| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma razbun pe cineva, pe un prieten pentru ca le-a spus prietenilor mei sa nu se joace cu mine (am 10 ani). Tot ii zice mamei lui ca eu le-am spus la prieteni sa nu se joace cu mine si eu nu i-am spus nimic.Stiu proverbul ala razbunarea e arma prostului. Dar asta nu e razbunare daca isi bate joc de mine si eu sa nu-i fac nimic? Imi vine sa-i dau un pumn el ma bate intr-una simt ca e gelos pe mine nu stiu spuneti-mi voi o solutie.

Răspuns Câştigător
| gdIulian a răspuns:

E bine cum se zice "razbunarea earma'i prostului" pai in general aia care il ascult pe ala sunt cam fraieri (vb cu ei si explica-le ca,,,) (cu maicasa n-ai ce face) si u cam nu trebuia sa taci din gura aia si sa'l lasi sa te doboare trebuia sa'i zici nu sa'i puna pe ceilalti sa nu mai vb cu tine daca'si bate joc de tine lasa-l nu-l bagi in seama treci mai departe te joci vezi u ce faci, dar daca tot suferea si tot continua sa faca misto (in feluri din astea...) merita o bataie, iar faza cu ca te bate'n truna tu ii dai voie sa te bate ca u stai degeaba, il lasi sa te bata,( si lasa-l sa fie gelos pe tine si intoarcei spatele cand are nevoie de tinewinking )

| darrio2007 a răspuns (pentru gdIulian):

Vad ca a apreciat Glumetul raspunsul tau dar esti varza la scriere.Cred ca aveti cam aceeasi varsta.

| gdIulian a răspuns (pentru darrio2007):

Mie nu'mi pasa daca il accepta sau nu eu doar i'am scris si nu suntem de aceeasi varsta dar, nu, daca era pentru cineva mai, mai ii raspundeam mai binewinking. (doar i-am zis ca asa am patit si eu)

| darrio2007 a răspuns (pentru gdIulian):

L-a acceptat. Ptr.ca ti-a dat funda. Daca esti mai mare este mai rau.Esti MAI varza la gramatica.

| gdIulian a răspuns (pentru darrio2007):

Aha cum zici u daca a acceptat asta e! nu sunt eu de vin ca a acceptat, n'am chef sa discut cu tine sau sa ma cert.

| darrio2007 a răspuns (pentru gdIulian):

Nu te certi frate.Noapte buna.

| gdIulian a răspuns (pentru darrio2007):

Aha, bafta!

| StoicaAndi a răspuns (pentru darrio2007):

Ba prostule tu nu te mai baga ca nu ma intereseaza ce spui tu.

16 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Înainte să scrii ceva la calculator, mai ales dacă trebuie să citească și alții, redactează textul pe o foaie de hârtie.
Nu înțeleg nimic din textul ăsta și nu am obligația, să îți rescriu textul în limba română.
Eu trebuie numai să răspund, la un text foarte clar formulat, care nu lasă loc de interpretări.
Tu ai citit prostia pe care ai scris-o?
Tot ii zice lui mama lui=corect = Tot îi zice mamei lui==mai bine ==Îi tot zice mamei lui
eu le-am spus la prietenii == corect =eu le-am spus prietenilor
să nu se joace cu mine si eu nu i-am spus nimic, text aiurea nu le-am spus nimic prietenilor sau nu i-am spus nimic acestui băiat.

Prima soluție, este să scrii corect, în limba română.
A doua soluție, este să îl lași în durerea lui, pe acest băiat prost despre care vorbești tu. Că indiferent ce ai spune tu, „ răzbunarea este arma prostului."

| laryssaxd1 a răspuns:

Offf...pe toti ne omoara romana asta.Ce ne facem TPU? rolling on the floor? thinking

| GabiiHaș a răspuns:

Uneori,proverbul asta are dreptate.dar in cazuri cand chiar nu mai poti rezista si tolera,trebuie sa faci ca si cum ai taia "regula"asta:razbunarea e arma prostului. daca chiar te bate, stii numarul 955, nu? eu bine, ia telefonul in mana si spune ce ai de spus.ce, crezi ca n-am facut la fel?

| lalalalallll a răspuns:

La 10 ani, avatar : ''SEXY''?
Echipa TPU.ro si ceilalti utilizatori iti multumesc!

| stelistu30 a răspuns:

Te bate rau limba romanalaughing

| darrio2007 a răspuns (pentru stelistu30):

Ce pretentii poti avea de la un copil de 10 ani.Nu stiu ce cauta pe aici.Sunt de acord cu tine.

| stelistu30 a răspuns (pentru darrio2007):

Mda ai dreptate cu pretentiile dar trebuie sa formuleze si el un text clar

| AverageIAlex a răspuns:

Zi-i lu tactu,

| jjeleu a răspuns:

Mda spune-le parintilor...