| Ples_Ioanna_1995 a întrebat:

Vreau sa stiu daca sunt angajata?

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si tu nu stii daca esti angajata?
Inainte de angajare trebuia sa fi semnat un contract individual de munca. Daca lucrezi si n-ai semnat contractul inseamna ca lucrezi ilegal.
Daca ai semnat contractul si nu esti sigura ca acesta a fost inregistrat la ITM si ca angajatorul nu plateste contributiile la fondurile speciale (la pensie, sanatate, etc) atunci te poti interesa la ITM.
De asemenea poti vedea daca esti asigurata de sanatate in modul urmator:
Accesezi site-ul Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate– www.cnas.ro şi selectezi din meniu opţiunea "Interfaţă SIUI online" şi apoi "Asigurat".
Introduci CNP-ul tău şi numărul de verificare scris cu verde şi va fi afişat rezultatul: Persoana selectată este asigurată sau Persoana selectată nu este asigurată.