| Idk2000 a întrebat:

Vreau sa ma las de masturbare, n-am mai făcut-o de o luna și tot îmi vine sa o fac, cum sa scap?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce iti chinui organismul? E ceva normal si sanatos mai ales pentru un adolescent plin de hormoni

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar e normal mai, doar asa vrea organismul... nu e nimic gresit in asta, daca nu faci in exces.

| aXy99 a răspuns:

De ce vrei sa te lasi?

| alina2k18 a răspuns:

E o nevoie fiziologica, daca nu ai contacte s3xuale te poti masturba, nu rezolvi nimic daca te abtiiwinking

| ywar a răspuns:

Fa o rugaciune. Rugaciunea este un medicament mai tare decat ti-ai putea inchipui.

| FreddieM a răspuns:

Fa o rugaciune sa nu se mai scoale, doar asa scapi.

| Seba2013 a răspuns:

Doctrina cu ciclul de veghe si somn te ajuta sa intelegi ca nu poti sa iti supraexciti simturile. Trebuie sa cauti linistea lor, altfel vei fii supus la stresuri psihice si fiziologice.

Dupa aceea sa iti controlezi pasiunea/instinctul. Aceasta pasiune nu trebuie inteleasa in sensul strict ci in sensul amplu cu etologia ei.

| Irinel15123532 a răspuns:

Prin vointa, incepe sa faci sport, nu exercitii grele sau ceva de performanta, pur si simplu o alergare usoara sau exercitii simple, incepe sa petreci timp cu prietenii, iesi in aer liber, gaseste un hobby, si evita orice contact cu sexualitatea, reviste, filme, etc. Medicii au descoperit ca, cei care nu mai practica acest lucru, sunt mult mai activi, mai energici, si ea afecteaa nu doar fizic, consumi vitamine prin ''eliberare'', ci si psihic, duce spre anxietate. Exista tot felul de studii, stiu, voi fi blamat, dar oricine poate verifica informatiile si studiile efectuate.

| llleo a răspuns:

Tine-ți mintea ocupată cât se poate de mult.

| Cutezătorul4k a răspuns:

Nu te mai gândi laughing

| Idk2000 explică (pentru Cutezătorul4k):

Știm amândoi ca e imposibil laughing)