| Anonyi a întrebat:

Vreau sa ma duc la mate-info dar nu stiu fizica absolut deloc pentru ca am avut cei mai proști profi ever(se face multa fizica, pot sa recuperez)?

Alta intrebare:
Daca ma apuc de pregatire pentru desen tehnic in a 10-a am sanse sa intru la Facultatea de Arhitectura si cat costa sedintele?
P.S.:sunt a 8-a

Sauuuu daca dau la liceu de arte la arhitectura pot sa intru usor dupa la Facultatea de Arhitectura?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Nu ai nevoie la liceu de fizica din gimnaziu. O iei de la zero si vei fi bine. Va trebui pentru acea fizica sa te poti descurca acceptabil cu matematica.
Nu merge la liceu de arte, matematica predata acolo nu e la inaltime si vei avea nevoie la Arhitectura. Si iti va folosi mai tarziu si informatica.
In ce priveste desenul, depinde de talentul tau. Cred ca daca incepi din clasa a 11-a ar fi suficient. Ar fi bine sa cunosti pe cineva care te poate evalua.
Nu te lua dupa panarama asta acra care a raspuns dupa mine. Esti clasa a 8-a, cu putina vointa si putin efort poti recupera diferenta si fata de cei mai buni elevi. Preocupa-te de examenul de admitere la Arhitectura, acela e greu si nu ai nevoie de fizica acolo. La fizica invata in liceu, dar daca nu excelezi nu e nicio problema.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca prostia a fost a ta, nu a profesorilor. Daca erai interesat sa inveti fizica, te asigur ca invatai singur, fara profesor.
Este usor sa arati cu degetul la altii, cand tu esti un incompetent.
La facultatea de arhitectura ai nevoie de multa matematica si fizica, ca sa poti calcula rezistenta materialelor, a cladirilor, sa cunosti legile fizice ca sa le poti aplica... samd.
Desenul tehnic este doar o ramura mica din arhitectura, unde matematica, fizica si rezistenta materialelor sunt obiecte principale.
Sfatul meu este sa pui mana sa inveti pe rupte anul asta, ca sa iei note foarte mari la capacitate si sa ajungi la un liceu de Arte.
De acolo, mai vezi tu, pana la BAC, cand te hotarasti daca mergi al arhitectura sau in alta parte.

| Anonyi explică (pentru Violleta2022):

Nu am zis ca nu invat.Sunt cel mai bun din clasa si am astepari sa iau 9.5 la rom si macar 9 la mate (fac pregatire la amandoua)doar ca nu stiu fizica de parca tu in locul meu ai fi invatat daca aveai profi de genu oricum mersi de sfat

| Donsavas a răspuns:

Fizica se repeta dar mai bine invata desen tehnic si mergi pe profilul facultății la care visezi! Succes!

| ibaal a răspuns:

Pe vremea mealaughing eu am intrat la profil de stiinte ale naturii,desi eram praf la fizica-chimielaughing la fel ca in cazul tau,am avut cei mai prosti profesori in gimnaziulaughing ne citeau povesti cu Pacalalaughing vorbeam,etc,parea super atunci, dar, dupa, la liceu, praflaughing primele note 3 la fizica, 3 la chimielaughing am recuperat, intr-adevar, ajunsesem in a 12-a de 10, fara modestie,cu multa munca si ore extra de invatat.
Dar,dupa ce am intrat la facultate,am regretat ca am mers pe real, trebuia sa fi ales profil uman...
Ideea e ca se poate, poti recupera, insa gandeste-te la ce vrei tu cu adevarat sa faci, de ce sa mergi dintr-o recuperare in alta cand poti alege ceva unde poti avea continuitate!?
Succes!