| andutza90deutza16 a întrebat:

Vreau sa ma sinucid. Cum pot sa scap de gandul asta? Va rog ajutati-ma!

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dă-ţi două palme şi gândeşte-te la suferinţa celor dragi pe care i-ai lăsa în urmă. Merită ei o astfel de condamnare?

Pe lângă durerea sfâşietoare pe care o vor simţi, pe lângă vieţi distruse, va fi şi cea mai mare insultă - ai preferat să-ţi arunci viaţa la coş, în loc să trăieşti alături de ei, pentru ei.

Ridică-te şi mergi înainte! Nimeni nu a zis că viaţa e făcută să fie numai roz. Da, te-a lovit şi te va lovi încă nu o dată. Aşa e ea, mai temperamentală, poate de aia o şi iubim. Cu cât mai repede vei accepta asta, cu atât mai repede îţi vei găsi echilibrul şi fericirea.
Partea bună e că oricât de nasol te-ai simţi, nu va dura la nesfârşit şi vei avea încă nenumărate clipe pline de extaz şi împlinire şi măcar pentru acele clipe merită să trăieşti, pentru acele clipe şi pentru toţi cei care te iubesc (şi trăiesc prin tine).

Don't make a permanent decisions for your temporary emotions!

| mona a răspuns:

Fi mai optimist ca viata e frumoasa daca stii cum s o traiesti

| DNSK a răspuns:

Eu iti dau tie un cadou. tu il iei, si-l arunci. eu ma supar urat pe tine, ca ti l-am dat din suflet. asa se intampla cand cineva isi ia viata. Dumnezeu se supara. o viata e ceva de apreciat, de trait. si eu eram ca tine, pana acum o vara. cand am vazut cu adevarat ce inseamna sa traiesti. tu nu ai facut pana acum nimic care sa te multumeasca. mie mi-a venit dintr-o plimbare cu bicicletele printr-o padure. apoi o bere rece pe acolo, mai o baie intr-un lac, si uite asa a fost cea mai reusita vara din viata mea. iubesc viata mai mult ca orice acum. de ce sa scapi de ea? vin ele multe si bune. trebuie sa stii sa le chemi. daca te izolezi pici mai rau. ridica-te sterge-te de praf, ca o viata ai si timpul zboara. te trezesti mai tarziu ca ti-ai irosit-o in casa plangand. f rau, esti inca prea tanara sa zici ca nu-si au rost lucrurile. oricat de greu ar fi in viata asta, gandeste-te ca e doar una si bucura-te din plin de detalii. cu ele castigi meciul.

| JajaAliensHere a răspuns:

Stiu ce simti. Presupun ca tu crezi ca daca te vei sinucide, toti isi vor aminti mereu de tine si abia atunci de vor aprecia. Mentalitatea asta o au majoritatea tinerilor din ziua de azi...
Da, oamenii vor suferi dupa tine, dar timpul va trece si viata lor va merge mai departe, in timp ce tu te vei chinui o vesnicie in flacarile iadului.
Orice problema ai avea, nu se merita sa te sinucizi.
Gandeste-te ca sunt oameni bolnavi grav care si-ar dori sa traiasca, iar tu, care cel mai probabil esti sanatoasa, preferi sa-ti pui capat zilelor.
Viata e grea, dar cu cat trecem prin mai multe probleme, cu atat capatam mai multa experienta de viata.
Si oricate probleme ai avea, Dumnezeu va fi mereu cu tine daca tu Il vei ruga sa te ajute.
Viata e foarte pretioasa si mereu va exista ceva care sa te faca sa mergi mai departe...Trebuie doar sa privesti in jur.
Te-as ruga sa asculti melodia asta, in speranta ca te va face sa te simti mai bine... :) http://www.youtube.com/watch?v=8LQH6UDi15s fii atenta la videoclip, dar si la versuri.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Te calugaresti

| BellaKiოNana a răspuns:

Doamne fereste, ce ginduri...gindestete ca daca vei face aceasta,cite persoane vor suferi din urma ta, si parintii care cred ca tin la tine foarte mult. Gindestete la familie, dar daca iti doresti asta ca sa te simti mai bine, ce folos, tu iti inchipui ca nu vei mai exista laughing Pentru unii sinuciderea parca ar fi o distractie...Priveste partea frumoasa a vietii si bucurate cit mai traiesti ca si asa viata asta este scurta.

| iInfinityDarkness a răspuns:

Telefonul copilului te poate ajuta, 116 111 este numarul.Doar apeleaza, iar un consultant iti va raspunde si te poate ajuta sa scapi de aces gand necugetat.Sananate :]

| aleahimk a răspuns:

Gaseste diverse lucruri pe care sa le faci, iesi mai des cu prietenii, incearca sa te distrezi cu ei, plimba-te singura prin parca, simte vantul care iti bate prin par, copacii singuratici care se bucura de prezenta ta, sunetul masinii care trece pe langa tine asculta-l ca pe o muzica venita din eternitate, priveste lucrurile si simte-le in profunzimea lor.Vei deveni mai optimista si nu te vei mai gandi la o astfel de actiune care ar aduce suferinta si pentru cei din jur.

| marcous a răspuns:

- Terapie electroconvulsiva.

Acest tratament are o eficienta crescuta in tratarea depresiilor insotite de ganduri suicidale, agitatie sau retard psihomotor, halucinatii, psihoza, sau a depresiei la femeile gravide. Revenirea bolii dupa terapia electroconvulsiva este des intalnita, acest lucru fiind combatut cu terapia medicamentoasa. Tratamentul se realizeaza sub anestezie de scurta durata.

Sursa : http://www.la-psiholog.ro/info/depresia

| Whemilly a răspuns:

Nu trebuie sa te gindesti la asa ceva, chiar daca viata ti se pare grea si vrei sa izbutesti 3 lucruri trebuie sa stii :sa lupti, sa ierti si sa iubesti!

| tsunami11 a răspuns:

Tu astepti ca eu s-a cred ca vrei sa te sinucizi cu adevarat daca aveai gindul asta nu mai spuneai la toti denspre el.Tot timpul cei ce spun ca se sinucid nu fac asta insa cei ce tac deseori incearca. Daca chiar ai gindul asta nimeni nu te poate ajuta decit tu singura si gindeste crezi ca vei aveea a doua sansa sa fii pe pamint asa ca mediteaza inainte s-a faci vreo prostie. Un prieten crede ca in licantropie si tot credea ca dupa moarte se va putea reincarna intr-un animal eu credeam ca era nebun insa cineva ea deschis ochii adevarului si totul o revenit la normal. O zi buna.

Răspuns utilizator avertizat
| Afa_Ceri_Cata_Log_1984 a răspuns:

Adu-ti aminte ca ai fost spermatozoidul invingator dintr-o lupta pe viata si pe moarte cu alte cateva milioane de spermatozoizi. Faptul ca te afli in viata e un miracol. Esti sigur/sigura ca vrei sa-l irosesti?

| flore45 a răspuns:

Draga mea viata are si partile ei frumoase.Nu privi doar ce te dezamageste si incearca sa fii optimista si incearca sa iti umplii timpul cu activitati utile.Dar parerea mea e ca ar trebui sa apelezi la un psiholog macar online.Nu lasa situatia sa scape de sub control si actioneaza pana nu e prea tarziu.

| TheRageQuitter a răspuns:

Sinuciderea este o solutie permanenta la o problema temporara.
Mereu sunt probleme prin care treci in viata si suferi, dar senzatiile astea trec, iar atunci cand te vei omora iti vei intrista familia si prietenii.

Singurul lucru pe care il dovedesti prin sinuciedere este cat de egoist poti fi fata de cei dragi tie.

| copilciudath a răspuns:

Incearca sa faci ceva in legatura cu cauza acestui gand... daca scapi de ea, o sa scapi cu totul. si sfatul meu e sa fi mai optimista si sa gandesti mai pozitiv :p