine.Era la fel ca celeleate persoane, chiar daca eu aveam incredere in ea.Ce parerea aveti despre ea? Am hotarat sa nu mai merg la ea.Ea m-a mai sunat si ma tot intreba de ce nu mai merg pe la ea si ii ziceam ca nu am ce face. Oricum i-am zis ca ea poate veni la mine cad vrea.A zis ca vine, dar nu a mai venit.M-am hotarat de pe data de 25 decembrie sa nu mai merg pe la ea.Sunt suparata ca a procedat astfel. Oare cum pot sa mai vorbesc cu ea despre X? Cum sa ascund adevarul? Eu nu vreau sa se simta "singura", si ii mai zic si eu de un baiat, ca sa fim chit oarecum. Oricum daca eu ma reimprietenesc cu ea nu o sa mai fie la fel.Nu o sa0i mai pomenesc de el.In legatura cu X, ce spuneti? Ce ar trebui sa fac? Eu chiar consider ca e un tip cu care ai ce discuta, noi fiind un fel de prieteni, doar salutandu-ne.Cred ca poate fi chiar alesul meu.Stiu sigur ca nu a mai avut alte relatii si nici nu s-a sarutat cu nimeni, sunt sigura.Am scris cam mult, stiu, dar intrebarile mele sunt mult mai multe si am mult mai multe de zis, dar iar ma inchid in mine.As vrea sa-mi gasesc si eu o prietena virtuala cu care sa vorbesc pe messenger daca se poate si as vrea sa imi raspundeti la intrebari si sa va deschideti sufletul fata de mine, cum am facut-o eu.Nu vreau sa credeti ca sunt intrata intr-o depresie sau in vreo alta boala.Am doar 14 ani si 9 luni si consider ca sunt realista.Cum mi-as putea rezolva toate aceste probleme? Oare e bine sa nu imi fac prieteni? Sunt sigura ca voi suferi, la fel cum am suferit si pana acum din cauza prietenilor.Am avut chiar si un "iubit" excroc la 14 ani, care m-a lasat cu rani adanci in suflet din cauza sarutului pe care i l-am dat, pentru ca m-a rugat mult sa il sarut.Am fost naiva si imi pare rau.As fi vrut ca la casatorie sa fiu curata fata de sotul meu.Dar in fiecare zi imi pare ca degeaba "indur" aceste lucruri pentru ca nu voi gasi pe cineva la fel de curat... si imi pare foarte rau.Nu vreau sa fiu laudaroasa sau cum vreti voi sa spuneti, dar eu ma consider o fata destul de frumoasa si multi baieti vor sa fie intr-o relatie cu mine.Dar nu, nu o sa fiu ceea ce ei vor sa fiu.Nu vreau sa ma foloseasca in scopuri din care ei sa fie multumiti, iar mie sa imi para rau.NU! Spuneti-mi si mie cate ceva din viata voastra, orice. Vreau cat mai multe sfaturi.Sa nu va para greu de scris ceea ce aveti de scris, o sa va simtiti mult mai bine dupa aceea.Va doresc mult noroc in viata si multa, multa sanatate! La multi ani!

Răspuns Câştigător
| memento a răspuns:

Buna. Imi place cum gandesti. Prieteni? Nu stiu ce sa spun, parerea mea ar fi ca PRIETENI e mult spus putem sa ii numim persoane apropiate noua cu care avem lucruri in comun si ne place sa relationam. Ai spus oarecum lucrurilor pe nume, asa e lumea acum. Probabil, adica mai mult ca sigur de vina ar fi si anturajul care fac ca persoanele "bune" sa devina si ele ca ceilalti. Daca X fumeaza, sa fumez si eu altfel nu voi mai face parte din "grupul lui", asta e un exemplu banal pe care il intalnesti mai mereu. Oamenilor le place sa ii vada pe cei din jurul lor suferind, probabil e mult spus, le place sa ii vada cum au "o problema". O sa dau un exemplu banal pe care sunt sigur ca l-ai intalnit: la scoala iei o nota mare, prietenul o nota mica, cu siguranta daca in clasa voastra exista "o concurenta", "prietenul" o sa fie putin invidios as spune, iar in cazul in care tu iei nota mica poate iti spune o vorba buna, de multe ori de suprafata, dar el e bucuros ca uite lui ii iese media mai mare. Probabil si eu sunt putin subiectiv, vad lumea cu alti ochi pentru ca am dat de cateva persoane care mi-au dovedit asta, probabil sunt putin cam dur, nu stiu, dar imi fac o impresie despre o persoana dupa mai mult timp, nu dupa 2 vorbe care nu fac niciun ban. Probabil am deviat un pic de la subiect si imi cer scuze. Ai grija de tine si implicit de cei pe care ii ai in jurul tau. Din cate vad ai vrea un iubit sincer si unic daca pot spune asa, as vrea sa cred ca se poate desi viata de zi cu zi imi arata contratiul(daca iti place de cineva analizeaza-l, gandeste-te pentru ca de multe ori prin ochii unui indragostit totul e FRUMOS, incearca sa nu pui la suflet foarte repede, il ai exemplu pe primul tau prieten/iubit, e greu sa fii atat de puternica, dar trebuie). Sa vorbesti cu o persoana straina poate fi un avantaj, pentru ca nu te judeca, poate sa te asculte, poate iti da si un sfat...ai grija de tine. Mult noroc!

| estiunscump explică (pentru memento):

Buna.Si mie imi place cum gandesti si chiar e asevarata chestia aceea cu nota mai mare.As vrea sa mai putem vorbi, chiar as dori!

14 răspunsuri:
| Aleqa a răspuns:

M-au luat ochii la cat am citit, dar daca vrei sa ai o prietena de incredere, trimite-mi un mesaj cu idul tau, si discutam despre orice subiect oricand vrei, despre oricine vrei.

| estiunscump explică (pentru Aleqa):

Nu iti pot trimite, din pacate, desi imi pari de treaba.Te rog trimite-mi tu un mesaj cu id-ul tau, te rog.

| Vvistula a răspuns:

Ai dreptate eu am multi prieteni insa nu am incredere in niciunul mai ales chestia sa spui secrete secretul daca il spui nu mai e secret oricum cum am zis am prieteni multi insa pe niciunul nu ma bazez si nici nu am incredere deoarece asa ceva ar fi o greseala imensa, da ai drepatate nu mai e ca altadata acum totul e schimbat cu fetele si baietii eu mereu am pus asta pe seamama varstei dar se pare ca nu este asa problema este din cauza societatii de astazi si timpului in care traim totul e schimabat copii cred ca totul li se cuvine ei se cred ca niste adulti insa uita ca sunt copiii si minte lor este necoapta si de aceea fac ceea ce fac ei, aproape toata clasa mea fumeaza de ce, pentru ca se cred inportanti si smecherii si apoi fetele si baietii mai si povestec ce au facut cu..., deci pot sa zic ca totul este o realitate corupta una in care nu merita sa traim eu unu nu suport acest lucru asa ca m-am adaptat nu i-am respns cum ai facut tu cu prietena ta ( da ok nici tunu ai respinso dar te-ai indepartat de ea mult fata de cum ai spus ca erai ) eu ii las pe toti sa zica ce vor aprobandui multi capata incredere in mine insa eu mi-am tiparit o lege aceea de a nu avea incredere in nimeni, si niciodata nu am avut decat intr-o singura persoana care s-a dovedit a nu fi de incredere, eu sunt baiat si am avut ca cel mai bun prieten o fata pana vara aceasta cand ne-am indepartat total doarece ea si-a gasit alta prietena care era si este bogata, faptul ca eram prieteni de la gradinita si acum sunt pe clasa a 9 iti dai seama, pentru mine acum celmai important lucru e sa nu am incredere in nimnei pentru ca apoi o sa se intample la fel.Prieteni sunt oamenii pe care tu ii cunosti si iti petreci timpul liber, asta nu inseamna ca trebuie sa ai incredere in ei. Chestia ca prietenii nu sunt adevarati si se dau sa copieze tema, eu nu o suport adica de cand ma stiu clsa a 5-9 toti m-au rugat sa le dau tema si apoi ca nu sunt prieten adevaart ca nu stiu ce... chestii din aste dar pe clasa a noua am intrebat o colea de ce ar trebui sa stai cu x in banca si ea a a zis pentru copiat tema si lucrari altfel eu nu as mai sta, iar colega ei de banca a confirmat acest lucru al randul ei.Da ai dreptate baietii tanjesc la fel si fetele acest lucru se aplica pentru marea majoritate insa sunt si persoane care gandesc altfel cum esti de exemplu nu spun ca eu nu im doresc sa fiu cu o fata impreuna dar eunu vreauc e vor alti. Dupa parerea mea nu cred ca exista un loc de unde sa luam un prieten loial nu exista decat prieteni si prieteni buni mai mult nu in care nu trebuie sa ai incredere. Povestea pe care ai scris-o este una des intalnit, persoane care nu sunt educate corespunzator si gandesc cu totul diferit de noi de aceea ne este greu sa avem "prieteni buni", eu ii tolerez pe toti si ma cobor la nivelul fiecaruia. Am spus ce am avut de spus chiar daca ar mai fi multe de spus si banuiesc ca si tu ai mai fi avut multe de spus si tocmai acum imi amintesc ca mai vreau sa spun ceva, ai dreptate nu te lasa folosita de baietii sisa stii ca e usor sa cazi in capcane celmai important e sa veda interiorul tau nu exteriorul si pentru acel lucru sa te aprecieze pentru mine acest luru este cel mai important. Scuze daca am facut greseli gramaticale dar cand scriu, scriu si nu ma mai opresc decat la sfarsit si nu ma mai uit peste.As mai avea multe de spus.

| estiunscump explică (pentru Vvistula):

Mi-ar placea sa fim prieteni, daca ai vrea.Mult succes!

| Vvistula a răspuns (pentru estiunscump):

Ok iti trimit mesaj

| Alexaaandraaa a răspuns:

Prietenii adevarati nu vor nimic de la tine, in afara faptului ca vor sa fie langa tine, sa se simta bine in prezenta ta.

Marea majoritate a oamenilor sunt egoisti si se ocupa numai de ei insisi. Mi s-a intamplat ca prieteni buni sa ma dezamageasca sincer insa nu mi-am schimbat atitudinea fata de ei. Ei si-au schimbat-o cu timpul...si asta fiindca au realizat ca nu ne mai potrivim in principii si gandire. Mi-am dat seama pur si simplu ca nu merita sa-mi fac rau singura pentru niste oameni care in fond, nu-mi merita prietenia.

O prietenie trebuie sa aiba o fundatie solida, altfel se pierde. Nu merita sa plang pentru prietenii care au fost constuite pe o fundatie de nisip, nu? Inseamna ca oamenii nu mi-au meritat prietenia si cu asta basta. Prietenia se testeaza in momentele grele si nu cand totul e roz.

Nu as putea niciodata sa renunt la principiile mele sau sa-mi incalc constiinta doar ca sa pastrez un prieten. Sinceritatea si bunul simt sunt de baza, ipocritii si nesincerii nu ma intereseaza. E vorba de coloana vertebrala aici, daca nu o ai...inseamna ca esti un om de nimic. Mai bine mai putini prieteni da' adevarati!
La mulți ani și ție! Pup!:*

| estiunscump explică (pentru Alexaaandraaa):

Ce multa dreptate ai!

| baf a răspuns:

Poti sa imi trimiti un mesaj cu id tau ..si vb acolo

| estiunscump explică (pentru baf):

Te-as ruga sa imi trimiti id-ul tau printr-un mesaj.Eu nu pot trimite, din nefericire.Multumesc.

| baf a răspuns (pentru estiunscump):

Nici la mine nu merge, dar ti-l las aici
lovely.cristal76@yahoo.com

| ImHere a răspuns:

Faza e ca ea e prea copilaroasa. Si lool, la voi merge la biserica tot familionu' si toate cunostintele? Daca merg de 2 ori pe an e super. Dar da, pretena ta e copilaroasa si nu te poti intelege cu e. Eu am o pretena cu care vorbim mai toate si nu ne suparam una pe alta, deoarece am ajuns atat de prietene incat suntem in stadiu in care nejignim pe fta si nu ne suparam. Voi inca nati ajuns in stadui ala si mai aveti mult. Cu e anul vei putea nicioadata. Si voi nu erati cine stie ce prietene, doar ca cu ea stateai tu mai mult. Renunta la ea. Mi se pare enervanta. Si da, am prieteni si ma inteleg super bine cu ei, nu se supAra asa rau frate si dintr-un nimic. Ea e genu posesiva. LAso, e nebuna.

| Vvistula a răspuns (pentru ImHere):

Eu nu ma duc nici de paste sti ca nu e frumos dar...

| ftw a răspuns:

Forever alone la cat ai scris laughing