| Dana_5750 a întrebat:

Vreau sa slabesc repede la burta, maini si picioare.
DAR FOARTE REPEDE CAM 5/ 10 KILOGRAME!
Eu daca nu mananc nimic intr-o zi slabesc un kg.
spuneti-mi cum slabesc repede 5-10 kg, ca pana la urma trebuie sa merg la plaja. straight face
fara raspunsuri aiurea, va rog!straight face
dau funda.
pa.

15 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Ce ai?
Cum sa nu mananci nimic intr-o zi asta mi se pare stupid.Daca nu vei manca nimic vei lesina(propria experienta asa a reactionat si mama pentru ca si ea a tinut cura de slabit pana a anemiat).
Intr-o zi nu ai cum sa slabesti asa de usor iti trebuie exercitii fizice si mancare cat mai usoara fara fast food-uri.
Iti voi da o reteta ce sa mananci: pui fiert,orez fiert,piure si multe altele ai voie sa mananci mai tot ce este fiert(fara condimente).Nu ai voie sa mananci prajeli,grasimi,carne(care contine grasime).
Trebuie sa mananci la fiecare masa putin si des. Dupa fiecare masa(de aceea trebuie sa mananci putin si des)alergi, faci gimnastica, exercitii(de alergat). Faci miscare mai simplu spus.
Nu vei slabi maxim intr-o zi vei slabi in timp.Si nu uita ca "Fructele si Legumele"sunt pe primul loc si cele mai sanatoase din toate alimentele.
Vacanta placuta!

| Bibuşca a răspuns:

Vreau sa te anunt ca nu trebuie sa cumperi ceaiuri, pastile, siropuri pentru slabit.Pentru ca nu sunt sanatoase.Pentru o slabire normala si sanatoasa nu trebuie sa cumperi tu porcari de ceaiuri de la farmacie.In ele sunt doar chimicale.Si nu trebuie sa le folosesti! Daca vrei folosestele dar iti poti risca viata.

| DianaScorpio a răspuns:

Repede in nici un caz! S-ar putea sa pui inapoi chiar mai mult decat ai slabit! Daca vrei sa slabesti, sa arati bine si sa te menti, cel mai indicat este sa slabesti in timp. Atat din punct de vedere "estetic", cat si medical. Teoretic din punct de vedere medical sanatos ar fi 1 kg pe saptamana.
Cat despre faptul ca trebuie sa mergi la plaja, las-o mai moale cu obsesia asta. La plaja te duci sa te distrezi si sa te simti bine, nu sa defilezi.
Incearca sa iti "programezi" modul de alimentatie in asa fel incat intre mese distanta minima sa fie de 2 ore, iar cea maxima de 5 ore. Indicat ar fi sa mananci tot o data la 3-4 ore. Mese mici si dese. De ce? In primul rand este sanatos pentru organism, in al doilea rand se accelereaza arderile in organism, lucru care duce la slabit. Si nu uita de minim 30 de min zilnice de activitate fizica.
Un alt lucru de care ar trebui sa ti cont este faptul ca nu exista diete sau metode de a slabi si dupa aceea gata. Se va pune treptat totul la loc, poate chiar mai mult decat ai avut inainte. O "dieta" trebuie sa fie un mod permanent de viata.

| EuPaulA a răspuns:

Pai...la fitness exista o optiune de aerobic Kangoo Jumps ce se face pe niste papuci speciali faci de cate ori vrei tu si iti antreneaza toti muschii.se face o ora jumate si dupa prima sedinta se vad schimbarile.

| PetreConstanta a răspuns:

Daca intr-o zi ai slabit 1 Kg dupa cum spui nu manca 10 zile si ai scapat de Kg in plus Iti dai seama cum o sa arati daca slabesti 10 Kg repede Tu nu realizezi ce vorbesti? Gandeste si tu putin

| oOSaritaOo a răspuns:

E o dietă pe care mi-a recomandat-o şi mie cineva. O profă de-a mea o foloseşte şi în o lună şi ceva a ajuns să îi înconjori picioru' cu mâinile şi era destul de plinuţă. Dieta a fost concepută de americanii sportivi, uite-o:

MICUL DEJUN: este identic în fiecare zi si este format din cateva fructe (2 mere sau pere, caise, piersici, sau un pumn de fructe marunte (cirese, zmeura etc.)

Pe durata dietei alterneaza zile de proteine, glucide, carbohidrati si zile de fructe. Respectarea ordinii zilelor este obligatorie!

Ziua 1: Zi de proteine
PRANZ: carne fiarta sau fripta – 3 felii (~200g).
În loc de carne puteti manca 3 oua fierte (sau prajite) sau eventual cascaval.
1 felie de paine este permisa, salata în cantitate nelimitata, însa toate fara ulei.
Dupa pranz se vor bea obligatoriu 2 dl de supa de carne!
Lapte si cas se poate consuma doar în aceasta zi.
CINA: identica cu pranzul, dar fara supa. Aveti grija sa consumati aceleasi produse ca la pranz.

Ziua 2: Zi de glucide
PRANZ: Orice fel de legume (fasole, mazare, fasole verde, morcovi, cartofi...), obligatoriu fierte!
Condimente, sare, ketchup, bulion se pot folosi la prepararea legumelor.
1 felie de paine, salata dupa gust.
CINA: identica cu pranzul, dar în cantitate mai mica.

Ziua 3: Zi de carbohidrati
PRANZ: Paste fierte condimentate. Acestea pot fi: o portie de pizza cu ketchup (blat de pizza, fara cas, carne etc.), spaghete cu sos, sau orice fel de prajiturele sarate (saleuri, cornulete, saratele) în cantitate aproximativ egala cu o portie de pizza.
CINA: Doua felii mici de tort sau cozonac. Eventual în loc de tort/cozonac puteti consuma 3 globuri de înghetata. Obligatoriu se va consuma o felie de ciocolata neagra (~ 2 patretele mari din ciocolata neagra de uz casnic).

Ziua 4: Zi de fructe
PRANZ: Orice fel de fructe în cantitate nelimitata.
CINA: Orice fel de fructe în cantitate nelimitata!

De retinut:

- Pe durata dietei, odata pe luna se va tine o zi de apa, zi care urmeaza întotdeauna dupa ziua de fructe, dupa care se continua dieta cu ziua de proteine.
- Cafea si ceai se pot consuma în cantitati nelimitate, dar fara zahar si lapte.
- Dupa terminarea dietei, puteti manca normal, cu observatia ca înca 90 zile la micul dejun se vor consuma doar fructe. Daca în aceasta perioada mai slabiti 3 kg, înseamna ca schimbarea metabolismului a avut loc.
- Daca dieta vi se pare putin complicata, va asiguram ca aceasta este doar o aparenta!
- Nu trebuie sarit peste nici o masa si nu trebuie schimbata ordinea acestora, pentru ca fiecare aliment are rolul lui, si organismul are nevoie de ele.
- Nu este un lucru obisnuit sa consumati fructe la micul dejun, dar din aceste fructe organismul va prelua în primul rand carbohidratii integrati, necesari sistemului nervos.
- Cei care sufera de tensiune ridicata, dupa cateva saptamani de dieta, chiar pot renunta la medicamentele lor obisnuite pentru reducerea tensiunii arteriale, dar numai sub supraveghere medicala!

| ioana1704 a răspuns:

Nu incerca asta! nu e bine sa slabesti mult in timp f scurt poate avea urmari negative. incearca sa mananci multe fructe si legume si poate niste sedinta de masaj te-ar ajuta + sport!

| TheCreionel a răspuns:

Buna! Dar nu trebiue sa nu mananci nimic ca sa slabesti! Poate tu zici ca ai multe kg dar sunt unele persoane cu oase grele. Incearca sa nu mai mananci carne DELOC, nici sucuri, doar legume si fructe si fa mult mult mult SPORT!

Eu cred ca sportul e cel mai important!
Funda?

| Ioana353 a răspuns:

E foartea aiurea ce ai zis tu
cum sa nu mananci nimic? gandeste-te ce boli poti sa ai daca incerci sa nu mananci
incearca sa alurgi dimeneata si seara in parc minim 30 de minute
evita painea
multe fructe si legume
pentru mentinerea siluetei multe domnisoare si doamne au ajuns chiar la spital pentru ca nu am mancat nimic
cati ani ai? ce greutate?
esti cam stresata fato
funda?!?!

| XxAlexandruxX a răspuns:

Sal cere de la farmacie ceai verde e natural si te ajuta sa slabesti repede daca e urgent, faci diaree

| Andrei_Lucian_1996 a răspuns:

De fapt exista o reteta in care cu cat mananci mai mult cu atat slabesti mai mult linkul asta o s ava duca la reteta
http://kljkd.blogspot.ro/2013/03/cabbage-soup-diet.html

| FloareaLotusuluiAlb a răspuns:

Si eu ma aceeasi situatie ca a ta

| Dana_5750 explică:

12 ani, inaltime de 1.56, 54 de kg.

| Diiiiaaaa a răspuns (pentru Dana_5750):

12 ani? ca mine big grin[ de fapt eu am 12 si jumatee tongue ] nu vrei sa imi dai un id sa vorbim ca si eu cam am problema asta big grin

| Dana_5750 explică (pentru Diiiiaaaa):

Ti-am trimis mesaj cu el.